Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus darbuotojų parengta edukacinė „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika“ paroda prasmingai buvo pristatyta lapkričio 11 d. Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyriuje.
Renginyje dalyvavo Kėdainių „Šviesiosios“ ir „Atžalyno“ gimnazijų bei „Ryto“ ir LSMU „Aušros“ progimnazijų mokiniai, istorijos, lietuvių kalbos ir tikybos mokytojai bei kultūros darbuotojai.
Renginį vedė Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūrio centro vadovė, Kėdainių rajono Šėtos gimnazijos istorijos mokytoja Audronė Pečiulytė.
Įvyko įspūdingas susitikimas su 2021 metų Laisvės premijos laureate, viena pagrindinių leidinio „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika“ rengėjų ir platintojų Bernadeta Mališkaite.
B. Mališkaitės lūpose žodžiai tiesa, laisvė, tikėjimas, pasipriešinimas įgyja tikrąjį svorį bei prasmę.
„Laisvas žodis visada yra ginklas. Tiesa visada yra ginklas“, – šią popietę kėdainiečiams sakė 2021 m. Laisvės premijos laureatė, vienuolė, viena pagrindinių leidinio „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika“ rengėjų.
Nuoširdi, paprasta, sava, šilta, charizmatiška, šviesi, dvasinga asmenybė – tai ir dar daugiau norisi pasakyti apie šią ypatingą, lengvai kalbą su jaunimu ir vyresniais surandančią moterį. Stebinantis jos gebėjimas įdomiai perteikti savo ir bendraminčių nelengvą bei įspūdingą patirtį: leidybinis darbas pogrindyje, tardymai, areštai, išradingumas slepiant, platinant leidinį ir t. t.
Sužavėjo toks organiškas, spontaniškas gebėjimas įtraukti bei sudominti moksleivius ir ne tik juos. Kronika, atskleisti jos reikšmę… Juk tai buvo ne šiaip sau 17 metų pogrindyje ėjęs leidinys – tai buvo reiškinys, kuriame dalyvavo Lietuvos ir užsienio šalių drąsūs, tiesos ir laisvės trokštantys žmonės.
„Klausantis sesers Bernadetos, dar labiau sužavėjo ir naujai atgijo salės gilumoje eksponuojama Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus darbuotojų parengta paroda apie Kronikos kelią“, – sakė šio istorinio renginio vedėja Audronė Pečiulytė.
Jaudinantys kunigų, vienuolių likimai, nufotografuoto leidinio gabenimas į užsienį fotojuostelėse: įvyniotose ne vien į saldainių popierėlius: tai savo akimis galėjo išvysti moksleiviai, bet ir sudėtingesniais būdais, o ypač nelengvu metu – ir žmonių kūnuose, mokymasis iš Maskvos disidentų parengtos knygelės, kaip ir ką kalbėti tardymų metu, represijos – visa tai buvo tarsi istorijos pamoka jaunajai kartai ir visiems susirinkusiems.
Šis renginys – tai Kėdainių rajono savivaldybės administracijos finansuojamo Daugiakultūrio centro projekto „Spausdinto žodžio galia“ dalis.
„Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos“ paroda bus eksponuojama Kėdainiuose iki lapkričio 25 d.