REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Ginčų komisija prie SADM: negalios vertinimas sisteminėje krizėje

Lapkričio 1 d. Lietuvos radijo laidoje eilinį kartą viešai buvo paskleista SADM vadovybės neteisinga ir šmeižikiška informacija apie Ginčų komisijos prie SADM veiklą. Eteryje nuskambėjo minimalus epizodas iš Seimo SRDK 2023-10-18 parlamentinės kontrolės posėdžio  “Dėl Ginčų komisijos veiklos žlugdymo“. Kadangi Komisijos pirmininkui Seimo komiteto posėdyje nebuvo suteikta galimybė išsamiai pristatyti Komisijos kreipimesi išsakytas problemas, 2023-11-08 komiteto nariams buvo pateikti “Papildomi Ginčų komisijos prie SADM paaiškinimai LR Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto nariams“ (tekstas pridedamas).

Tenka apgailestauti, kad SRDK parlamentinės kontrolės posėdyje (2023-10-18 SRDK posėdžio įrašas nuo 2 val. 40 min.) SADM vadovybę atstovavusi kanclerė Ana Selčinskienė pademonstravo totalų diletantizmą dėl negalios vertinimo ir ginčų narinėjimo, o Ginčų komisijos darbo tapatinimas su Energetikos reguliavimo ir Konkurencijos tarybomis atskleidė visišką jos nesigaudymą Neįgaliųjų socialinę politiką ir Ginčų komisijos veiklą reglamentuojančiuose teisės aktuose.

Pastebėtina tai, kad SADM vadovybė, taip pat ir pati Ministrė viešai apie Komisiją nesyk skleidė melagingas žinias, žeminančias Komisijos reputaciją, dėl ko Komisija buvo priversta viešai šias netiesas paneiginėti. Tokią Ministerijos rūstybę Ginčų komisija užsitraukė po to, kai atsisakė palaikyti SADM vadovybės suplanuotą, o gal kažkieno užsakymu sugalvotą akivaizdžiai žalingą žmonėms su negalia neįgaliųjų socialinę reformą. Komisijos nariai nuosekliai priešinosi šiai buldozerio principu stumiamai socialinei pertvarkai ir ne kartą viešai informavo visuomenę dėl jos galimų grėsmių neįgaliesiems. Ilgą laiką SADM vadovybė savo neatsakingos politikos pasekmes bandė pridengti pramanytais kaltinimais Komisijai ir jos pirmininkui, siekdama suformuoti opiniją, neva tai tik Komisijos ir jos pirmininko ambicijos bei prasimanymai.

Ir štai rezultatas – vis gilėjanti visaapimanti ir visapusiška negalios vertinimo sistemos krizė. Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos – NDNT darbuotojai taip pat suprato, kad toliau taikstytis su neatsakinga SADM vadovybės politika ir jos propaguojama neįgaliųjų socialine reforma nebegalima. Tai akivaizdžiai atsispindi Tarnybos (NDNT) darbuotojų raštuose. Po susitikimo su SADM viceministre Justina Jakštiene, SADM, SAM atstovais, Tarnybos vadovybe, darbuotojai konstatavo, kad supratimo susirinkime nesulaukė, ,,Tapo aišku, kad tikrai nemaža dalis tarnybos darbuotojų, nesikeičiant darbo sąlygoms ir darbo užmokesčiui, nusprendė nebetęsti darbo santykių naujai kuriamoje Agentūroje.“ Toliau kreipimesi, po kuriuo renkami darbuotojų parašai, teigiama: “Nežinia, kaip  vyks vertinimai po reorganizacijos, kadangi normalaus būsimos vertinimo sistemos testavimo nebuvo. Darbuotojams kyla baimė dėl galimos atsakomybės, kadangi vertinimo kriterijai neaiškūs, reikiamai neatidirbti, mažai atlikta tyrimų, kyla galimybė neskaidriam vertinimui, nepriklausomai nuo darbuotojo sąžiningumo ir noro būti doram, nes palikta daug vietos interpretacijom. „Buldozeriu” stumiama reorganizacija, neapgalvojus ir neatlikus reikiamų tyrimų gali atnešti daug žalos ar netgi sugriauti visą negalios vertinimo sistemą, kuri gal ir nebuvo ideali, bet veikė. Galbūt būtų užtekę tik patobulinti patį vertinimą, šiai dienai turimus ir naudojamus vertinimo kriterijus, o ne iškart viską griauti. NDNT darbuotojai taip pat apgailestauja, kad tenka dirbti viceministrės J. Jakštienės “sapnų karalystėje.“

Pratęsiant Tarnybos darbuotojų poziciją dėl viceministrės “sapnų karalystės“, būtina pastebėti, kad SADM vadovybė nepagrįstai kaltino Ginčų komisiją ne vien nekokybišku, neefektyviu darbu, bet ir statistikos gadinimu, biudžeto lėšų eikvojimu, nes tenkinant žmonių su negalia skundus (2023 m. per 9 mėn. buvo tenkinta 68,06 proc. skundų, spalio mėn. – 75 proc., o kažkokia mistinė norma, pagal SADM, turėtų būti apie 15 proc.), priimant objektyvius, teisingus sprendimus dėl žmonių su negalia, tenka atstatyti ir mokėti jiems priklausančias didesnes išmokas. Tačiau ne SADM vadovybės nuolat kartojami šmeižikiški pareiškimai Ginčų komisijos adresu, kurie, beje, niekados nebuvo pagrįsti jokiais argumentais ir faktais, tik kaip ne kartą minėta Komisijos pareiškimuose, bandymais Ministerijos vadovybės melą prisidengti duomenų iškraipymu, o beveik du kartus padidėjęs skundų skaičius, iki 300 proc. išaugę Komisijos narių darbo krūviai, apie 70 proc. siekiantis tenkinamų skundų skaičius, mūsų įsitikinimu, ne tik pagrindžia Komisijos veiklos efektyvumą, bet ir rodo žmonių su negalia pasitikėjimą Ginčų komisija. O tai, kad nė vienas Komisijos sprendimas iki šiol nebuvo nuginčytas teisme, kad ir kaip NDNT atstovai, beje, skatinami SADM vadovybės, stengėsi tai daryti, patvirtina Ginčų komisijos darbo kokybę. Atkreiptinas dėmesys į tą faktą, jog Komisijos sprendimus pagrinde skundė NDNT vadovai, o ne žmonės su negalia.

Dabar viešai girdime, kaip Ministerija mokesčių mokėtojų pinigais, užuot juos skyrusi neįgaliesiems, reklamuoja neįgaliųjų socialinę reformą, kuri baus žmones už tai, kad jie yra likimo nuskriausti ir turi sveikatos negalią. Tačiau Seime teko girdėti ir apie kitokią poziciją, ir apie kitokias iniciatyvas. LVŽS frakcija, atrodo, surinko reikiamus parašus ir registruos įstatymo pataisas, grąžinančias ginčų nagrinėjimą su Ginčų komisija į įstatymą. Lapkričio 22 d. Seimo neįgaliųjų teisių komisija turėtų svarstyti klausimą dėl negalios vertinimo sistemos tobulinimo, siūlant nukelti 2022-12-22 priimto neįgaliųjų socialinės reformos įstatymų paketo įsigaliojimo datą. Taigi, randasi iniciatyvos realiai padėti žmonėms su negalia ir išgelbėti juos nuo neigiamų reformos pasekmių. Tikėkimės, kad Seimas tam parodys ir politinę valią, ir empatiją.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte