Šventojo Sosto spaudos tarnybos direktorius Matteo Bruni sekmadienį patvirtino drausmines priemones, kurių 2019 m. imtasi prieš kardinolą Juaną Luisą Cipriani, Limos (Peru) arkivyskupą emeritą, dėl „jam suformuluotų kaltinimų [seksualiniu išnaudojimu]“.
„Galiu jums patvirtinti, kad dėl jam pateiktų kaltinimų ir priėmus jo atsistatydinimą iš Limos arkivyskupo pareigų kardinolui buvo įvestas baudžiamasis įsakymas su tam tikromis drausminėmis priemonėmis, susijusiomis su jo vieša veikla, gyvenamąja vieta ir insignijų naudojimu, kurį pasirašė ir priėmė Jo Eminencija“, – sausio 26 d. „ACI Prensa“ patvirtino Bruni.
Bruni taip pat sakė, kad „tam tikrais atvejais“ jam buvo suteikti „leidimai pateikti prašymus dėl kardinolo amžiaus ir šeiminės padėties“. Bet kokiu atveju Šventojo Sosto spaudos tarnybos direktorius leido suprasti, kad „šis įsakas tebegalioja ir šiandien“.
Tačiau Cipriani teigė, kad po audiencijos pas popiežių Pranciškų 2020 m. vasarį jam buvo leista atnaujinti ganytojišką veiklą.
Laiške Cipriani pakartojo, kad „visiškai atmeta ir smerkia seksualinį nepilnamečių ir pažeidžiamų žmonių išnaudojimą“ ir yra įsipareigojęs „Bažnyčios kovai už šios rykštės išnaikinimą, vadovaudamasis Jono Pauliaus II, Benedikto XVI ir popiežiaus Pranciškaus ypatingomis gairėmis, į pirmą vietą iškeldamas aukas“.
„Tai liudija mano plati pastoracinė veikla, kurią vykdžiau per šiuos metus, vesdamas rekolekcijas, teikdamas sakramentus ir t. t.“, – paaiškino prelatas šeštadienį, sausio 25 d., „Medium“ platformoje paskelbtame laiške.
Penktadienį, sausio 24 d., A. Cipriani nutraukė tylą, paneigdamas Ispanijos laikraščio „El País“ paskelbtus kaltinimus seksualiniu išnaudojimu ir atskleisdamas, kad 2019 m. Vatikanas jam taikė sankcijas – tas pačias, kurias Vatikanas patvirtino agentūrai ACI Prensa.
„El País“ paskelbti kaltinimai grindžiami 58 metų vyro liudijimu, kuris teigė, kad 1983 m., kai jam buvo 16-17 metų, jis buvo išnaudotas organizacijos „Opus Dei” centre.
Cipriani buvo „Opus Dei” kunigas nuo 1977 iki 1988 m., iki tol, kai popiežius Jonas Paulius II jį paskyrė vyskupu.
„Atsižvelgdamas į šiandien, 2025 m. sausio 25 d., laikraštyje „El País“ paskelbtus kaltinimus man, norėčiau paaiškinti, kad juose aprašyti incidentai yra visiškai melagingi. Nepadariau jokio nusikaltimo ir niekam nesu padaręs seksualinės prievartos – nei 1983 m., nei anksčiau, nei vėliau”, – laiške teigė J. Cipriani.
Peru kardinolas atskleidė, kad 2018 m. rugpjūtį Šventasis Sostas neoficialiai informavo jį apie prieš jį pateiktą skundą, tačiau detalių nepateikė.
Vėliau, 2019 m. gruodį, jis buvo žodžiu informuotas apie įvairias sankcijas, įskaitant kunigo tarnystės apribojimą, reikalavimą turėti pastovią gyvenamąją vietą už Peru ribų ir prašymą tylėti šiuo klausimu.
„Tada, nieko neišklausęs, nieko daugiau nesužinojęs ir nepradėjęs [kanoninio] proceso, 2019 m. gruodžio 18 d. apaštališkasis nuncijus žodžiu pranešė, kad Tikėjimo doktrinos kongregacija man skyrė keletą nuobaudų, ribojančių mano kunigiškąją tarnystę ir reikalaujančių, kad turėčiau nuolatinę gyvenamąją vietą už Peru ribų“, – toliau aiškino Cipriani.
„2020 m. vasario 4 d. turėjau audienciją pas popiežių Pranciškų, – tęsė kardinolas, – ir Šventasis Tėvas leido man tęsti ganytojišką darbą.“
„Per šiuos metus už Limos ribų gyvenau Romoje, atsidėjęs Šventųjų skelbimo bylų dikasterijos nario kardinolo darbui, kol sulaukęs 80 metų pasitraukiau iš visų darbų Romos kurijoje ir persikėliau į Madridą“, – sakė jis.