Kitų metų kovo mėnesį Kanadoje bus priimtas naujas įstatymas, pagal kurį psichikos ligomis sergantys žmonės galės pasirinkti eutanaziją. Jei pacientas manys, kad jo dvasinė būklė nepakeliama, užteks dviejų gydytojų, kad būtų suteiktas mirtinas kokteilis.
Tai tiesiog kitas proceso, prasidėjusio 2016 m., kai Kanados parlamentas priėmė įstatymą dėl medicininės pagalbos mirštant (angl. Medical Assistance in Dying, MAID), kuriuo faktiškai įteisinta eutanazija, etapas. Taigi „pagalba” tapo žodžio, reiškiančio norą mirti, sinonimu.
Įstatymas turėjo būti taikomas tik nepagydomų ligų atvejais arba žmonėms, kurių sveikatos būklė reiškė, kad mirtis neišvengiama. Per pirmuosius įstatymo galiojimo metus tokiu būdu buvo numarinta kiek daugiau nei 1 000 žmonių, daugiausia sergančių vėžiu.
2021 m. įstatymas buvo pakeistas, įtraukiant ir kitas būkles, kurias pacientai laikė „nepakeliamomis”. Dėl to, tokiu būdu įteisintų mirčių skaičius pasiekė daugiau kaip 10 000, t. y. daugiau kaip 30 proc. nei 2020 m.
savižudybės skatinimas iš esmės taps psichikos ligų gydymo būdu
Dabar, 2023 m. kovą, Kanados įstatymai leis atlikti psichiatrijos pacientų eutanaziją. Pasak Toronto teisės profesoriaus Trudo Lemmenso, tai reiškia, kad savižudybės skatinimas iš esmės taps psichikos ligų gydymo būdu. Tai reiškia, kad lėtinę depresiją kenčiantis ir pagalbos ieškantis asmuo gali sužinoti, kad terapeutas kaip išeitį jam rekomenduoja mirtį.
Pasak neįgaliųjų reikalų eksperto Guso Aleviou (Gus Aleviou), dėl to, kaip parašytas įstatymas, eutanazija gali būti „gydoma” ne tik depresija, bet ir potrauminio streso sutrikimas, autizmas, ADHD, bulimija, anoreksija ir kitos priklausomybės.
Iki šiol apie tokias situacijas užuominų rasdavome tik mokslinės fantastikos literatūroje, kurioje aprašoma socialinė inžinerija totalitarinėse distopijose. Šiandien ši distopija tampa realybe.