REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Kas yra naujieji Bažnyčios kardinolai?

Per rugpjūčio 27 d. konsistoriją buvo pakelta 16 jaunesnių nei 80 metų amžiaus kardinolų.

Tai – aštuntoji popiežiaus Pranciškaus pontifikato konsistorija ir pirmoji jo konsistorija, rengiama rugpjūčio mėnesį.

Paskutinį kartą kardinolas buvo paskirtas rugpjūtį – mėnesį Romoje, kuomet Vatikano kurijoje darbas sulėtėja – tik 1807 m. rugpjūčio 24 d., kai Pijus VII kardinolu „in pectore” paskyrė Francesco Guidobono Cavalchini, o jo vardą viešai paskelbė tik 1808 m. balandį.

Paskyręs naujus kardinolus, popiežius Pranciškus yra pakėlęs 121 hierarchą į kardinolo rangą.

Romos kurijai priklauso trys nauji Kardinolų kolegijos nariai: Arthuras Roche, Dieviškojo kulto ir sakramentų disciplinos dikasterijos prefektas, Lazzaro You Heung Sikas, Dvasininkijos dikasterijos prefektas, ir Fernando Vergezas, Vatikano Miesto Valstybės Gubernatūros vadovas ir Kristaus legionierius.

Popiežiaus Pranciškaus pasirinkimas dėl vyskupijų patvirtina, kad jis mieliau renkasi vyskupijas, kurios tradiciškai nėra kardinolų sostinės, praleisdamas tokias žymias vietas kaip Milanas, Venecija, Krokuva ir Paryžius.

Glaustai susipažinkime su naujais kardinolais.

63 metų Marselio arkivyskupas kardinolas Jeanas-Marcas Noëlis Aveline’as, kuris tapo pirmuoju Prancūzijos vyskupijos ganytoju, gavusiu šią garbę per popiežiaus Pranciškaus pontifikatą.

J.-M. Aveline’as gimė Prancūzijos Alžyre, netoli Viduržemio jūros skalaujamo Orano, tačiau vaikystėje patyrė sunkumų – priverstinę migraciją į Prancūziją su kukliai gyvenusiais tėvais, ankstyvą sesers mirtį Paryžiuje, įsikūrimo Marselio priemiesčiuose vargus.

Prancūzų kardinolas, įšventintas kunigu 1984 m., – teologijos mokslų daktaras ir dėstytojas, teologijos veikalų autorius, Marselio religijų ir teologijos mokslų instituto steigėjas ir direktorius, islamo ir krikščionybės dialogo ugdytojas.

59 m. Peteris Ebere Okpaleke, Ekvulobijos vyskupas centriniame Nigerijos regione. Dar 2012 m. Benediktas XVI jį paskyrė vyskupu, tačiau vietos tikintieji prieštaravo šiam paskyrimui, neleido jam perimti vyskupijos valdymo. 2018 m. popiežius priėmė vyskupo P. Okpaleke atsistatydinimą. Vėliau, 2020 m. kovo 5 d., buvo įkurta Ekvulobijos vyskupija, o jis paskirtas šios vyskupijos ganytoju.

Skirdamas jį kardinolu, popiežius Pranciškus siunčia labai aiškią žinią, nukreiptą prieš bet kokias tribalizmo formas visuomenėje ir tuo labiau Bažnyčioje. Jis yra ketvirtas kardinolas iš Nigerijos.

Leonardo Ullrichas Steineris, 71 m., Manauso arkivyskupas Brazilijos Amazonės regione, pranciškonas, kuris atliko pagrindinį vaidmenį Amazonės sinode ir yra neseniai įsteigtos Amazonės vyskupų konferencijos vicepirmininkas.

Brazilas arkivyskupas užaugo gausioje vokiečių kilmės katalikų migrantų Leonardo Steinerio ir Carlotos Arns šeimoje – yra tryliktasis iš šešiolikos vaikų. Daug būsimo kardinolo artimųjų yra dvasininkai ir vienuolės, įskaitant garsųjį kardinolą Paulo Evaristo Arnsą, kuris jį įšventino kunigu ir konsekravo vyskupu. Savo dėdės kardinolo pavydžiu jis rinkosi pranciškono pašaukimą, tapo kunigu ir vyskupu. Garsėja aštria valdžios kritika.

Filipe’as Neri António Sebastião do Rosário Ferrão, 69 m., Goa arkivyskupas, dar 1993 m. Jono Pauliaus II paskirtas vyskupu, šiuo metu einantis Indijos lotynų apeigų vyskupų tarybos pirmininko pareigas.

Robertas McElroy’us, 68 m., San Diego (JAV) vyskupas, kurio vyskupija yra sufraganinė Los Andželo arkivyskupijai, vadovaujamai JAV vyskupų konferencijos pirmininko arkivyskupo José Gomezo. Jis yra jauniausias JAV kardinolas, kaip ir Pranciškus, McElroy’us aistringai rūpinasi migrantų, benamių ir aplinkos apsaugos reikalais.

McElroy’aus komentarai susiję su idėja atverti diakonatą moterims, išsiskyrusių ir susituokusių katalikų statusu, Bažnyčios mokymu apie homoseksualumą sukelia aštrias diskusijas. Be to, jis kritikavo savo kolegų JAV vyskupų bandymą naudoti ginklu Eucharistiją bendraujant su katalikų politikais, kurie viešai atmeta Bažnyčios mokymą apie abortus ir kitus svarbius klausimus.

Virgilio do Carmo Da Silva, 68 m., salezietis, Dilio (Rytų Timoras) arkivyskupas. Jis – pirmasis kardinolas iš nedidelės buvusios Portugalijos kolonijos su didele katalikų dauguma, drąsiai gynusios savo nepriklausomybę.

Oscaras Cantoni, 71 m., Komo (Italija) vyskupas, 2005 m. paskirtas Kremos vyskupu, 2016 m. jam patikėta Komo vyskupija. Jis buvo seminarijos dvasios tėvas, atsakingas už pašaukimų sielovadą, tuo jis domėjosi ne tik Italijos lygmeniu, tačiau ir visos Europos kontekste. Komo vyskupija sulaukė ypač daug dėmesio, kai prieš porą metų jos teritorijoje buvo žiauriai nužudytas kunigas Roberto Malgesini. Komo vyskupo paskyrimas kardinolu liudija ir popiežiaus artumą šiam vyskupui ir vyskupijai.

Anthony’is Poola, 60 m., Haiderabado (Indija) arkivyskupas, vyskupas nuo 2008 m. ir pirmasis dalitas, tapęs kardinolu. Žodis „dalitas“ kilęs iš sanksrito, pažodžiui jis reiškia „engiamasis“ ir vartojamas pavadinti tiems, kurių socialinis statusas toks žemas, kad jie marginalizuojami, yra už hinduistų visuomenės kastų sistemos ribų.

Jis po septynių klasių nebegalėjo eiti į mokyklą dėl skurdo, manė, kad jo mokslai jau baigti. Tačiau misionieriai juo rūpinosi, nusiuntė jį į švietimo centrą, kad galėtų toliau mokytis, ir atėjus laikui įstojo į seminariją.

Paulo Cezaras Costa, 54 m., Brazilijos (Brazilija) arkivyskupas, ketvirtasis Brazilijos sostinės arkivyskupas, tapęs kardinolu. Brazilijoje gyvena daugiausiai katalikų pasaulyje. Nuo pat paskyrimo vyskupu vos prieš 11 metų Costa tapo Brazilijos episkopato vadovu. Nuo 2020 m. gruodžio mėn. jam patikėta šalies sostinės Brazilijos arkivyskupija, kur jis siekia skatinti dialogą tarp poliarizuotų visuomenės pusių ir būti arti savo kaimenės.

Richardas Kuuia Baawobras, 63 m. Va (Gana) 1987 m. įšventintas kunigu. Jis ėjo įvairias sielovadines pareigas ir tęsė mokslus iki 2010 metų, kai buvo išrinktas Afrikos Baltųjų tėvų draugijos vyresniuoju. Tais pačiais metais buvo paskirtas Popiežiškojo arabų ir islamo studijų instituto vicekancleriu. Pastarąsias pareigas jis ėjo iki 2016 m, kai buvo popiežiaus Pranciškaus paskirtas savo gimtosios Va vyskupijos vyskupu. R. K. Baawobras šiuo metu yra Šventojo Sosto krikščionių vienybės dikasterijos narys.

Williamas Goh Seng Chye, 62 m., Singapūro arkivyskupas nuo 2013 m. Išaugęs katalikų šeimoje, po karinės tarnybos du metus dirbo „Barclays“ banke. Jis tapo pirmuoju Singapūro kardinolu.

Adalberto Martinezas Floresas, 71 metų, Asunsjono (Paragvajus) arkivyskupas taip pat tapo pirmuoju savo šalies, Paragvajaus, kardinolu.

Jis į kunigystę pasuko vėliau nei įprasta. Baigęs profesinę vidurinę mokyklą, kurioje mokėsi prekybos specialybės, septintojo dešimtmečio pradžioje Asunsjono nacionaliniame universitete studijavo ekonomiką, paskui išvyko į Vašingtoną studijuoti anglų kalbos ir filosofijos. Jis kunigu tapo 1985 m. ir tik po studijų, pastoracinio darbo Italijoje, JAV, grįžo į tėvynę, kol 1997 m. Jonas Paulius II paskyrė vyskupu.

Giorgio Marengo, 47 m., italų misionierius iš Consolata bendruomenės ir Ulan Batoro (Mongolija) apaštališkasis prefektas, kuris tapo jauniausias kardinolas naujausioje istorijoje kartu su Karoliu Wojtyla, kuris taip pat buvo paskirtas kardinolu būdamas 47 m. per 1967 m. birželio 26 d. konsistoriją.

Visi jaunesni nei 80 m. kardinolai per konklavą iš savo gretų renka popiežių.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte