Nors katalikiškoje Kroatijoje abortai tebėra legalūs, tačiau vis daugiau moterų, norinčių nutraukti nėštumą, yra priverstos vykti į kaimyninę Slovėniją.
Be to, 3,9 mln. gyventojų turinčioje Europos Sąjungos valstybėje pastaruoju metu labai padaugėjo abortų priešininkų, raginančių uždrausti šią procedūrą.
Religinės ir konservatyvios grupės organizuoja piketus prie gydymo įstaigų. Tūkstančiai žmonių dalyvauja prieš abortus nukreiptose eitynėse arba prisijungia prie akcijų, kurių metu žmonės aikštėse atsiklaupia ir meldžiasi.
Prieš 50 metų, kai Kroatija vis dar priklausė komunistinei Jugoslavijai, jos konstitucijoje buvo įtvirtinta moterų teisė į abortus.
„Neįtikėtina, kad 2024-aisiais apie tai dar diskutuojame, – sakė dviejų vaikų motina Ana Šunič iš Zagrebo. – Kiekvieno žmogaus pagrindinė teisė yra nuspręsti, ką jis darys su savo kūnu.“
„Abortai neįmanomi arba labai ribojami“
Šį mėnesį šis klausimas vėl atsidūrė dėmesio centre, kai Prancūzija įtvirtino teisę į abortus savo konstitucijoje, o Balkanų šalių aktyvistai priminė, kad buvusi Jugoslavija tai padarė dar 1974-aisiais.
Tanja Ignjatovič iš Autonominio moterų centro Serbijoje, kuri taip pat kadaise priklausė Jugoslavijai, pažymėjo, kad moterys mano, jog teisė į abortus „priklauso mums ir negali būti kvestionuojama“.
Tačiau ji pridūrė, kad „mes pamatėme, jog galima ir regresija“.
XX amžiaus dešimtajame dešimtmetyje subyrėjus Jugoslavijai, naujai susikūrusiose šalyse liko galioti senieji įstatymai. Tačiau stiprėjant religinėms ir konservatyvioms nuotaikoms šie įstatymai pradėti kvestionuoti.
1991 metais Kroatijai paskelbus nepriklausomybę, įstatymai dėl teisės į abortus liko nepakeisti, tačiau 2003 metais gydytojams buvo suteikta teisė atsisakyti juos atlikti. Dėl to daugybė moterų pastaraisiais metais dėl aborto turėjo vykti į kaimyninę Slovėniją.
„Atotrūkis tarp įstatymų ir praktikos yra milžiniškas, – sakė feministė aktyvistė Sanja Sarnavka. – Dėl didžiulės konservatyviųjų grupių ir Katalikų bažnyčios įtakos daugelyje vietų abortai de facto neįmanomi arba labai ribojami.“
Suintensyvėjusios kampanijos prieš abortus
Šiuo metu Kroatijos judėjimo „Už gyvybę“ kampanija apima maldas, budėjimus ir paskaitas „už negimusiųjų išgelbėjimą ir abortų sustabdymą mūsų šalyje“.
Vyrų organizacija „Būk vyriškas“ kviečia melstis miestų aikštėse, pasisako už tradicinių lyčių vaidmenų atgaivinimą.
Tuo metu Kroatijos liberalių pažiūrų gyventojai pradėjo protestus po plačiai nuskambėjusio skandalo, kai 2022 metais vienai moteriai buvo atsisakyta atlikti abortą, nepaisant rimtos vaisiaus patologijos.
Mirela Čavajda buvo 20 savaičių nėščia, kai gydytojai jai pranešė, kad jos vaisius dėl smegenų auglio neturi jokių galimybių normaliai gyventi. Nors galiausiai jai buvo leista atlikti abortą Kroatijoje, tačiau M. Čavajda vis tiek dėl šios procedūros turėjo vykti į Slovėniją.
Prieš šią procedūrą pasisako ne tik akušeriai, bet ir anesteziologai bei kiti procedūrai reikalingi gydytojai
Kroatijos akušerės Jasenkos Grujič atlikto tyrimo duomenimis, tais pačiais metais į vieną netoli bendros šalių sienos esančią ligoninę Slovėnijoje atlikti šios procedūros atvyko net 207 kroatės.
„Medikų bendruomenė labai susiskaldžiusi“
Tyrime nustatyta, kad kai kuriose Kroatijos ligoninėse gydytojų, kurie dėl savo įsitikinimų atsisako atlikti abortą, dalis siekia visus 100 procentų. Prieš šią procedūrą pasisako ne tik akušeriai, bet ir anesteziologai bei kiti procedūrai reikalingi gydytojai, nurodė J. Grujič.
„Kroatijos medikų bendruomenė yra labai susiskaldžiusi, – rašė J. Grujič analizėje, su kuria susipažino naujienų agentūra AP. – Tikiuosi, kad ši faktinio abortų neprieinamumo tendencija bus pakeista. Tai labai pavojinga moterų sveikatai ir gyvybei.“
Tuometinės Jugoslavijos gydytojai pirmą kartą svarstė galimybę legalizuoti abortus dar 1935-aisiais, o 6-ame dešimtmetyje tai tapo realybe.
Jugoslavijos konstitucijoje, kurioje teigiama, kad „žmogus turi teisę laisvai apsispręsti dėl vaikų gimimo“, nebuvo taip aiškiai įtvirtinta teisė į abortus, kaip Prancūzijos konstitucijoje. Tačiau ji vis dėlto suteikė Jugoslavijos moterims turėti galimybę nutraukti nėštumą gydymo įstaigose visoje buvusioje šešių valstybių federacijoje.
Kitose buvusios Jugoslavijos šalyse – Serbijoje ir Slovėnijoje – laisvė pasirinkti, ar turėti vaikų, įtraukta į konstitucijas.