REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Krikščionių grupės kelia nerimą dėl Sudano perversmo

ŠaltinisTHE TABLET

Prie Škotijos parlamento susirinkę žmonės protestuoja prieš perversmą Sudane. Katalikų vyskupas kritikavo naująją Sudano karinę vyriausybę kaip žingsnį atgal, krikščionių labdaros organizacijoms perspėjant, kad gali kilti grėsmė trapiai Afrikos šalies religijos laisvei.

Sudano El Obeido vyskupas Yunan Tombe Trille (Junanas Tombe Trileris) pareiškime pridūrė, kad „tarptautinė bendruomenė turėtų daryti spaudimą chuntai, kad ji vertintų gyvybę“.

Komentuodamas pranešimus apie vyriausybės pajėgų šaudymą į protestuotojus, Sudano katalikų vyskupų konferencijos (toliau SCBC) pirmininkas Trille sakė katalikiškai labdaros organizacijai „ACI Africa“, („Afrikos kultūros iniciatyvos“), kad ragina kariuomenę grąžinti valdžią civilinei administracijai.

Kai kurios krikščionių labdaros organizacijos mano, kad dėl plačiai paplitusios sausros ir tebesitęsiančios humanitarinės krizės kariuomenės įvykdytas valdžios perėmimas yra blogas ženklas religijos laisvei šiaurės rytų Afrikos valstybėje.

Iš 43 mln. sudaniečių tik 1,8 mln. išpažįsta įvairias krikščionybės formas, o Omaro al Baširo (Omaras al Baširas), diktatūros metais persekiotos Bažnyčios, nerimauja dėl savo ateities. Jei vykstantis perversmas ilgainiui bus sėkmingas, šis nerimas gali dar labiau sustiprėti, o vienas iš stebėtojų teigia, kad bandymas užgrobti valdžią gali atsukti religijos laisvės laikrodį atgal.

Valdant prezidentui al-Bashirui (al Baširui), pagal įstatymą dėl apostazės buvo rekomenduojama atsivertusius iš islamo į krikščionybę viešai plakti rykštėmis. Pasak krikščionių persekiojimą stebinčios organizacijos „Open Doors“ („Atvertos durys“) vyresniosios analitikės Illia Djadi (Illia Džadi), perversmas „įstumia šalį į naują netikrumo laikotarpį“. Djadi pridūrė, kad po kelerių „vilčių teikusių metų“ perversmas grasina „panaikinti visas religijos laisvės garantijas“.

Per 30 metų trukusį valdymą, trukusį nuo 1989 iki 2019 m., al Baširas paskelbė Sudaną islamo valstybe, įgyvendindamas savo šariato teisės interpretaciją dėl gėrimų, aprangos, santuokos, finansų, žemės nuosavybės ir kitų kasdienio gyvenimo aspektų.

Sudanas. Afrika/Unsplash nuotr.

Mervyn Thomas (Mervynas Tomas), CSW („Krikščionių solidarumas visame pasaulyje“) prezidentas, sakė: „CSW yra labai susirūpinusi dėl to, kad buvo sustabdyti pagrindiniai valdžios pasidalijimo susitarimo aspektai ir kariuomenė vienašališkai paleido vyriausybę, o tai akivaizdžiai kenkia žmonių, kurie nenori, kad juos valdytų kariuomenė, valiai. Ypač didelį nerimą kelia žinios apie žuvusius ir sužeistus protestuotojus, keliančios valstybės smurto, kuris buvo stebimas ankstesnio režimo laikais, grėsmę.“

Sudane intensyviai persekiojant religines mažumas, daug tūkstančių krikščionių, žydų ir kitų nemusulmonų emigravo ir net paskatino sukurti naują šalį. 2011 m. plebiscito būdu sukurtoje Pietų Sudano valstybėje daugumą sudaro krikščionys, o 2,7 mln. katalikų yra didžiausia atskira konfesija šioje mažoje, neturinčioje priėjimo prie jūros valstybėje. Nors pranešama, kad islamizmas pačiame Sudane kaip masinė jėga mažėja, „politinis islamas“ ir toliau sulaukia paramos iš kariškių ir dalies pilietinės visuomenės.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte