JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) ketvirtadienio vakarą savo metinę kalbą apie valstybės padėtį panaudojo kaip platformą būsimiems rinkimams ir negailėjo kritikos strėlių respublikonui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui), kuris, jo žodžiais, palaiko apmaudo ir keršto skatinimą visuomenėje bei kelia pavojų laisvei Jungtinėse Valstijose ir užsienyje.
J. Bidenas, neminėdamas D. Trumpo vardo, iš viso 13 kartų išsakė savo pirmtakui skirtus priekaištus ir bandė numalšinti rinkėjų nuogąstavimus dėl savo amžiaus bei darbo rezultatų, tuo pat metu ryškindamas kontrastą su savo beveik neabejotinu lapkritį įvyksiančių rinkimų varžovu.
Baltųjų rūmų šeimininkas kalbėjo kur kas kovingesniu tonu nei ankstesnėse metinėse kalbose ir siekė išsklaidyti abejones, ar, būdamas 81-erių, jis vis dar pajėgus eiti šias pareigas. 68 minutes Atstovų Rūmų salėje J. Bidenas kritikavo respublikonus dėl jų politikos ir kvietė kolegas demokratus lengva nata paliesti ekonomikos, mokesčių ir sveikatos apsaugos klausimus bei jais padiskutuoti.
„Laisvė ir demokratija tuo pačiu metu yra puolamos ir namuose, ir užsienyje, – kalbėjo rudenį antros kadencijos sieksiantis prezidentas, ragindamas Kongresą paremti Ukrainos pastangas apsiginti nuo Rusijos invazijos. – Istorija stebi.“
Prezidentas greitai perėjo prie pavojų namuose, paminėdamas 2021-ųjų sausio 6-ąją įvykusį JAV Kapitolijaus šturmą, kurį surengė D. Trumpo šalininkai, siekdami panaikinti 2020 metų rinkimų rezultatus, ir ragindamas kovoti su grėsme demokratijai.
„Mano pirmtakas – ir kai kurie iš jūsų čia susirinkusiųjų – siekia palaidoti tiesą apie sausio 6-ąją – aš to nedarysiu, – sakė J. Bidenas. – Atėjo metas kalbėti tiesą ir palaidoti melą. Štai paprasta tiesa. Negalima mylėti savo šalies tik tada, kai laimi.“
„Mano gyvenimas išmokė mane priimti laisvę ir demokratiją, – tęsė jis. – Ateitis grindžiama pagrindinėmis vertybėmis, kurios apibrėžia Ameriką: sąžiningumu, padorumu, orumu ir lygybe. Gerbti kiekvieną. Suteikti kiekvienam sąžiningą šansą. Nesuteikti neapykantai saugaus prieglobsčio. Dabar kai kurie kiti mano amžiaus žmonės mato kitokią istoriją: amerikietišką istoriją apie apmaudą, kerštą ir atpildą. Tai ne aš.“
JAV lyderis pristatė savo pasiekimus infrastruktūros ir gamybos srityse bei paragino Kongresą patvirtinti didesnę pagalbą Ukrainai, griežtesnes migracijos priemones ir mažesnes vaistų kainas. Jis taip pat stengėsi priminti rinkėjams apie padėtį, su kuria susidūrė pradėjęs eiti pareigas 2021-aisiais, siaučiant pandemijai ir traukiantis ekonomikai.
Ragino laikytis etiketo
Stebintieji kalbą atidžiai vertino ir tai, ar 81 metų prezidentas sugebės energingai ir užtikrintai savo pranešimą perteikti.
Anot padėjėjų, J. Bidenas siekė įrodyti, jog abejojantys juo klysta, parodyti savo kovingąją pusę ir sukritikuoti respublikonus dėl pozicijų, kurios, jo manymu, neatitinka šalies požiūrio, ypač dėl teisės į abortą, mokesčių politikos ir sveikatos priežiūros.
Pateikdamas savo pasiekimus teisėkūros srityje, pavyzdžiui, vieną iš jų, kuriuo skatinama kompiuterių lustų gamyba visoje šalyje, J. Bidenas pašiepė respublikonus, kurie balsavo prieš tokią politiką, bet nori prisiimti už ją nuopelnus.
„Jei kuris nors iš jūsų nenori, kad tie pinigai patektų į jūsų apygardas, tiesiog praneškite man“, – sakė jis.
Prezidentas kalbėjo šiuo metu veiksmingai dirbti negalinčiam Kongresui. Respublikonų vadovaujamų Atstovų Rūmų pirmininkas Mike’as Johnsonas (Maikas Džonsonas) perėmė šį postą prieš penkis mėnesius, po chaotiško buvusio pirmininko Kevino McCarthy (Kevino Makarčio) nušalinimo.
Įstatymų leidėjams vis dar sunkiai sekasi tvirtinti einamųjų metų finansavimo įstatymus, be to, jau kelis mėnesius įstrigę įstatymų projektai, kuriais siekiama padėti Ukrainai atremti Rusijos invaziją ir paremti Izraelio kovą su „Hamas“.
J. Bideno padėjėjai Baltuosiuose rūmuose ir jo rinkiminėje kampanijoje tikėjosi naujų didelio rezonanso sulauksiančių akimirkų, tokių kaip praėjusių metų ginčas su respublikonais.
Pasak vieno liudininko, M. Johnsonas, norėdamas išvengti panašaus epizodo šiais metais, trečiadienį privačiame susitikime paragino respublikonus per prezidento kalbą laikytis etiketo.
Visgi nemažai Atstovų Rūmų respublikonų stojosi ir ėjo iš salės, kai J. Bidenas ėmė kalbėti apie mokesčių milijardieriams ir korporacijoms didinimą. Kiti, kaip M. Johnsonas, liko sėdėti ir purtė galvas.
Abejonės dėl proto aštrumo
J. Bidenas pavaizdavo optimistinę šalies ateitį dėl savo įgyvendintų teisės aktų, tačiau taip pat bandė įspėti, kad jo matoma pažanga šalyje ir užsienyje yra trapi ir ypač pažeidžiama, jei į Baltuosius rūmus sugrįš D. Trumpas.
D. Trumpas savo ruožtu pareiškė, kad į J. Bideno pastabas planuoja reaguoti realiuoju laiku savo socialinėje platformoje „Truth Social“.
Šiais metais J. Bidenas susidūrė su išaugusiomis emocijomis, ypač tarp šalininkų, dėl paramos Izraelio puolimui prieš „Hamas“ Gazos Ruože. Baltieji rūmai iš pradžių tikėjosi, kad iki šios kalbos bus pasiektos trumpalaikės paliaubos ir dėl nesugebėjimo jų pasiekti kaltina „Hamas“.
Daugybė demokratų ir respublikonų segėjo ženkliukus ir lipdukus, skirtus pagerbti Gazos Ruože tebelaikomus Izraelio įkaitus. Keli žemųjų rūmų atstovai dėvėjo palestinietiškas kefije – juodai baltas languotas skareles, simbolizuojančias solidarumą su palestiniečiais.
J. Bideno kortežui į Kapitolijų teko važiuoti aplinkiniu keliu, nes šimtai už paliaubas pasisakančių demonstrantų bandė sutrukdyti jo kelionę nuo Baltųjų rūmų.
Didėjant susirūpinimui dėl sunkios humanitarinės padėties Gazos Ruože, J. Bidenas savo kalboje paskelbė, kad nurodė JAV kariuomenei įkurti laikiną uostą anklavo pakrantėje, kad būtų padidintas pagalbos srautas į apgultą teritoriją.
Prezidentas taip pat primygtinai ragino įstatymų leidėjus patvirtinti Ukrainai labai reikalingą gynybos pagalbą daugiau nei dvejus metus trunkančiame kare.
D. Trumpas, pasinaudojęs savo įtaka, padėjo sužlugdyti abiejų partijų kompromisą, kuriuo būtų suteikta parama tiek Ukrainai, tiek Izraeliui, apjungiant ją su lėšoms kovai su nelegalia migracija. Atstovų Rūmai atsisakė patvirtinti Senato priimtą pagalbos teisės akto versiją ir primygtinai reikalavo naujų griežtesnių priemonių migracijai prie JAV ir Meksikos sienos apriboti.
Abortų ir nevaisingumo gydymo prieinamumas taip pat buvo svarbi J. Bideno kalbos dalis.
„Jei amerikiečiai atsiųs man Kongresą, kuris palaikys teisę rinktis, pažadu jums: Vėl atstatysiu Roe v. Wade įstatymą“, – sakė jis, turėdamas omenyje legendinį Aukščiausiojo Teismo sprendimą, kad JAV konstitucija saugo teisę į abortą.
„Jei amerikiečiai atsiųs man Kongresą, kuris palaikys teisę rinktis, pažadu jums: Vėl atstatysiu Roe v. Wade įstatymą“, – sakė Bidenas.
J. Bidenas taip pat pristatė išplėstinį planą padidinti pelno mokesčius, o gautas lėšas panaudoti biudžeto deficitui mažinti ir mokesčiams vidurinei klasei mažinti.
Jis turi nemažai darbo, kad sustiprintų savo pozicijas. Naujausios „The Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research“ atliktos apklausos duomenimis, tik 38 proc. suaugusių JAV gyventojų palankiai vertina tai, kaip J. Bidenui sekasi eiti prezidento pareigas, o 61 proc. apklaustųjų jam nepritaria.
Ta pati apklausa parodė, kad 63 proc. respondentų nelabai arba visai netiki J. Bideno protiniais pajėgumais veiksmingai eiti prezidento pareigas. Panaši, bet šiek tiek mažesnė dalis, 57 proc., teigia, kad D. Trumpui trūksta atminties ir proto aštrumo šiam darbui.
Po kalbos J. Bidenas savaitgalį turės rinkimų kampanijos turą: penktadienį jis surengs renginius Pensilvanijoje, o šeštadienį – Džordžijoje, kaip ir D. Trumpas tą dieną.