Kardinolas Gerhardas Mülleris (Gerhardas Miuleris), Tikėjimo mokymo dikasterijos prefektas emeritas, pasmerkė prieštaringai vertinamą figūrą, vaizduojančią gimdančią Mergelę Mariją, eksponuojamą Linco katedroje Austrijoje, ir pavadino ją „feministinės ideologijos reklama, pažeidžiančia natūralų kuklumo jausmą”.
Statula taip pat sulaukė kai kurių katalikų kritikos. Jie teigė, kad ji yra šventvagiška.
Nenustatytas asmuo nukirto figūrai galvą praėjus kelioms dienoms po to, kai ji buvo pradėta eksponuoti.
Ant statulos yra pavadinimas „Karūnavimas”, kurį galima suprasti kaip aliuziją į Mergelės Marijos karūnavimą. Tačiau šis terminas taip pat reiškia gimdymo momentą, kai pirmą kartą galima pamatyti kūdikio galvą, kai jis išnyra iš gimdymo takų.
Linco katedroje esanti figūra aiškiai vaizduoja būtent šį įvykį: Mergelė Marija su išskėstomis kojomis, o tarp jų – Kūdikėlio Jėzaus galvos viršus. Dėl diskretiškumo tiek televizija, tiek kitos žiniasklaidos priemonės paprastai nepateikdavo vaizdo tarp kojų, kuris vis dėlto buvo matomas visiems, apsilankiusiems Linco katedroje.
Tuo tarpu Linco vyskupija interneto svetainei kath.net pranešė, kad „skulptūra liks Mariendom meno salėje iki numatytos parodos pabaigos [liepos 16 d.], tačiau nebus matoma. „Durys uždarytos, šviesos išjungtos”.
G. Mülleris kath.net sakė: „Krikščioniškojo meno, kuris iš pamaldumo priemonės virsta feministinės ideologijos reklama, pažeidžiančia prigimtinį kuklumo jausmą, kritika negali būti pseudošvietėjiškai atremta kaltinimais dėl prudencijos ar pseudoteologiškai, kaip ultrakonservatyvaus požiūrio išraiška”.
„Jei Jėzaus gimimo vaizdinys piktina tikinčiuosius ir sukelia Bažnyčioje susiskaldymą [tarp save pasiskelbusių progresyviaisiais ir tais, kurie smerkiami kaip konservatoriai], krikščioniškojo ir ypač sakralinio meno tikslas – išreikšti begalinį Dievo grožį žmogaus kūriniuose – buvo praleistas”, – mano kardinolas.
Nukirsta galva
Naujienų portalai liepos 2 d. pranešė, kad vandalai nupjovė Austrijos miesto Linco katedroje eksponuojamą Jėzų gimdančios Mergelės Marijos skulptūrą.
Skulptūra buvo eksponuojama didžiausioje Austrijoje Marijos katedroje kaip meno instaliacijos, skirtos moterų vaidmenims, šeimos įvaizdžiams ir lyčių lygybei, dalis, sakoma Linco vyskupijos pareiškime. Ji teigė, kad apie pirmadienį įvykdytą vandalizmą buvo pranešta policijai.
Vandalų tapatybė neaiški. Tačiau Alexanderis Tschugguelis, Austrijos katalikas tradicionalistas, atsakingas už vadinamąjį „Pachamama” vandalizmo aktą per 2019 m. Vatikano Amazonės sinodą, antradienį socialiniame tinkle parašė, kad su juo susisiekė atsakingi asmenys.
A. Tschugguelis gyrė „Linco didvyrį” ir paskelbė, jo teigimu, anoniminio vandalo pareiškimą, paaiškinantį motyvaciją. Pareiškime buvo užsiminta, kad to asmens elektroniniai laiškai ir skambučiai vyskupijai, kuriais jis skundėsi dėl skulptūros, buvo ignoruojami.
„Todėl, atsižvelgiant į šią bjaurią ir šventvagišką karikatūrą, reikėjo imtis skubių ir ryžtingų veiksmų”, – sakoma pareiškime ir priduriama, kad galvos nukirtimas buvo greičiausias būdas išniekinti skulptūrą.
Linco vyskupijos vyskupo vikaras švietimui, menui ir kultūrai kunigas Johannas Hintermaieris pasmerkė skulptūros nukirtimą.
„Žinojome, kad šia instaliacija taip pat provokuojame diskusijas”, – kalbėjo jis.