Europos teismas nusprendė, kad nepripažindama tos pačios lyties asmenų santykių Ukraina pažeidžia žmogaus teises. Įvairių žmonių teigimu, Ukraina dabar privalo pakeisti savo teisės aktus.
Šiuo metu Ukraina nepripažįsta tos pačios lyties asmenų santuokų. O tai, Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) nuomone, pažeidžia žmogaus teises. Tai ji pasakė Ukrainos homoseksualų poros ir Ukrainos valstybės teismo byloje.
Gėjų pora Andrijus Maimulachinas ir jo draugas Andrijus Markivas susituokė 2010 metais. Po ketverių metų jie pranešė septyniems Kijevo ir Kijevo srities registro tarnybos skyriams.
Tačiau Ukrainos valdžios institucijos prašymus atmetė, nes Ukrainos Konstitucijoje ir Šeimos kodekse santuoka aiškiai apibrėžta kaip vyro ir moters šeimos sąjunga. Kadangi taip nebuvo, jų prašymas buvo atmestas.
Tačiau po dešimties metų Europos teismas priėmė jiems palankų sprendimą. EŽTT teigimu, tai, kad Ukrainoje nėra teisinio tos pačios lyties asmenų santykių reglamentavimo, pažeidžia Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 8 ir 14 straipsnius. Kadangi Ukraina pasirašė šią konvenciją, ji privalo jos laikytis.
Porai priteista po 5 000 eurų, tačiau dar svarbiau, kad šis nuosprendis sukuria precedentą. Ukrainos Helsinkio žmogaus teisių sąjungos Strateginių reikalų centro vadovas Michailas Tarakhkalo sakė, kad šis sprendimas “įpareigoja Ukrainą pakeisti savo teisės aktus.
Sąjunga, kurioje dirba M. Tarakhkalo, yra nevyriausybinė organizacija, kurios pagrindinė veikla – žmogaus teisių apsauga.
Tai ne pirmas kartas, kai EŽTT kišasi į nacionalinius teisės aktus. Vos prieš dvi savaites teismas panašioje byloje priėmė sprendimą prieš Rumuniją
Liberalios opozicinės partijos “Holos” (Balsas / Balsavimas) deputatė Inna Sovsun savo “Facebook” puslapyje rašo, kad Ukraina dabar privalo priimti įstatymą, kuris teisiškai pripažintų tos pačios lyties asmenų poras ir leistų joms registruotis kaip šeimai.
“Sprendimo neįvykdymas kelia grėsmę Ukrainos reputacijai ir yra signalas Europos šalims, kad mūsų valstybė nesugeba tinkamai ginti žmogaus teisių. Tai gali turėti labai neigiamą poveikį mūsų integracijai į ES”.
Tos pačios lyties asmenų santuokos taip pat įtrauktos į prezidento V. Zelenskio darbotvarkę. Praėjusių metų liepos mėn. ant Zelenskio stalo atsidūrė peticija su daugiau kaip 28 000 parašų. Atsakydamas į ją, Zelenskis paprašė savo vyriausybės išnagrinėti galimybes įteisinti homoseksualų santuokas Ukrainoje.
Tačiau kadangi tam reikia konstitucijos pataisos, kol kas tai neįvyks; kol Ukraina yra karo padėtyje, keisti konstituciją draudžiama. Karas paskatino pastangas įteisinti tos pačios lyties asmenų santuokas, siekiant užtikrinti, kad homoseksualių karių partneriams būtų suteiktos tokios pat teisės ir privilegijos, kaip ir teisėtai pripažintoms santuokoms.
Tai ne pirmas kartas, kai EŽTT kišasi į nacionalinius teisės aktus. Vos prieš dvi savaites teismas panašioje byloje priėmė sprendimą prieš Rumuniją. Anksčiau EŽTT panašiai nusprendė prieš Graikiją (2013 m.) ir Italiją (2015 m.). Tada šios šalys pakoregavo savo teisės aktus.
Pasak deputato Sovsun, Ukraina turėtų padaryti tą patį. “Jei svajojame apie Hagos tribunolą, turime gerbti tarptautinių teismų sprendimus”.