Praėjusių metų gruodžio pabaigoje grožio konkurso „Rose of Tralee“ arba „Miss Airija“ organizatoriai paskelbė apie naujas konkurso taisykles, kurios įsigalios nuo 2022 metų. Jose yra dvi naujovės: dalyve gali būti ištekėjusi moteris, kurios amžius yra iki 29 metų ir „kiekvienas, kuris jaučiasi esantis moterimi”. Kitaip tariant, atidaromos galimybės translyčiams asmenims dalyvauti grožio konkurse.
Šis organizatorių sprendimas nors yra gana netikėtas, tačiau nešokiruoja, žinant nuoseklią šio konkurso eigą nuo pat jo atsiradimo pradžios. Airijoje toks pirmas moterų grožio konkursas surengtas vietinių verslininkų siekiant pritraukti turistus. Jis įvyko Tralio mieste (Kerio grafystė), esančiame 299 km. į pietvakarius nuo Dublino 1959 metais.
Iš pradžių tai buvo vietinės reikšmės grožio konkursas, vėliau jis virto visos Kerio grafystės konkursu, o nuo 1969 metų jame galėjo dalyvauti jau merginos iš viso pasaulio, turinčios Airijos pilietybę. Grožio konkursas vyksta kiekvienais metais rugpjūčio mėnesį.
„Rose of Tralee” arba „Tralio Rožė” – tai populiari šio krašto 19 amžiaus baladė, kurioje pasakojama meilės istorija, kaip turtingas protestantas pamilo namų tarnaitę katalikę. To meto Airijoje tokia meilė ir santuoka tarp dviejų skirtingų religijų atstovų buvo pasmerkta pražūčiai. Vėliau turtuolis emigravo, o grįžęs po kelių metų namo, rado savo meilę mirusią nuo tuberkuliozės.
Konkurso sąlygos, lyginant su kitais tokio pobūdžio konkursais pasaulyje, yra neįprastos. Čia „Rožė“ renkama ne pagal išvaizdą, o pagal asmenines savybes ir charizmą, nes po konkurso laimingoji tampa Airijos ambasadore ir turi keliauti po pasaulį reklamuojant Airiją.
Konkurso (nors airiai net ir nevadina jo konkursu, o festivaliu) sąlygos nėra pastovios, jos kinta priklausomai nuo laikmečio tėkmės. Nuo 2008 metų jame jau galėjo dalyvauti netekėjusios, bet turinčios vaikų (nesantuokinių), merginos.
2014 metų „Rožė“ Maria Walsh (Marija Volš) iš Bostono (JAV) po apdovanojimo įteikimo viešai prisipažino, kad yra lesbietė.
Nuo 2022 metų konkurse galės dalyvauti ištekėjusios ir turinčios vaikų moterys bei vyrai, pakeitę lytį į moterišką, kuriems iki rugsėjo 30 dienos bus mažiau nei 30 metų.
Konkurso vedėjas Daithi O Se, vedantis renginį nuo 2010 metų į klausimą apie būsimą kritikos laviną dėl translyčių dalyvavimo atsakė: „Kritikai visada bus kritikais. Gerų jiems švenčių”. Beje, jis yra vedęs Naujojo Džersio (JAV) „Rožę“ Rita Tilty, turintis su ja sūnų.
2020 ir 2021 metų grožio konkursai buvo atšaukti dėl pandemijos. Dabar belieka tik palaukti ir pažiūrėti, kiek ir kada translyčių žmonių išdrįs dalyvauti Rožių šventėje.