Šiandien Rytų krikščionys ortodoksai švenčia Velykas – Kristaus Prisikėlimo iškilmę.
Katalikai ir ortodoksai Velykų datas paprastai nustato skirtingai, nes Vakarų krikščionys naudoja Grigaliaus kalendorių, o Rytų krikščionys – Julijaus. Katalikai paprastai šią šventę švenčia anksčiau, tačiau kas kelerius metus katalikų ir ortodoksų Velykos sutampa (paskutinį kartą 2017 m.).
Išvakarėse Šventojo kapo bažnyčioje Jeruzalėje įvyko tradicinė Šventosios ugnies nužengimo apeiga, kuri laikoma stebuklinga. Jos metu Jeruzalės patriarchas Teofilius III, apsivilkęs tik albą, su neuždegtomis žvakėmis rankose ir be jokių priemonių, kurios galėtų sukelti įtarimų dėl žemiškos Šventosios ugnies kilmės, įžengia į koplyčią ir meldžiasi.
Po maldos patriarchas išnešė Šventąją ugnį tikintiesiems, kurių šiemet į ceremoniją buvo įleista tik 1,5 tūkst.
Tarp ortodoksų yra paplitęs „švento bučinio” ritualas, kai žmonės bučiuoja vienas kitą tris kartus į skruostą su žodžiais „Kristus prisikėlė!” – „Iš tiesų prisikėlė!” Tikima, kad tuo būdu žmogus dalijasi su kitu šviesia žinia apie Kristaus prisikėlimą.
Velykų pyragų kepimo paprotys yra susijęs su senovine tradicija, pagal kurią Jėzus Kristus po prisikėlimo atėjo pas savo apaštalus būtent valgių metu. Todėl jam yra paliekama tuščia vieta prie stalo ir padedama lėkštė su duona.
Šiemet Velykų šventimą temdo karas tarp Rusijos ir Ukrainos – dviejų ortodoksų tradicijų šalių.
Viso pasaulio akys nukreiptos į Ukrainą. Ten savo bendrapiliečius su Velykomis pasveikino ir prezidentas Volodymyras Zelenskis.
„Mes įveikiame tamsius laikus, o šią šviesią dieną dauguma iš mūsų vilki ne šviesius drabužius, tačiau kovojame už šviesią idėją. Mes esame šviesioje pusėje, mūsų pusėje yra tiesa, žmonės, Dievas ir aukštesnis dangus”, – pabrėžė V. Zelenskis.
Prezidentas išreiškė įsitikinimą, kad Ukrainą gina nepalaužiamas tikėjimas.
„Kristaus Prisikėlimo, simbolizuojančio didžiąją gyvenimo pergalę prieš mirtį, dieną kiekvienas iš mūsų prašo Viešpaties vieno dalyko ir taria tuos pačius žodžius dangui. Didžiosios ir vieningos maldos žodžiai: Didysis, vienatini Dieve, gelbėk Ukrainą.“
Zelenskis priminė, kad pernai ukrainiečiai Velykas namuose pasitiko dėl pandemijos, o dabar ukrainiečiai Kristaus Prisikėlimą švenčia kitaip, nei yra įpratę, dėl kito viruso – maro, vadinamo karu, tačiau, pasak jo, tiek praeities, tiek dabartinė grėsmė turi vieną bendrą bruožą: niekas negali įveikti Ukrainos.
„Per Velykas prašome Dievo didelės malonės, kad išsipildytų mūsų didžioji svajonė – tai dar viena didi diena, diena, kai Ukrainoje bus didi taika. O kartu su ja – amžina taika ir klestėjimas. Su tikėjimu ir pasitikėjimu sveikinu jus visus Velykų proga. Rūpinkitės savimi. Rūpinkitės savo artimaisiais. Rūpinkitės Ukraina. Kristus prisikėlė! Tikrai prisikėlė!” – baigė savo kalbą prezidentas.