Lietuvoje per metus – nuo 2022 metų balandžio iki šių metų balandžio – beveik 13 proc. padaugėjo gyventojų, nesumokėjusių privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų, bendra jų skola perkopė 200 mln. eurų.
Šį balandį beveik 230 tūkst. žmonių, kurie savarankiškai draudžiasi sveikatą, nebuvo laiku sumokėję įmokų, jų skola „Sodrai“ pasiekė 216 mln. eurų ir buvo 20 proc. didesnė nei pernai (180 mln. eurų). Praėjusių metų balandį skolų turėjo 205 tūkst. draudėjų.
Užpernai skolų turėjo 244 tūkst. žmonių, jos siekė 170 mln. eurų, o 2020-aisiais – atitinkamai 242 tūkst. ir 152 mln. eurų.
Kaip BNS informavo „Sodra“, kiekvieną mėnesį priminimus dėl PSD įmokų gauna apie 160 tūkst. gyventojų. Pranešimai siunčiami ir pirmą kartą įsiskolinusiems žmonėms, ir tiems, kurių skolos kaupiasi ilgiau.
„Atsiradus PSD skolai kad ir už kelis mėnesius, „Sodra“ siunčia raginimus sumokėti įmokas, o vėliau vykdo skolos išieškojimą, todėl paprastai nesusidaro skolos už tokį ilgą laikotarpį (penkerių metų – BNS)“, – BNS nurodė „Sodra“.
Pasak fondo, bendra draudėjų skola auga ir dėl to, kad kaupiasi ilgalaikės išvykusiųjų į užsienį ir to nedeklaravusiųjų skolos. Tokiu atveju jiems skaičiuojamos PSD įmokos ir susidaro skola.
„Vis dėlto paprastai jie pateikia dokumentus, kad buvo drausti kitoje ES šalyje. Tuomet jiems apskaičiuotos PSD įmokos yra perskaičiuojamos ir skola dažniausiai panaikinama“, – teigia „Sodra“.
„Sodros“ duomenimis, apie 65 proc. nuskaitytų PSD įmokų grąžinama, kai žmogus pagrindžia, kad buvo sveikatą apdraudęs ir mokėjo įmokas kitoje ES šalyje. Pernai beveik 9,9 tūkst. žmonių „Sodra“ grąžino 3,2 mln. eurų PSD įmokų.