JAV technologijų milžinė „Google“ trečiadienį pradėjo teisinę kovą aukščiausiame Didžiosios Britanijos teisme, siekdama užblokuoti kolektyvinį ieškinį, kuriame teigiama, kad bendrovė neteisėtai rinko milijonų „iPhone“ naudotojų duomenis.
Aukščiausiojo teismo posėdyje dvi dienas bus nagrinėjami abiejų pusių argumentai, o tada teisėjai nuspręs, ar ieškinys prieš interneto paieškos sistemų milžinę yra pagrįstas ir ar galima tęsti jo nagrinėjimą.
Asociacija „Google You Owe Us“, kuriai vadovauja buvęs vartotojų teisių grupės „Which?“ vadovas Richardas Lloydas (Ričardas Loidas), siekia iškovoti mažiausiai 1 mlrd. svarų (1,1 mlrd. eurų) kompensaciją 4 mln. vartotojų Anglijoje ir Velse.
2018 metų spalio mėnesį Aukščiausiasis teismas atmetė ieškinį, tačiau 2019 metų spalį Apeliacinis teismas panaikino sprendimą, leisdamas tęsti procesą.
„Google“ apskundė šį sprendimą, tikėdamasi, kad byla bus nutraukta, nes ieškovai nepateikė pakankamai įrodymų dėl neigiamo jos veiksmų poveikio vartotojams.
Asociacija kaltina „Google“ gudravimu, susijusiu su „iPhone“ saugos parinktimis, bei tuo, kad bendrovė rinko naršyklę „Safari“ naudojusių vartotojų asmens duomenis laikotarpiu nuo 2011 metų rugpjūčio iki 2012 metų vasario.
Pasak skundo, surinkta informacija apie vartotojų socialinę ar etninę kilmę, sveikatą, politines pažiūras, seksualines nuostatas ar apsipirkimo įpročius buvo siūloma reklamos užsakovams.
„Google“ neteisėtai piktnaudžiavo milijonų „iPhone“ vartotojų duomenimis be sutikimo ir mes norime, kad įmonė atsakytų“, – sakoma R. Lloydo pranešime, paskelbtame artėjant teismo posėdžiui.
Savo ruožtu „Google“ pareiškė, kad ji sureagavo į 10 metų senumo įvykius tuo metu, kai jie įvyko.
Tuo tarpu „Google You Owe Us“ pažymėjo, kad galimybė pateikti skundą atsirado po to, kai 2015 konfidencialiu susitarimu baigėsi kita panaši byla, kurioje skundą buvo pateikę trys fiziniai asmenys.