Nuo sekmadienio griežtėja prašymų išduoti leidimus gyventi Lietuvoje pateikimo per išorės paslaugų teikėją sąlygos, į juos nuo šiol kreiptis gali tik tos valstybės piliečiai, kurioje veikia padalinys.
Valstybių, kuriose išorės paslaugų teikėjo padalinio nėra, piliečiai galės teikti prašymus išduoti leidimą laikinai gyventi Lietuvoje per kitoje valstybėje esantį išorės paslaugų teikėją, jei jie į Lietuvą planuoja atvykti šeimos susijungimo pagrindu, ketina dirbti aukštos kvalifikacijos darbą arba yra kviečiami studijuoti mūsų šalies mokslo bei studijų institucijose pagal patvirtintas studijų programas, taip pat doktorantūroje.
Pateikti prašymą kitoje valstybėje galima ir tuo atveju, jei užsienietis perkeliamas įmonės viduje arba į Lietuvą ketina atvykti kaip dėstytojas ar tyrėjas pagal darbo sutartį su mokslo ir studijų institucija arba į Lietuvą vyksta pas stambų investuotoją ar kolektyvinės relokacijos pagrindu pagal Investicijų įstatymo nuostatas.
Valstybės saugumo departamentas ir kitos institucijos ne kartą pabrėžė, kad esant dabartiniam užsieniečių srautui nėra galimybių visapusiškai užtikrinti efektyvios kontrolės.
Anot Vidaus reikalų ministerijos, tvarka sugriežtinta atsižvelgiant į augančius užsieniečių srautus, kylančias grėsmes nacionaliniam saugumui bei atsakingų institucijų pajėgumus užtikrinti efektyvią atvykstančiųjų kontrolę.
Nurodoma, jog išankstinių peržiūrų metu atmetama 40 proc. prašymų išduoti leidimus laikinai gyventi, todėl vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė ragina įmones bendradarbiauti su institucijomis ir patiems atlikti griežtą kontrolę bei atranką dar iki užsieniečių darbuotojų atvykimo į Lietuvą.
Pasak jos, tokiu būdu sumažėtų darbuotojų kaita ir vis mažiau trečiųjų šalių piliečių būtų atleidžiami neišdirbę viso laikotarpio Lietuvoje, o taip pat mažėtų krūvis Migracijos departamentui ir kitoms institucijoms.
Užsieniečiai, kurie prašymą pateikė per Lietuvos migracijos informacinę sistemą ir užsiregistravo vizitui išorės paslaugų teikėjo padalinyje iki sekmadienio, bus aptarnaujami ankstesne tvarka.
Valstybių, kuriose išorės paslaugų teikėjo padalinio nėra, piliečiai galės teikti prašymus išduoti nacionalinę vizą visais nacionalinės vizos išdavimo pagrindais, išskyrus tuos atvejus, kai prašymas būtų teikiamas dėl nacionalinės vizos išdavimo į Lietuvą komandiruojamam darbuotojui ar atvykstančiam dirbti sezoninį darbą užsieniečiui.
Šiais metais išorės paslaugų teikėjų padalinių skaičius jau buvo sumažintas nuo 34 iki 30 – uždaryti išorės paslaugų teikėjų padaliniai Libane, Jordanijoje, Šri Lankoje, Nepale.
Migracijos departamento duomenimis, šiuo metu galioja 116 tūkst. 246 darbo pagrindu išduoti leidimai laikinai gyventi Lietuvoje. 2023 metais buvo išduota 58 tūkst. 176 naujų (pakeista – 23 tūkst. 141) leidimų laikinai gyventi darbo pagrindu, šiemet jų skaičius siekia 42 tūkst. 398 (pakeisti 20 tūkst. 973 laikini leidimai gyventi).