Tyčiotis iš valstybės vadovo tapo normalu. Gi šis kaišioja pagalius į „pandemijos valdymo“ ratus. Tačiau valdančiųjų sprendimų kritikuoti nevalia. Kaip jau ne kartą buvo pasakyta – tai antivalstybinė, visuomenei pavojinga veikla. Gi šie taip stengiasi dėl mūsų visų sveikatos.
Todėl pandemijos valdymą kritikuojantys „antivakseriai“ (nepriklausomai nuo jų požiūrio į vakcinas ir pasiskiepijimo statuso) gali būti laisvai žeminami, niekinami, šmeižiami. Neteigiu, kad iš kitos pusės panašių komentarų nepasitaiko. Kalbu apie tai, kas tapo geru tonu – tinkama, ne marginalia, žiniasklaidoje ir influencerių įrašuose plačiai paplitusia raiška.
Tai yra blogai. Blogai demokratinei diskusijai, žodžio laisvei, teisei į informaciją. Blogai socialinei santarvei, psichologinei visuomenės būklei. Bet blogiausia, kad mūsų visų vaikai auga pagiežos, psichologinio smurto ir nuolatinių patyčių atmosferoje. Ironiška, kad paraleliai mokyklose vykdomos programos prieš patyčias, o teisėje neseniai numatėme atsakomybę už „smurto demonstravimą vaikui“…
Kas stebina? Ne tai, kad objektyvi žiniasklaida bei dar objektyvesni influenceriai varo išvien su valdžia, nepaisant to, kad pagal pandemijos valdymo rezultatus (pvz., perteklinį mirštamumą) esame vieni iš blogiausių Europoje ir pasaulyje. Ne tai, kad marginalizuojama ir blokuojama valdžiai nepalanki nuomonė („kova su dezinformacija”). Visa tai galima suprasti, susipažinus su viešiesiems ryšiams skirtomis sumomis. Stebina tai, kad daug gerų ir protingų žmonių, regis, negeba kritiškai pažiūrėti į sinchronu skleidžiamą naratyvą, nepastebi net akivaizdžiai absurdiškų jo elementų.
Ir nemato reikalo pastebėti. Juk viskas dėl „bendrojo gėrio“, o antivakseriai (plačiąja prasme) nusipelnė – kritika pandemijos valdymui mažina pasitikėjimą vakcinomis, tai stabdo vakcinacijos procesą, lemia mirtis ir perkrauna sveikatos sistemą…
Blogiausia, kad mūsų visų vaikai auga pagiežos, psichologinio smurto ir nuolatinių patyčių atmosferoje.
Rimtai? O jei ne „antivakseriai“, tai viskas eitųsi kaip iš pypkės?
O šališka, dalinė ir akivaizdžiai klaidingas iliuzijas sukūrusi informacija pasitikėjimo nemažina? O visuomenės nuomonės ignoravimas priimant sprendimus pasitikėjimo nemažina? O atviras siekis „apsunkinti gyvenimą“ nepasiskiepijusiems pasitikėjimo vakcinomis nemažina?
O tai, kad valdantieji lygiagrečiai masinei vakcinacijai siekia įteisinti alkoholio pardavimą 18-mečiams ir dekriminalizuoti narkotines medžiagas, pasitikėjimo nemažina? Kad šiuos sprendimus stumiantys valdančiųjų atstovai viešai prisipažįsta vartoję ar vartojantys narkotikus, pasitikėjimo nemažina? Kad valdančios partijos garbės pirmininkas nemato bėdos, jei legalizavus narkotikus koks ketvirtis žmonių išmirtų, pasitikėjimo nemažina?
Ne, ne, nemažina, nes jie tikrai nuoširdžiausiai rūpinasi mūsų visų sveikata. Net tada, kai siūlo nevakcinuotų negydyti. Jie neiškraipo tiesos ir nedaro klaidų, dėl kurių (nedelikatu net pagalvoti) galėtų nusipelnyti kritikos.
Todėl visiškai normalu, kad už tragišką pandeminę situaciją žiniasklaida pliekia ne politikus ir pareigūnus, kurie oficialiai atsakingi už pandemijos valdymą, bet jų klaidas atskleidžiančius privačius asmenis, kurie įgaliojimų valdyti pandemiją neturi.
Todėl, kaip tenka suprasti iš viešojoje erdvėje plintančių žinučių, pandemijos valdymo kritiką teks kriminalizuoti. Tiesa bus viena, aiški ir gryna.
Tik gerai, kad ne amžina.