Kylant energijos kainoms ir mažėjant oro temperatūrai, bažnyčios turi ieškoti būdų, kaip apmokėti sąskaitas.
Tomas Petersas sako, kad kai kuriose bažnyčiose suma, esanti sąskaitos už energiją apačioje, išaugo keturis kartus. Jis yra olandų kolektyvo „Energie voor Kerken” (išvertus „Energija bažnyčioms”) patarėjas. Ši bendrovė perka ir parduoda elektros energiją ir dujas bažnyčioms Nyderlanduose.
Paprastai bendrovė gali palyginti pigiai pirkti dujas, nes vienu metu ima didelius jų kiekius. Šiuo metu jie dar gali naudoti 2020 m. sukauptas dujas. Tačiau šių metų pabaigoje teks pirkti naujas dujas, olandų dienraščiui „Reformatorisch Dagblad” pasakoja T. Petersas.
Jis įspėja, kad kai kurioms bažnyčioms už energiją gali tekti mokėti tris ar keturis kartus daugiau nei iki šiol. Dėl to kyla išgąsčio, sako T. Petersas. Kai kurios jų turi peržiūrėti finansinius planus, nes joms pritrūks pinigų. Kitos svarsto galimybę vėl perkelti savo bažnyčios pamaldas į internetą, kad nereikėtų naudotis bažnyčios pastatu. Kitas sprendimas, kurį mato bažnyčios, yra efektyvesnis pastatų energijos vartojimas.
Energijos kainai įtakos turi daug veiksnių. T. Petersas nedrįsta prognozuoti, kas bus su rinka. „Jei žiema bus šalta, kaina šoktels į viršų. Tačiau jei žiema bus švelni, galimas ir tam tikras kainos sumažėjimas”.
Temperatūra mažėja
Kai kurios bažnyčios taupo energiją sumažindamos šildymą. Viena iš jų – reformatų bažnyčia Olandijos vidurio Ede mieste. Bažnyčios valdytojų komisijos pirmininkė Addy Hekking sako, kad vietos bendruomenė turi penkis bažnyčios pastatus ir vieną bendruomenės pastatą. „Kasmet už energiją sumokame apie 90 000 eurų”, – sako jis laikraščiui „Reformatorisch Dagblad”.
Iki šiol bažnyčiai nereikėjo susidurti su didelėmis energijos kainomis, nes jos sutartis dėl dujų tiekimo galioja iki 2023 m. balandžio mėn. Tačiau jei nauja sutartis bus tris ar keturis kartus didesnė nei dabartinė sąskaita, bažnyčios komisija turi keletą sprendimų. „Mes negalėtume sau to leisti”, – sako A. Hekking. – Todėl susirinkome kaip bažnyčios valdytojai, kad pamatytume, ką galime padaryti”.
Bažnyčia galėtų, pavyzdžiui, sumažinti šildytuvą vienu laipsniu arba net išjungti jį per pamaldas, kai pastate yra daug žmonių. Kitas sprendimas – stebėti energijos naudojimą, kad bažnyčia galėtų įsikišti, kai jos naudojimas pasiekia piką. Pasak A. Hekking, labai svarbu informuoti bažnyčios prižiūrėtojus apie tai, kaip taupyti energiją. „Taip jie nepaliks įjungto šildymo visą naktį”, – sako ji. Jei niekas nepadės, bažnyčia prašys parapijiečių paaukoti daugiau pinigų.
Sujungti bažnyčios pamaldas arba pereiti prie internetinių pamaldų šiuo metu nėra galimybės, sako A. Hekking. Kitaip yra su veikla savaitės metu: „Norime pasistengti, kad kuo daugiau jų vyktų tame pačiame pastate.” Be to, šiuo metu nėra galimybių renovuoti bažnyčią, kad ji taptų energetiškai efektyvesnė. „Šiuo metu negalime daryti šių investicijų.”
Daugiau aukų
Jei kainos kyla, visada atsiranda narių, kurie bažnyčiai paaukoja daugiau pinigų, pastebi Gertas ten Bolscheris. Jis yra Nyderlandų reformatų kongregacijų bažnytinių paslaugų biuro (Bureau voor Kerkelijke Dienstverlening) direktorius. „Kol rinkliavos atneša pakankamai pinigų, didėjančios energijos sąnaudos nėra problema.”
Jis nėra girdėjęs apie bažnyčias, kurios nebegali apmokėti sąskaitų už energiją. Tačiau jis pastebi, kad kai kurios bendruomenės nerimauja dėl artėjančios žiemos. Vietoj to, anot jo, bažnyčios pradeda taupyti, kur tik gali. Jos klausia savęs, ar reikia šildyti bažnyčias tiek pat, kiek pernai, ar tikrai būtina šildyti ir bažnyčios pastate esančią virtuvę. „Vadovaujantis sveiku protu galima sutaupyti nemažai pinigų”, – mano jis.
Šis biuras taip pat padeda bažnyčioms nurodydamas subsidijas, kurių jos gali prašyti, pavyzdžiui, iš vyriausybės.
Didelių remontų atidėjimas
Krikščionių reformatų bažnyčia Olandijos Urko mieste galės apmokėti sąskaitas už energiją net ir tuo atveju, jei kainos kils. Tačiau kiti planai, pavyzdžiui, bažnyčios renovacija, atidedami. Bendruomenės seniūnas Harco Mulderis laikraščiui „Reformatorisch Dagblad” sakė, kad reikia pakeisti bažnyčios stogą. Be to, susirinkimų patalpos sensta.
Tačiau kylant energijos kainoms bažnyčia turi permąstyti savo prioritetus. „Ieškome, kaip galėtume taupyti energiją. Bažnyčia nėra labai gerai apšiltinta, todėl pirmiausia norime išspręsti šį klausimą. Svarstome galimybę apšiltinti sienas ir stogą, taip pat įrengti naują vėdinimo sistemą, kuri pakartotinai naudotų šilumą”, – sako jis.
Be to, bažnyčia ką tik gavo naują šildytuvą, kurį galima valdyti per atstumą. „Paprastai šildymą įjungdavau 12 val. jau tada, kai 17 val. prasidėdavo katekizmo pamokos. Dabar galiu jį įjungti prieš valandą iš namų”, – džiaugiasi H. Mulderis. Jis nemėgsta išjungti šildytuvo sekmadienį. Jis teigia, kad klausydamiesi Dievo žodžio žmonės neturėtų blaškytis dėl šalčio.