REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Gimstamumo lygis Anglijoje ir Velse yra beveik dvigubai žemesnis nei pokariu – ataskaita

Teigiama, kad šiuo metu gimstamumas Britanijoje pastebimai žemesnis nei geriausiais laikais, tokia tendencija neramina specialistus, baiminamasi sunkumų ateityje.

Socialinės rinkos fondo (The Social Market Foundation, SMF) teigimu, dabartinis gimstamumo lygis Anglijoje ir Velse yra beveik dvigubai žemesnis nei pokariu, kai šis rodiklis buvo pasiekęs piką.

1964 metais viena moteris vidutiniškai gimdydavo 2,93 vaiko, o pernai šis rodiklis siekė vos 1,58 – gerokai mažiau nei būtina norint išlaikyti populiacijos stabilumą (2,1).

Škotijoje gimstamumas dar mažesnis (1,29).

Jeigu tendencijos nesikeis, visuomenės senėjimas prives šalis prie ekonominių sunkumų, teigiama SMF išvadoje. Fondas siūlo valdžiai atsižvelgti į tai ir gerinti tėvams sąlygas susilaukti vaikų bei jais pasirūpinti – tokia politika vadinama protanalizmu.

Fondas nurodo, jog Anglijoje ir Velse tėvai vaikų auginimui yra priversti išleisti 22 proc. visų pajamų, gaunamų už darbą pilnu etatu. Šis rodiklis neva yra dvigubai didesnis už analogiškus skaičius kitose Vakarų šalyse.

SMF ataskaitoje nurodytos pasekmės, kurios britų lauktų nesiimant veiksmų dėl dabartinės situacijos keitimo: laikui bėgant tiesiog pritrūks darbingo amžiaus žmonių. Teigiama, kad šiuo metu maždaug 3 iš 10 dirbančiųjų yra vyresni nei 65 metų žmonės, kito dešimtmečio viduryje šis skaičius kils iki 3,5, o 2060 metais priartės prie 4.

„Remiantis tokiomis projekcijomis, 2050 metais ketvirtadalis britų bus vyresni nei 65 metų – dabar tokių yra penktadalis.

Ši dirbančių žmonių ir žmonių, kuriems reikalinga ekonominė parama, kombinacija aiškiai turi neigiamą efektą ekonominiam produktyvumui“, – rašoma ataskaitoje.

SMF ataskaitoje taip pat teigiama, jog 28 proc. pasaulio valstybių jau dabar taiko protanalizmo politiką siekiant padidinti gimstamumą, kai kur mokamos tiesioginės išmokos už kiekvieną gimusį vaiką: pavyzdžiui, Prancūzijoje tėvai už tai gauna 950 eurų.

„Klausimas, kur ir kaip vyriausybė galėtų daryti įtaką siekiant padidinti gimstamumą, nes tai jautri tema, reikalaujanti delikačių sprendimų.

Tačiau aliarmas dėl mažėjančio vaisingumo ir visuomenės senėjimo keičia mūsų socialinę ir ekonominę gerovę, dėl to nuo šios diskusijos nereikėtų slėptis“, – sakė vienas iš ataskaitos autorių daktaras Aveekas Bhattacharya.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte