Latvijos parlamentas penktadienį priėmė įstatymą, numatantį, kad nuo COVID-19 nepasiskiepiję arba šia liga nepersirgę parlamentarai laikinai negalės dalyvauti Saeimos, jos komitetų ir kitų parlamentinių institucijų posėdžiuose.
Iš pradžių planuota parlamentarams, negalintiems įrodyti, kad jie yra pasiskiepiję ar persirgę COVID-19, uždrausti dalyvauti nevirtualiai, bet galiausiai nuspręsta neleisti jiems dalyvauti net ir nuotoliniu būdu.
Pasiūlymą pateikė koalicijos partijos – „Už plėtrą/Už!“, „Naujoji vienybė“, Naujoji konservatorių partija (JKP) ir Nacionalinis aljansas.
Įstatyme sakoma, kad nuo lapkričio 15 dienos Saeimos nariai parlamento ir jo komiteto posėdžiuose gali dalyvauti tik pateikę Saeimos Mandatų, etikos ir teikimo komitetui COVID-19 sertifikatą, patvirtinantį pasiskiepijimą arba persirgimą, arba klinikinės universitetinės ligoninės specialisto rekomendaciją tam tikram laikui atidėti skiepą ir neigiamą COVID-19 testo atsakymą.
Parlamentarams, negalintiems dirbti parlamente, bus sustabdytas darbo užmokesčio ir kompensacijų mokėjimas.
Įstatymas galios iki 2022 metų liepos 1-osios.
Saeimos prezidiumas tokių suvaržymų būtinybę vertins mažiausiai kartą per du mėnesius.
Anksčiau pranešta, jog ombudsmenas Juris Jansonas mano, kad įstatymo teisinis aspektas yra antraeilės svarbos, nes ši nuostata yra politinis sprendimas. Parlamentui įpareigojus visus viešojo sektoriaus darbuotojus pasiskiepyti, valstybės administravimo sektorius privalo rodyti pavyzdį.
Tačiau ombudsmenas mano, kad kai kurie parlamentarai galėtų ginčyti įstatymą Konstituciniame Teisme.