REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Indonezijos vyskupas, atsisakęs tapti kardinolu, pasitraukė iš pareigų

ŠaltinisTHE PILLAR

Vyskupas Paskalis Bruno Syukuras (Paskalis Bruno Sjukuras) OFM, Indonezijos Bažnyčios ganytojas, pernai atsisakęs tapti kardinolu, neįprastai anksti – likus 12 metų iki įprasto atsistatydinimo amžiaus – pasitraukė iš vyskupo pareigų, motyvuodamas „klusnumu“ Šventajam Sostui.

Vatikanas sausio 19 d. paskelbė, kad popiežius Leonas XIV priėmė vyskupo atsistatydinimą iš Bogoro vyskupijos ordinaro pareigų.

Šventasis Sostas nenurodė šio neįprasto sprendimo priežasties. Vyskupui yra 63 metai – jis buvo paskirtas vadovauti Bogoro vyskupijai prieš 12 metų, o įprastai vyskupai atsistatydina sulaukę 75-erių. Viešai nebuvo skelbta, kad vyskupas turėtų sveikatos problemų.

Bogoro vyskupija, įsikūrusi Vakarų Javos provincijoje, sausio 19 d. pranešė, kad vyskupas dalyvavo atsisveikinimo renginyje, kuriame perskaitė savo atsistatydinimo laišką.

Syukuras citavo šv. Pauliaus žodžius iš Antrojo laiško Timotiejui: „Iškovojau gerą kovą, baigiau bėgimą, išlaikiau tikėjimą.“ (2 Tim 4,7)

Vyskupas pridūrė žodžius, kuriuos galima suprasti kaip užuominą, kad jis buvo paragintas atsistatydinti: „Už kiekvieno administracinio sprendimo, tikiu, slypi Dievo ranka, audžianti Jo planą. Priimu tai su vidiniu džiaugsmu, nes klusnumas Šventajam Sostui yra pažadas, kurį Jis tvirtai laiko.“

Tuo tarpu Bogoro vyskupija atsistatydinimą pavadino „dvasiniu perėjimu“.

„Vyskupo Paskalio Bruno Syukuro atsistatydinimas nėra pabaiga, bet dvasinis perėjimas, atveriantis naują Bogoro vyskupijos istorijos skyrių – pažymėtą dėkingumu, pagarba ir tikinčiųjų maldomis už ganytoją, ištikimai sėjusį Dievo gyvybę ir meilę bendruomenėje“, – teigiama pranešime.

Bogoro katedros parapijos interneto svetainė sausio 19 d. paskelbė, kad popiežius buvo nurodęs atlikti apaštališkąją vizitaciją Bogoro vyskupijoje, reaguojant į neįvardytus „kaltinimus“. Skelbiama, kad „vizitacijos rezultatai buvo teigiami ir patvirtino, jog neigiami kaltinimai buvo nepagrįsti“.

Svetainė citavo vyskupo Syukuro atsisveikinimo kalbą: „Kalbant apie mano atsistatydinimą iš vyskupo pareigų, iš tiesų jį lydėjo spaudimas ir sudėtingos aplinkybės. Tačiau aš nesirenku to laikyti žmogišku ar pasaulietiniu pralaimėjimu. Atsistatydinu ne dėl kaltės, bet todėl, kad myliu Bažnyčios vienybę.“

Biografiniai duomenys

Paskalis Bruno Syukuras gimė 1962 m. gegužės 17 d. Ranggu vietovėje, Rytų Nusa Tengaros provincijoje Indonezijoje. Įstojo į pranciškonų ordiną, 1989 m. davė amžinuosius įžadus, 1991 m. buvo įšventintas kunigu. Trejus metus studijavo Popiežiškajame pranciškonų universitete Antonianum Romoje, kur įgijo dvasingumo teologijos licenciato laipsnį.

1996–2001 m. buvo noviciato magistras Depoke (Vakarų Java). Vėliau buvo išrinktas pranciškonų ordino provincijolu Indonezijoje ir šias pareigas ėjo dvi kadencijas. Vėliau Romoje paskirtas pranciškonų ordino generaliniu definitoriumi Azijos ir Okeanijos regionui.

Popiežius Pranciškus 2013 m. lapkričio 21 d. paskyrė Syukurą Bogoro vyskupu. Tuo metu jam buvo 51 metai. Bogoro vyskupija, įkurta 1948 m., aptarnauja apie 83 tūkst. katalikų.

2018–2022 m. Syukuras buvo Indonezijos vyskupų konferencijos vicepirmininkas, o 2022–2025 m. – generalinis sekretorius. 2019 m. paskirtas tuometinės Pašvęstojo gyvenimo institutų ir apaštalinio gyvenimo draugijų kongregacijos nariu. 2024 m. rugsėjo 4 d. susitiko su popiežiumi Pranciškumi jo vizito Indonezijoje metu.

Tarptautinį dėmesį Syukuras pelnė 2024 m. spalio 6 d., kai popiežius Pranciškus paskelbė jį vienu iš 21 naujų kardinolų kandidatų.

Tačiau spalio 22 d. Vatikanas pranešė, kad Syukuras paprašė nebūti pakeltas į kardinolus.

„Popiežius Pranciškus priėmė Jo Ekscelencijos Bogoro vyskupo Paskalio Bruno Syukuro prašymą nebūti skirtam kardinolu būsimojoje konsistorijoje“, – paskelbė Šventojo Sosto spaudos tarnyba.

„Jo Ekscelencijos prašymas grindžiamas troškimu toliau augti kunigiškajame gyvenime, tarnauti Bažnyčiai ir Dievo tautai.“

Po šio sprendimo žiniasklaidoje kilo klausimų dėl vyskupo veiklos sprendžiant galimus piktnaudžiavimo atvejus Bogoro vyskupijoje. Tačiau vietos Indonezijos žiniasklaida jo atsistatydinimą siejo su nuolankumu.

„Šis atsistatydinimas atrodo kaip vyskupo Paskalio nuolankios laikysenos tąsa“, – rašė regioninis portalas Tribunnews.com.

„2024 m. spalį pasaulis nustebo, kai jis paprašė popiežiaus Pranciškaus neįtraukti jo į būsimų kardinolų sąrašą. Tuomet vyskupas pasirinko toliau augti vienuoliniame gyvenime kaip pranciškonas.“

„Dabar, atsistatydindamas iš vyskupo pareigų, jis dar kartą parodė, kad pareigos nėra svarbiausias prioritetas – svarbiau klusnumas Dievo pašaukimui.“

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis

REKLAMA

Patreon paramos skydelis

PARAMA

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte