Koptų Ortodoksų Bažnyčia patvirtino, kad praėjusią savaitę priėmė sprendimą nutraukti dialogą su Katalikų Bažnyčia dėl Romos „pasikeitusios pozicijos” homoseksualumo klausimu.
Penktadienį išplatintame vaizdo įraše koptų ortodoksų atstovas spaudai teigė, kad iš devynių Bažnyčios metinio Šventojo sinodo, kuris praėjusią savaitę įvyko Vadi El-Natrūno mieste Egipte, nutarimų svarbiausias buvo „teologinį dialogo su Katalikų Bažnyčia sustabdymas po to, kai ji pakeitė savo poziciją homoseksualumo klausimu”.
Vaizdo žinutė buvo paskelbta po prieš dieną pasibaigusio Šventojo sinodo ir jį lydinčio pareiškimo, kuriame koptų ortodoksų lyderiai teigė nutraukiantys dialogą su Roma.
„Pasitarus su Rytų ortodoksų šeimos seserimis Bažnyčiomis, – rašė jie, – buvo nuspręsta sustabdyti teologinį dialogą su Katalikų Bažnyčia, iš naujo įvertinti rezultatus, pasiektus nuo dialogo pradžios prieš dvidešimt metų, ir nustatyti naujus standartus bei mechanizmus, pagal kuriuos dialogas galėtų vykti ateityje.”
Vadovai taip pat dar kartą patvirtino savo nepritarimą tos pačios lyties asmenų santykiams, pareikšdami savo „tvirtą poziciją atmesti visas homoseksualių santykių formas, nes jos pažeidžia šventąją Bibliją ir įstatymą, pagal kurį Dievas sukūrė žmogų kaip vyrą ir moterį, o Bažnyčia mano, kad bet koks palaiminimas tokiems santykiams, kad ir kokie jie būtų, yra palaiminimas nuodėmei, ir tai yra nepriimtina”.
Aleksandrijos Koptų Ortodoksų Bažnyčia, kuriai vadovauja popiežius Tavadrosas II (Teodoras II), yra viena seniausių krikščioniškų konfesijų pasaulyje, kurios įkūrimo pradžia siekia šv. apaštalo Morkaus laikus. Pagrindinė krikščionių bažnyčia Egipte (žodis „koptas” kilęs iš graikiško žodžio „Aigyptos”, reiškiančio Egiptą), tikslus jos narių skaičius nežinomas, tačiau manoma, kad jų yra nuo 10 iki 20 mln. iš 260 mln. ortodoksų.
Nors ji save vadina stačiatikių bažnyčia, ji nėra visiškoje bendrystėje su ekumeniniu patriarchu Baltramiejumi ir Rytų stačiatikybe, bet lieka vienybėje su Etiopijos, Armėnijos, Eritrėjos, Malankara ir Sirijos stačiatikių bažnyčiomis, bendrai vadinamomis Rytų stačiatikių bažnyčiomis. Nė viena iš šių bažnyčių nepripažįsta 451 m. Chalkedono Susirinkimo ir jame pateikto Kristaus „dviejų prigimčių” apibrėžimo. Nuo XX a. pabaigos Rytų stačiatikių bažnyčios siekia dialogo su Roma ir Rytų ortodoksija, kuri šimtmečius jas laikė eretiškomis.
Praėjusiais metais dialogas, regis, taip pasistūmėjo į priekį, kad Vatikanas leido koptų ortodoksams švęsti savo dieviškąją liturgiją Šv. Jono Laterano arkikatedroje Romoje. Kitą mėnesį popiežius Pranciškus neįprastu žingsniu įtraukė 21 koptų ortodoksų tikintįjį, 2015 m. Libijoje nukankintą teroristinės organizacijos “Islamo valstybė”, į Romos martirologiją – oficialų kankinių, šventųjų ir palaimintųjų sąrašą.
Koptų ortodoksų lyderių pareiškime nebuvo jokios aiškios nuorodos į „Fiducia Supplicans”, tačiau šiame tekste dar kartą patvirtintas jų Bažnyčios mokymas apie homoseksualumą, tvirtai pagrįstas Šventuoju Raštu, kartu su Ibrahimo vaizdo pranešimu padarė dialogo sustabdymo priežastį neginčijamą.