Nyderlanduose tarp protestantų 121-oji psalmė („Keliu akis į kalnus, iš kur ateis man pagalba?”) yra populiariausia Biblijos psalmė. Tačiau giedojimui populiariausia yra 42-oji psalmė apie dūsaujančią elnę.
Tai rodo krikščioniško dienraščio „Nederlands Dagblad” atlikta skaitytojų apklausa. Populiariausių psalmių sąraše nuo 2 iki 5 vietos atitinkamai užėmė 139, 23, 103 ir 27 psalmės. Tarp giedamų psalmių nuo antros iki penktos vietos užėmė 84, 68, 139 ir 27 psalmės.
Respondentų pasirinkimuose kartojosi šie aspektai: psalmės apie gyvenimo situacijas, mirusio žmogaus atminimas, muzikos galia ir eiliuoto posmo populiarumas, daro išvadą tyrėjai.
2021 m. pradžioje buvo atlikta apklausa, kurioje buvo klausiama, ko bažnyčios lankytojai labiausiai pasigenda per pandemijos krizę. Atsakymai parodė, kad pirmauja bendruomeninis giedojimas. Taip laikraštis rašo pagrindiniame straipsnyje, kuriame nagrinėjamas klausimas, kodėl giedojimas bažnyčioje „daugeliui tikinčiųjų daro didesnį poveikį nei Tikėjimo išpažinimas, pamokslavimas ar maldos”. Pasak religinės klinikinės psichologijos profesorės Hanneke Schaap-Jonker, taip yra dėl „išlaisvinamų emocijų ir sakralios, šventos aplinkos visumos”.
„Emocijos – tai ne tik gilus jausmas; tai jausmas, susijęs su Dievu. Dėl to emocijos tampa galingesnės, ir jos tampa svarbesnės žmonėms”. Profesorė aiškina, kad giedodami tikintieji patiria ryšio su Dievu ir tikinčiųjų bendruomene jausmą. Religijos psichologijoje tai vadinama „sakralizacijos procese aukštyn kylančia emocijų spirale”.
Taigi, tai galima paaiškinti psichologiškai, tačiau tai nereiškia, kad tai mažiau “tikra”. „Dievas ir psichologija nėra vienas kitam prieštaraujantys dalykai”, – sako H. Schaap-Jonker. – Jis sukūrė mus kaip psichologines būtybes. Smegenys ir jausmai dalyvauja mūsų gyvenime su Dievu, tarnaujant jam ir jį garbinant.”