Rugsėjo 13 dieną šalyje įsigaliojo reikalavimas turėti galimybių pasą norint patekti į didesnius prekybos ir pramogų centrus, kavines, kirpyklas ir kitas vietas, kur teikiamos nebūtinosios paslaugos. Nors buvo pranešta, kad prekybos vietose dokumento patikra vyko sklandžiai, tačiau taip pat paminėtas ir verso atstovų nuogąstavimas, jog klientų srautas gali sumažėti dėl dokumento reikalavimo. Spaudoje vėliau pasirodė straipsnių, kad klientų srautas iš tiesų sumažėjo.
Tuo tarpu socialiniame tinkle „Facebook” kai kurie politikai ir kiti žinomi žmonės išreiškė griežtą kritiką galimybių paso atžvilgiu. Lietuvos Šeimų sąjūdis išplatino viešą kvietimą nesilankyti prekybos centruose, kuriuose buvo pradėta reikalauti galimybių paso. Socialiame tinkle žmonės taip pat pradėjo aktyviai jungtis į grupes, kur kviečia vieni kitus boikotuoti didžiuosius prekybų centrus. Netgi planuojamas naujas protesto mitingas.
Kritika galimybių pasui: „tai žaidimas pavadinimu: kas ilgiau atsilaikys”
„Žaidimas vadinasi: kas ilgiau atlaikys? Mes be jų (ne)galimybių, ar jie be mūsų pinigų? Tuo pačiu puiki proga ne žodžiais, o veiksmais keisti savo vartojimo kultūrą. Vietoj du už vieno kainą įsigyti vieną, bet kokybiškesnį. Vietoj nesibaigiančio nuolaidų vaikymosi apsidairyti ir sužinoti, ką gamina bičiuliai, kaimynai, ką iš kaimo atveža tetos, dėdės, ūkininkai. Vietoj didelio prekybos centro užsukti į mažas krautuvėles, kur kiekvienas pirkėjas yra ne statistinis vienetas, o tas, kuriam žiūrima į akis ir nuoširdžiai šypsomasi. Bala nematė tų kaukių – dūšia ir pro jas šviečia”, – rašo viena socialinio tinklo narė Loreta. Socialiniame tinkle tokio pobūdžio įrašų – apstu.
„Vakar Lietuva galutinai prisijungė prie siauro ratelio valstybių, bandančių COVID problemas spręsti vientisos ir lygiateisės visuomenės sunaikinimo kaina – įvedamu galimybių pasu (GP). Šia politika esu pasibaisėjęs ne dėl paties teisių atėmimo ir laisvių suvaržymo. Suprantu, kad iš principo yra įmanomos aplinkybės, kai tai būtina, nebuvau visuotinio karantino oponentas pernai pavasarį. Bet suvaržymai turi būti absoliučiai pagrįsti, proporcingi ir įvedami tik lygiai visiems arba niekam. Nei vieno kriterijaus GP neatitinka. Priešingai, GP yra baisus”, – komentuoja politologas Vytautas Sinica.
O kaip „Galimybių būti ministru pasas?
„Gal vertėtų ministrų paprašyti Galimybių būti ministru paso?”, – tame pačiame socialiniame tinkle ironizuodamas retoriškai klausia Rimantas Jonas Dagys, Krikščionių sąjungos pirmininkas. „Galimybių pasas kelia sumaištį net ir jį turinčių žmonių pasipiktinimą. Jo idėja yra smarkiai sukompromituota. Vietoje skatinimo priemonės, kokia pavyzdžiui yra Šeimos kortelė, jis tapo „neklusniųjų“ baudimo priemone. Maža to, ji nesukontroliuojama – juk sutikrinti visų, kam popierinis paso variantas iš tiesų priklauso, praktiškai beveik neįmanoma”. Čia pat priduriama: „Žmonės nesupranta, kodėl anksčiau didžiuose prekybiniuose centruose pasiteisinusios apsisaugojimo priemonės staiga nebetinka, juk paso įvedimo tikslas – apsisaugoti nuo užsikrėtimo ir t. t. Akivaizdu, kad Vyriausybės ministrų kvalifikacija, priėmusių šį sprendimą, neatrodo įspūdingai. Gal jie turėtų pateikti mums jų Galimybių būti ministrais pasą?”
LVŽS šešėlinė Vyriausybė inicijuoja kreipimąsi į Konstitucinį Teismą
Dėl galimybių paso LVŽS šešėlinė Vyriausybė inicijuoja kreipimąsi į Konstitucinį Teismą. „Rugsėjo 15 dieną, vykusiame nenumatytame Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) šešėlinės Vyriausybės posėdyje priimtas sprendimas inicijuoti kreipimąsi į Konstitucinį Teismą prašant Teismą ištirti Ingridos Šimonytės Vyriausybės priimtą nutarimą, kuriuo šį pirmadienį įvesti su galimybių pasu susiję apribojimai”, – rašoma LVŽS pranešime.
„Jau kuris laikas viešojoje erdvėje žinomi Lietuvos teisininkai, net Advokatų tarybos pirmininkas Ignas Vėgėlė, abejoja įvestų ribojimų teisėtumu, atitikimu teisinės valstybės principui, o taip pat kyla abejonių ir dėl ribojimų proporcingumo. Nors abi grupės žmonių – skiepytieji ir ne – rizikuoja užsikrėsti ir tapti viruso platintojais, jiems nustatomas visiškai skirtingas teisinis rėžimas, ignoruojant tą medicininį faktą. Taigi, kyla klausimų, ar žmonės nėra diskriminuojami”, – pabrėžia šešėlinė Vyriausybė.
Mindaugas Puidokas: panika kyla jau dabar
Nepritarimą galimybių pasui išreiškė ir kiti politikai.
„Kreipiuosi į visus, kam svarbios žmogaus teisės ir demokratija – neikite į prekybos tinklus bent savaitę (dar geriau – mėnesį), pirkite viską mažose parduotuvėse ir ūkininkų turgeliuose! Tinklai patys privers vyriausybę atšaukti žmones segreguojantį (ne)galimybių pasą! Tikrai suveiks, nes panika kyla jau dabar! Drastiškai mažėja pirkėjų skaičius ir apyvarta. Finansai ir jų srautai yra Achilo kulnas, kurie rūpi valdžiai ir sistemai Bent minimaliai išmanantys ekonomiką ir politiką – tą puikiai žino. Kvieskite prie šio taikaus boikoto jungtis visus ir pergalė bus pasiekta! Lietuvoje taps vėl gerbiamos visų žmonių teisės vienodai”, – savo paskyroje kviečia Seimo narys Mindaugas Puidokas.
Kvietimas boikotuoti didžiuosius prekybos tinklus „Facebook” grupėse ir planuojamas naujas mitingas
Socialiniame tinkle sukurta ne viena grupė, kur jungiasi žmonės, ketinantys prisijungti prie boikoto.
Plačiai paplito ir nuotraukos, kuriose vaizduojamos didžiųjų prekybos tinklų kortelės, perkirptos per pusę.
Nepraleista ir progos pasidalinti apytuščių prekybos centrų nuotraukomis. Jos sulaukė itin daug socialinio tinklo patiktukų.
Rugsėjo 18 dieną Vilniaus Rotušės aikštėje netgi numatytas protestas prieš galimybių pasą. Protestą organizuoja mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė.
Lietuvos Šeimų Sąjūdis išplatino viešą pranešimą apie prekybos tinklų boikotą
Lietuvos Šeimų Sąjūdis taip pat savo narius ir rėmėjus pakvietė prisidėti prie prekybos tinklų boikoto akcijos.
„Kadangi didieji prekybos tinklai ignoruoja teisėtus savo pirkėjų interesus, nuolankiai paklusę laikinai Lietuvos teritoriją administruojančių asmenų neteisėtam sprendimui segreguoti Lietuvos piliečius, „Lietuvos Šeimų Sąjūdis“ kviečia savo narius ir palaikančius bei remiančius žmones atsakyti tuo pačiu”, – rašoma viešame sąjūdžio pranešime.
„Mes be didžiųjų prekybos tinklų išgyvensime, bet ar išgyvens jie be mūsų? Tą parodys artimiausia ateitis, tačiau vienas dalykas yra visiškai aiškus – didieji prekybos tinklai patys nesiims priemonių, kad sustabdytų neteisėtus valdžios sprendimus ir bent pabandytų apginti jiems pelną kraunančius žmones. Tarp jų yra daugybė senjorų, pensininkų, neįgalių žmonių, kurie net nežino apie juos segreguojantį „Galimybių“ pasą, todėl faktiškai yra palikti likimo valiai.
„Lietuvos Šeimų Sąjūdis kviečia visus – ir pasiskiepijusius, ir neskiepytus žmones kartu stoti prieš šią neteisybę, ir tiesiog kirsti per skaudžią vietą – finansus. Galbūt tai privers Maxima, Rimi, Iki, Lidl – užsienio kapitalo įmones pradėti galvoti apie tai, iš ko gi jos išgyvena – ar iš valdančiųjų malonės, ar vis tik iš tų žmonių, kuriuos jos šiandien atstūmė, sunešamų lėšų”, – pabrėžia sąjūdiečio pirmininkas Raimondas Grinevičius.
Lietuvos Šeimų Sąjūdis siūlo pirkti mažose, likusių lietuviško kapitalo tinklų parduotuvėse (jei yra tokia galimybė), turguje, susirasti paslaugas per tavonaudai.lt puslapį, kuriame kuriasi nauja, šiai beprotybei besipriešinanti bendruomenė, telktis patiems ir padėti žmonėms, kurie šioje situacijoje neranda išeities.
„Lietuva atsilaikys ir vėl atsikels bei klestės!”, – tiki R. Grinevičius ir kviečia palaikyti idėją nesilankyti prekybos centruose.