Vaivorykštės spalvų perėją sostinėje po LGBTIQ eitynių pernai vasarą uždažęs vilnietis teisiamas dėl galimo neapykantos kurstymo prieš homoseksualius asmenis ir viešosios tvarkos pažeidimo.
Vilniaus miesto apylinkės teismas nagrinėja Jaroslavo Granovskio baudžiamąją bylą dėl jam pareikštų kaltinimų.
„Jokių komentarų“, – BNS pirmadienį sakė J. Granovskis, paklaustas, ar pripažįsta kaltę.
Pernai po liepos pradžioje įvykusių eitynių dalis perėjos buvo uždažyta pilkos spalvos dažais. Policijos pareigūnai sulaikė perėją uždažiusį 47 metų vyrą, jam ir pareikšti įtarimai.
Iš pradžių buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 284 straipsnį, numatantį atsakomybę už viešosios tvarkos pažeidimo. Vėliau tyrimas atliktas ir pagal Baudžiamojo kodekso 170 straipsnio 2 dalį dėl neapykantos ar diskriminacijos kurstymo.
Pagal jį, tas, kas viešai tyčiojosi, niekino, skatino neapykantą ar kurstė diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, neįgalumo, rasės, odos spalvos, tautybės, kalbos, kilmės, etninės kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.
Liudytojai – policininkė ir buvusi žmona
Kaip liudytojai pirmadienį teismo posėdyje buvo apklausti kaltinamojo buvusi žmona Ivona Gravovska ir į įvykio vietą prie perėjos tuomet atvykusi policijos pareigūnė Patricija Krutko.
Vilniaus apskrities policijos Reagavimo valdybos tyrėja P. Krutko teismui pasakojo, kad tuo metu policijoje dirbo patrule.
„Gavau informacijos, kad perėja apipilta dažais. Atvykus mus pasitiko liudytojai ir ir nurodė asmenis, kurie tai padarė – jie sėdėjo automobilyje. Aš apklausiau liudytoją, o galimai veiką įvykdžiusiam asmeniui buvo įteiktas šaukimas“, – sakė P. Krutko.
tyrimas atliktas ir pagal Baudžiamojo kodekso 170 straipsnio 2 dalį dėl neapykantos ar diskriminacijos kurstymo
Pareigūnė teigė atvykusi į įvykio vietą radusi žmonių susibūrimą.
„Vieni praėjo, kiti nekreipė dėmesio, kiti buvo nelabai patenkinti, gal kad nėra gražu. (..). Vyras buvo ramus, gražiai bendravo, dabar negaliu pasakyti, ar tikrai čia jis“, – žiūrėdama į teismo salėje sėdintį kaltinamąjį sakė policijos pareigūnė.
Per ikiteisminį tyrimą policininkė taip pat sakė, kad 2023 metų liepos 1 dieną gavo iškvietimą, kad dažais uždažyta LGBTIQ vėliava Pylimo gatvėje. Buvo pastebėta, kad vyras su voleliu pilkais dažo perėją prie prekybos centro „Iki“.
„Jis prisipažino, kad uždažė dėl asmeninių įsitikinimų“, – per ikiteisminį tyrimą sakė policininkė, dėl kokių, ji tada neklausė.
Kita liudytoja, buvusi kaltinamojo sutuoktinė I. Granovska sakė, kad su buvusiu sutuoktiniu gyvena viename name.
„Vyras pasakė, kad ruošiasi į miestą, paklausė, gal man kažko reikia. Jis pasiėmė dažų volelį, prieš tai darė su vaikais remontą pirmame aukšte. Jis sakė, kad jam reikia į vieną vietą. Nuvažiavom į centrą, sako: „palauk“. Aš likau sėdėti, matau, kad kažkur nuėjo. Pamačiau, kad jis dažo perėją, asfaltą. Susirinko daug žioplių, vyras kažkoks jį stumdė, garsiai rėkė, pasibaigė dažymas, vyras sako: „einam“. Norėjom išvažiuoti, bet, neleido mums – spjaudė ant mašinos į langą, aš iškviečiau policiją“, – teismui pasakojo moteris.
Sako nuo kelio renkantys šiukšles
I. Granovska dabar ji supratusi, kodėl vyras dažė – jis sakė, kad tai – kliūtis kelyje, tuo metu ji nesuprato, kas vyksta.
„Dvi minutes viskas vyko“, – sakė kaltinamasis J. Granovskis.
„Ar dažnai jūsų vyras imasi tokių dalykų – tvarkyti kelius?“, – klausė teisėja Eglė Ramanauskienė.
„Mes visada, mes nuorūkų nenumetam, jei šiukšlės ar prekės voliojasi, pakeliam. Stengiamės palaikyti tvarką“, – atsakė moteris.
Ji prisiminė, kad mergina nekalbėdama atsisėdo ant perėjos, o vienas vaikinas ją išvadino sovietinio mąstymo.
„Mano vyras jam sakė, kad jei kažkas nepatinka, kviesk policiją. O mergina atsisėdo ir neleido dažyti, paskui dažai kažkur dingo“, – sakė I. Granovska.
„Vyras tik dažė, jis tyliai be žodžių dažė, mano vyrą pastūmė vaikinas. Jam pasakė, kad pasitrauk, nes galiu ištepti, jei kas nepatinka, kviesk policiją. Tas atrodė kaip provokatorius, labai garsiai rėkė“, – pasakojo liudytoja.
Byloje turėjo būti apklaustas ir trečiasis liudytas, jis dėl nežinomų priežasčių į posėdį pirmadienį neatvyko. Teismas aiškinsis jo neatvykimo priežastį ir spręs dėl galimo jo atvesdinimo į kitą teismo posėdį, sausio 22 dieną.
Uždažyti perėją grasino prieš eitynes „Vilnius Pride“ su keliasdešimt bendraminčių protestavęs Antanas Kandrotas, žinomas Celofano pravarde. Jis feisbuke pasidalino nuotrauka, kur matyti, kaip vienas vyras uždažo perėją su voleliu.