JAV internetinės mažmeninės prekybos milžinės „Amazon“ įkūrėjas Jeffas Bezosas (Džefas Beizosas) pirmadienį susigrąžino turtingiausio pasaulio žmogaus titulą ir „Bloomberg“ milijardierių indekse aplenkė Eloną Muską (Iloną Maską).
Stebėtojo duomenimis, J. Bezoso turto grynoji vertė šiuo metu siekia 200 mlrd. dolerių (184,4 mlrd. eurų) ir viršija JAV elektromobilių gamintojo „Tesla“ vadovo turto grynąją vertę, kuri yra 198 mlrd. dolerių (182,6 mlrd. eurų).
E. Musko, kuris taip pat vadovauja socialiniam tinklui „X“ ir kosmoso technologijų kompanijai „SpaceX“, turtas sumažėjo daugiau nei 30 mlrd. dolerių (27,6 mlrd. eurų), „Tesla“ akcijų kainai pastaraisiais mėnesiais nukritus 25 procentais.
Prie E. Musko bėdų prisidėjo ir tai, kad sausį teismas patvirtino, jog jo didžiulė 55,8 mlrd. dolerių (51,4 mlrd. eurų) vertės „Tesla“ kompensacijos sutartis, kuri buvo sudaryta 2018 metais, bus anuliuota.
Tuo metu J. Bezosas, kuris jau nebevadovauja „Amazon“, gavo naudos iš kylančios elektroninės prekybos milžinės akcijų kainos.
Net neseniai pardavęs 8,5 mlrd. JAV dolerių (7,84 mlrd. eurų) vertės akcijų, jis tebėra didžiausias bendrovės akcininkas.
Tuo metu prabangos prekių milžinės LVMH vadovas Bernard’as Arnault (Bernaras Arno) išlieka trečioje turtingiausių pasaulio žmonių reitingo vietoje, jo turto vertė siekia 197 mlrd. dolerių (181,6 mlrd. eurų).
Knygynas virtęs prekybcentriu
Ar kada nors girdėjote apie bendrovę „Relentless”? Įdomu, ką galėtų veikti organizacija, kurios pavadinimas reiškia „negailestingas” arba “nepalenkiamas”. Nustebsite, bet šią bendrovę tikrai žinote. Į naršyklę įveskite relentless.com ir pateksite į korporacijos, apie kurios savininką negalite negirdėti, interneto svetainę. Tai – turtingiausias pasaulio žmogus, interneto milžinės „Amazon” įkūrėjas Jeffas Bezosas.
Bezosas gimė 1964 m. Naujosios Meksikos valstijoje. Jo motinai buvo vos 17 metų, po ketverių metų ji išsiskyrė su Jeffo tėvu ir netrukus ištekėjo už Miko Bezoso. Mikas Bezosas įsivaikino mažąjį Jeffrį ir suteikė jam savo pavardę.
Bezosas puikiai mokėsi mokykloje, o ją baigęs įstojo į Prinstoną. Iš pradžių jį traukė fizika, bet netrukus susidomėjo kompiuterių mokslu ir inžinerija. Baigęs institutą, Bezosas pradėjo dirbti Volstryte ir tam tikru metu atsidūrė rizikos draudimo fonde „D. E. Shaw”. Ten Bezosas susipažino su savo būsima žmona, taip pat Prinstono absolvente Mackenzie Bezos. Ji Prinstone studijavo literatūrą. Viena iš jos mėgstamiausių knygų – Kazuo Ishiguro „The Rest of the Day” (liet. „Likusi dienos dalis”) – dabar rekomenduojama skaityti visiems aukščiausio lygio „Amazon” vadovams.
Būdamas 30 metų Jeffas metė darbą ir persikėlė į Sietlą (Vašingtono valstija), kur nusprendė pradėti savo verslą. 2010 m., kalbėdamas Prinstono studentams, Bezosas prisiminė, kaip kreipėsi į savo viršininką ir pasakė, kad nori įkurti knygyną.
Viršininkas pakvietė Bezosą pasivaikščioti po Centrinį parką, įdėmiai išklausė ir pasakė, kad idėja, be abejo, puiki, bet būtų dar geriau, jei jį valdytų kas nors, kas neturi tokio gero darbo kaip Jeffas. Bezosas negalėjo nesutikti su tokia logika – paprašė 48 valandų pagalvoti. O tada jis išėjo iš darbo. Prinstono studentams Bezosas pasakė, kad nesigailėtų, jei knygyno idėja būtų nepavykusi, bet niekada sau neatleistų, jei visai būtų nebandęs.
Kas nutiko toliau, žinome visi. Bezosas pirmasis pradėjo naudoti didžiulius duomenų rinkinius knygoms parduoti – iki tol knygynai ir leidyklos neturėjo jokios informacijos apie savo klientus ir daugiau vadovavosi intuicija, kokios knygos bus populiarios. Bezoso užmojai siekė kur kas daugiau nei knygų pardavimas – tai buvo tik būdas gauti vardus ir duomenis, kanalas klientams pritraukti. Netrukus „Amazon” iš knygyno tapo „visko parduotuve”.
„Amazon” turėjo dar vieną svarbų pranašumą – knygas pardavinėjo pigiau nei konkurentai. Kokia buvo sėkmės paslaptis? Visi pardavimai buvo vykdomi internetu, o JAV valstijos negalėjo apmokestinti pirkinių, jei pardavėjas neturėjo fizinės buveinės jų teritorijoje (neseniai ši praktika buvo panaikinta).
Žmona buvo prie turtų ištakų
Taigi „Amazon” klientai, gyvenantys už Vašingtono valstijos ribų, už pirkinius nemokėjo jokių mokesčių. Apskritai iš pradžių „Amazon” buvo labai paslaptinga bendrovė – niekas nežinojo, nei kiek joje dirba darbuotojų, nei kur yra jos sandėliai. Laikui bėgant ir bendrovė, ir Bezosas tapo viešesni.
J. Bezosas ne kartą pabrėžė, kad būtent jo žmona, kuri tapo pirmąja jo startuolio buhaltere ir net pristatydavo užsakymus, suteikė jam išteklių darbui ir vadino ją savo „dešiniąja ranka”. 1999 m. Mackenzie pirmą kartą pastojo. Pora tapo trijų sūnų tėvais ir įsivaikino mergaitę iš Kinijos.
2018 m. rugsėjį Majamyje Bezosai atšventė 25 bendro gyvenimo metus, o jau 2019 m. sausio 9 d. paskelbė apie savo skyrybas, apie tai paskelbę tviteryje ir pažadėję likti draugais.
Netrukus bulvarinis laikraštis „National Enquirer” pranešė, kad 55 metų Bezosas susitikinėja su 49 metų buvusia televizijos laidų vedėja Lauren Sanchez. 2019 m. liepos pradžioje teismas patvirtino skyrybų sutartį. Mackenzie Scott, po skyrybų priėmusi senelio pavardę, nepretendavo į laikraščio „The Washington Post” ir kosmoso bendrovės „Blue Origin” akcijų paketą.
Ji gavo 4 % Bezoso bei 16 % „Amazon” akcijų ir leido savo buvusiam vyrui balsuoti dėl jos akcijų paketo. Tuo metu šis akcijų paketas buvo įvertintas 39 mlrd. dolerių, todėl, „Bloomberg” duomenimis, Scott tapo 22-uoju turtingiausiu pasaulio žmogumi ir trečia turtingiausia pasaulio moterimi.
Bezosui priklauso dienraštis „The Washington Post”, jis artimai bendrauja su B. Obama, nekenčia Donaldo Trumpo. Kaip ir kiti pagrindiniai naujieji milijardieriai, Bezosas bando su savo bendrove „Blue Origin” veržtis į kosmosą.
Dabar „Amazon” teikia debesų saugyklas „Netflix”, „Snapchat”, „Dropbox” ir kitoms sparčiai augančioms įmonėms bei startuoliams. O aukso karštinės metu, kaip žinote, pelningiausia pardavinėti kastuvus.