Italijos Sicilijos saloje esantis Palermo miestas švenčia savo mylimos globėjos šventosios Rozalijos, siciliečių tarme švelniai vadinamos „la Santuzza”, 400-ąsias šventės metines.
Šventė vyskta liepos 15 d., kai, pasak tradicijos, 1624 m. netoli Palermo esančioje oloje buvo iš naujo atrasti mergaitės eremitės palaikai. Sakoma, kad jos užtarimas, kurio prašoma nešant jos relikvijas iškilmingoje procesijoje per Ispanijos valdomą miestą, išgelbėjo jo gyventojus nuo maro prieš 400 metų.
„Per amore Domini mei” [ Dėl meilės mano Viešpačiui”] – tai motyvas, kuriuo šventoji Rozalija ragina atsisakyti savo egzistencijos ir palikti pasaulio turtus”, – sakė popiežius Pranciškus liepos 8 d. Palermo arkivyskupui Corrado Lorefice (Korado Lorefičio) atsiųstoje žinutėje.
Manoma, kad šventoji Rozalija gimė apie 1130 m. normanų kilmės šeimoje, kuri didžiavosi esanti Karolio Didžiojo palikuonė. Ji gyveno maždaug 60 metų po normanų Palermo miesto užkariavimo, kai šis po arabų ir musulmonų valdymo laikotarpio buvo sugrąžintas krikščionybei.
Nors priklausė kilmingai šeimai, Rozalija atsisakė turtų ir gyveno kaip eremitė oloje ant Pellegrino (Piligrimo) kalno, esančio į šiaurę nuo miesto.
Pasak liaudies tikėjimo, šventąją Rozaliją į olą atvedė angelai ir ji parašė ant olos sienos: Aš, Rozalija, Sinibaldo, [Monte] delle Rose ir Quisquina valdovo, duktė, nusprendžiau gyventi šioje oloje iš meilės savo Viešpačiui Jėzui Kristui. Ji mirė oloje, vargšė ir vieniša, apie 1166 m., būdama vos trisdešimties.
Po dviejų dešimtmečių, 1185 m., Palermo katedros statybų pradžioje buvo liejami pamatai. Tačiau šventos jaunos moters palaikai buvo rasti tik po daugiau kaip 400 metų, kai, pasak tradicijos, Rozalija pasirodė medžiotojui, kuriam nurodė, kur galima rasti jos relikvijas.
Rozalijos palaikai buvo tris kartus nešami procesijoje aplink Palermą, kaip ji buvo nurodžiusi medžiotojui, ir maras, tuo metu siaubęs miestą, liovėsi.
Nuo to laiko Rozalija, vadinama „la Santuzza” (liet. „mažoji šventoji”), tapo Palermo globėja.
Palermo arkivyskupija jos šventės dieną mini savaitę religinių ir kultūrinių renginių, kurie baigiasi šiandien, liepos 15 d. Iškilminga jos relikvijų procesija tądien vyksta pagrindinėmis miesto gatvėmis, o prie katedros nušvinta fejerverkai.
Tačiau naktį prieš tai, liepos 14 d., miestas dalyvauja ne tokiame pamaldžiame spektaklyje: spalvingų laivelių ir šventosios statulos parade, kuris eina nuo Normandų rūmų, vyriausybės pastato, iki Tirėnų jūros pakrantės.
Minint šventosios 400-ąsias metines, arkivyskupija ir miestas švenčia jubiliejinius Rozalijos metus, kurie baigsis kitą Rozalijos šventės dieną, rugsėjo 4 d. Visuotinės Bažnyčios liturginiame kalendoriuje šv. Rozalija minima rugsėjo 4-ąją, savo mirties ir tuo pačiu naujo gimimo dangui dieną, nors Palermo arkivyskupijoje labai iškilmingai minima ir liepos 15-oji, šv. Rozalijos relikvijų atradimo diena.
Kaip pranešta „Vatican News”, šiemet pagrindinėms liepos 15-osios Mišioms vadovaus kardinolas Pietro Parolinas (Pietras Parolinas), Popiežiaus valstybės sekretorius.
Šv. Rozalija atsisakė pasaulio gėrių, kad iš meilės Dievui jam patikėtų savo gyvenimą, rašo popiežius Pranciškus Palermo Bažnyčiai skirtoje sveikinimo žinioje šv. Rozalijos relikvijų atradimo 400 metų jubiliejaus proga. Krikščionio gyvenimas yra paženklintas kryžiaus. Nepaisant to, jis kviečiamas mylėti taip pat ir tada, kai meilė nesuprantama ir net atmetama.
„Ir šiandien tai yra pasirinkimas irtis prieš srovę, nes tie, kurie seka Kristumi, yra kviečiami vadovautis Evangelijos logika, kuri yra viltis, ir ryžtis savo širdyje padaryti vietos meilei, kad galėtų ją dovanoti kitiems, aukotis dėl artimo, dalytis ja su tais, kurie nepatyrė meilės dėl žmoniją šiandien kamuojančių „maro“ formų“, – rašo popiežius. Jis linkėjo Palermo katalikų bendruomenės nariams atsisakyti, kaip ir jų mieste taip gerbiama šventoji, nereikalingų dalykų, kad geriau liudytų meilę ir prisidėtų prie miesto atgimimo, prie jo problemų, kurių netrūksta, sprendimų.
„Kartu su Rozalija, vilties moterimi, raginu jus: Palermo Bažnyčia, stokis ant kojų! Būkite naujos vilties švyturys, būkite gyva bendruomenė, kuri, atgaivinta kankinių krauju, nuoširdžiai ir šviesiai liudija Kristų, mūsų Išganytoją. Šiame palaimintame žemės ruože gyvenanti Dievo tauta, neprarask vilties ir nepasiduok nusivylimui. Iš naujo atraskite nuostabos džiaugsmą, pajutę Tėvo, kuris kviečia jus pas save ir veda gyvenimo keliais, kad paragautumėte santarvės ir taikos vaisių, švelnų prisilietimą“, – rašo popiežius.
„Patikėkite šventajai globėjai savo troškimus ir siekius, kuriuos nešiojatės savo širdyje. Prašykite jos, maldos moters, padėti išsklaidyti baimes ir įveikti nusivylimą, kuris apmarina gėrio šaknis, kad būtumėte drąsūs Mokytojo mokiniai ir vilties kūrėjai“, – drąsino popiežius, taip pat linkėdamas gero šiuo metu Palermo arkivyskupijoje vykstančių Šv. Rozalijos jubiliejinių metų užbaigimo ateinančią rugsėjo 4-ąją, per šventosios mergelės liturginį minėjimą.