Pasaulio futbolo čempionatas Katare tik prasidėjo, tačiau 2022 m. turnyras tapo ne pramoga, o politiniu įvykiu. Vokietijoje jis tapo naujausios dorybės signalu varžybų platforma.
Nuo pat 2010 m., kai buvo paskelbta, kad 2022 m. pasaulio futbolo čempionato šeimininku taps Kataras, ši arabų šalis Vokietijoje kritikuojama dėl daugybės žmogaus teisių pažeidimų, įskaitant netinkamą elgesį su gėjais ir nežmoniškas darbo sąlygas migrantams, statantiems turnyro stadionus.
Tačiau šie pažeidimai praslydo pro Vokietijos radarus, kai šių metų balandžio mėn. ekonomikos ministras Robertas Habeckas (Žaliųjų partija) lankėsi Katare, desperatiškai bandydamas sudaryti dujų sandorį su šeichais, kad įgytų energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos.
Kataras, įsipareigojęs vykdyti ilgalaikius sutartinius įsipareigojimus, ir Vokietija, neturinti reikiamų SGD terminalų prekybai su Kataru, nesugebėjo sudaryti sandorio. Habeckas grįžo tuščiomis rankomis, todėl Vokietijos sportininkai ir žurnalistai galėjo atnaujinti atvirą Kataro diskriminacinės politikos kritiką.
Likus kelioms savaitėms iki pasaulio futbolo čempionato suintensyvėjo Vokietijos sportininkų bendruomenės aistros, kuri, jausdamasi veidmainiškai dėl to, kad rungtyniaus, nors gėjų teisės yra varžomos, pažadėjo per turnyrą nešioti „vienos meilės” apyrankes, taip parodydama solidarumą su šia bendruomene.
Iš tiesų, likus kelioms dienoms iki turnyro atidarymo, Vokietijos televizijos laidų vedėjas Micky Beisenherzas davė interviu, kuriame apkaltino pasaulio futbolo čempionato Katare žiūrovus, kad jie „hitlerizuojasi kartu” (vok. k. Hinschauen ist Mit-Hitlern) su represiniu režimu Katare.
Tačiau kai FIFA, tarptautinė institucija, atsakinga už futbolo taisyklių priežiūrą ir vykdymą, turnyro pradžioje nutarė „One Love” apyrankes dėvinčius žaidėjus bausti geltonomis kortelėmis, Vokietijos rinktinės kapitonas, vartininkas Manuelis Neueris persigalvojo ir išsiskyrė su apyranke. Tinklaraštininkai ir žurnalistai ėmė reikšti savo nusivylimą socialiniame tinkle „Twitter” naudodami grotažyme #WMderSchande (angliškai #WorldCupofDisgrace, Pasaulio gėdos taurė).
Kai kurie net patys pradėjo nešioti apyrankę. Be sporto laidų vedėjų, daug vokiečių – tų, kurie šiuo metu nėra Katare, – pradėjo nešioti apyrankes su politinėmis žinutėmis. Net Vokietijos vidaus reikalų ministrė Nancy Faeser (SPD) buvo pastebėta išdidžiai demonstruojanti raištį per rungtynes – ministras Vokietijoje tai daro pirmą kartą nuo 1945 m.
Lieka neaišku, ar ši solidarumo akcija paskatins Kataro vadovybę pertvarkyti šariato teisę, kad ji atitiktų Vokietijos jausmus, ar tai turės teigiamos įtakos būsimoms Roberto Habecko deryboms dėl dujų.
Net Vokietijos vidaus reikalų ministrė Nancy Faeser (SPD) buvo pastebėta išdidžiai demonstruojanti raištį per rungtynes – ministras Vokietijoje tai daro pirmą kartą nuo 1945 m.
Tai, kas prasidėjo kaip populiarus judėjimas, persimetė į verslo institucijas, ir kelios bendrovės pasekė šiuo pavyzdžiu, tarp jų ir Vokietijos prekybos centrų tinklas „Rewe”. Paskelbus apie Neuerio atsisakymą nešioti raištį, „Rewe” nutraukė Vokietijos nacionalinės rinktinės rėmimą.
Likus vienai dienai iki Vokietijos debiuto pasaulio futbolo čempionate lapkričio 23 d., puolėjas Thomas Mulleris savo „Instagramo” paskyroje davė skaudų atkirtį gerbėjams, kurie tikėjosi, kad profesionalūs sportininkai dėl politinio taško atsisakys savo gyvenimo svajonės rungtyniauti pasaulio futbolo čempionate: „Tie žmonės nusivils”, – sakė patyręs puolėjas.
Nenuostabu, kad Vokietijos žurnalistai tviteryje išreiškė nusivylimą, kad futbolininkai rinktųsi sportą, o ne mirtį ant politinio kalno.
Kai Vokietijos rinktinė išėjo į aikštę susitikti su varžovais iš Japonijos, ji pradėjo drąsiu gestu: per komandinę nuotrauką visi žaidėjai užsidengė burnas. Spėjama, kad tai buvo nebylus komentaras apie FIFA burnos uždengimo politiką, nors dėl Vokietijos nuolatinio pomėgio COVID kaukėms tai galėjo būti ir priminimas stadione esantiems žmonėms „užsidėti kaukes”.
Rungtynės baigėsi Japonijos pergale 2:1. Tačiau didesnį nerimą nei šeimininkų komandos pralaimėjimas kėlė 9,23 mln. vokiečių, kurie, galbūt, stebėdami rungtynes, „hitlerizavosi”. Kitą kartą Vokietijos rinktinė žais su Ispanija, kurios pralaimėjimas vokiečiams reikštų iškritimą iš turnyro. Šiuo atveju pralaimėjimas gali būti geras ženklas demokratijai, nes jis gali sumažinti tariamų Hitlerio gerbėjų skaičių.
Taip pat lapkričio 22 d. Kataro policija sulaikė grupę anglų sirgalių, persirengusių kryžiuočiais. Nei karalius Karolis III, nei popiežius Pranciškus negalėjo pakomentuoti šios Vakarų kristianizacijos pastangų Artimuosiuose Rytuose nesėkmės.