REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Netrukus įsigalios prieštaringai vertinamas naujas Škotijos įstatymas dėl neapykantos nusikaltimų

ŠaltinisCNA

Balandžio 1 d. Škotijoje įsigalios naujas įstatymas dėl „neapykantos nusikaltimų”. Jis buvo priimtas beveik prieš dvejus metus ir sulaukė šalies katalikų vyskupų kritikos.

Naujuoju įstatymu, kuriuo, kaip teigia Škotijos vyriausybė, modernizuojamas ir išplečiamas jau galiojantis įstatymas dėl neapykantos nusikaltimų, sukuriamas naujas nusikaltimas – neapykantos kurstymas prieš bet kurią iš įstatyme numatytų saugomų grupių. Į šį sąrašą įtrauktos šios savybės: rasė, religija, seksualinė orientacija ir translyčių tapatybė.

Rasinės neapykantos kurstymas grasinimais, įžeidžiančiu ar užgauliu elgesiu jau buvo neteisėtas pagal 1986 m. Škotijos Viešosios tvarkos įstatymą, tačiau įstatymo projektu šis įstatymas išplečiamas įtraukiant kitas saugomas kategorijas.

Konkrečiai, įstatymo projekte numatyta baudžiamoji atsakomybė už grasinantį ar įžeidžiantį elgesį dėl asmens amžiaus, negalios, rasės, odos spalvos, tautybės (įskaitant pilietybę) arba etninės ar nacionalinės kilmės, religijos ar tariamos religinės priklausomybės, seksualinės orientacijos, translyčių tapatybės arba lytinių požymių skirtumų.

Prieštaringai vertinama tai, kad į įstatymo projektą neįtraukta sąvoka „lytis” kaip saugoma savybė. Įstatymo projektą Škotijos parlamentas priėmė 2021 m. kovo 11 d., o įstatymas įsigaliojo 2021 m. balandžio 23 d.

Įstatymo projektas sukėlė nemažai diskusijų, nes Škotijos vyriausybė pirmą kartą neapykantos nusikaltimų ir viešosios tvarkos (Škotija) įstatymo projektą pateikė 2020 m. balandžio mėn. reaguodama į nepriklausomą neapykantos nusikaltimų įstatymų peržiūrą, kuriai vadovavo Alastairas Campbellas, lordas Bracadale’as, į pensiją išėjęs teisėjas. Buvęs Škotijos teisingumo ministras, o vėliau pirmasis ministras Humza Yousafas (Humza Jusafas) vedė įstatymo projektą per parlamentą.

2020 m. liepos 29 d. paskelbtame pareiškime Škotijos katalikų vyskupai teigė, kad įstatymo projektas gali sukelti katalikų mokymo cenzūrą, jei tokie dokumentai kaip Biblija ar Katalikų Bažnyčios katekizmas bus laikomi „kurstančia medžiaga”. Vyskupai taip pat pažymėjo, kad katalikų mokymo apie lytį ir lytiškumą skelbimą „kiti gali suvokti kaip piktnaudžiavimą savo, asmenine pasaulėžiūra ir, tikėtina, kurstyti neapykantą”.

2021 m. Katalikų parlamento biuras, Škotijos vyskupų viešosios politikos agentūra, pareiškė, kad tebėra „labai susirūpinęs” dėl siūlomų įstatymo projekto dalies, susijusios su saviraiškos laisve, ypač dėl nepakankamos apsaugos krikščioniško požiūrio į lytinę orientaciją ir translytiškumą išraiškos.

„Neturėtų būti jokios grėsmės būti persekiojamam už tai, kad išreiškiate įsitikinimą, jog, pavyzdžiui, yra tik dvi lytys, kad vyras negali tapti moterimi ir atvirkščiai arba kad santuoka gali būti sudaryta tik tarp vieno vyro ir vienos moters”, – tuo metu teigė biuras.

Į dabartinį įstatymo projekto tekstą įtraukta nuostata, skirta religijos išraiškos laisvei apsaugoti, kurioje teigiama, kad „elgesys ar medžiaga neturi būti laikomi grėsmingais ar įžeidžiančiais vien dėl to, kad jie apima diskusijas ar kritiką, susijusią su religiniais įsitikinimais ar praktika, arba antipatijos, nemeilės, išjuokimo ar įžeidimo išraišką jų atžvilgiu”.

BBC pranešė, kad Škotijos policija įsipareigojo tirti kiekvieną gautą skundą dėl neapykantos nusikaltimų, nors praėjusią savaitę policija pareiškė, kad nebetirs visų „žemo lygio” nusikaltimų Škotijoje, įskaitant kai kuriuos vagysčių atvejus.

Škotijos vyriausybės 2023 m. sausio mėn. ataskaitoje nustatyta, kad beveik pusė visų pranešimų apie neapykantos nusikaltimus dėl religijos (47 proc.) šalyje 2020-21 ir 2021-22 m. buvo nukreipti prieš katalikus.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte