Sekmadienį Kauno rajone vykstančiame Šeimų gynimo marše Šeimų sąjūdžio atstovai ragino dalyvius kurti visuomeninius komitetus artėjantiems savivaldos rinkimams.
„Artėja savivaldos rinkimai. Savivalda yra būtent ta sritis, kur sprendžiami pagrindiniai šeimos, žmogaus, kasdieninio gyvenimo klausimai. Būtent nuo savivaldos gali ir turi būti pradėtas valstybės susigrąžinimo ir atnaujinimo darbas“, – į renginio dalyvius kreipėsi Lietuvos šeimų sąjūdžio koordinatorė Vitolda Račkova.
„Lietuvos šeimų sąjūdis kreipiasi į „Didžiojo šeimos gynimo maršo 2022“ dalyvius ir visus Lietuvos žmones, ragindamas telkti pažangias visuomenės jėgas artėjantiems savivaldos rinkimams“, – skaitė ji kreipimąsi.
Šeimų sąjūdžio atstovė ragino steigti rinkimų komitetus ir kviesti juose dalyvauti „žymius ir gerbiamus, neabejingus savo savivaldybės žmones“.
Kaip BNS prieš renginį sakė asociacijos Lietuvos šeimų sąjūdis vadovas Raimondas Grinevičius, komitetus organizacijos atstovai steigs ten, kur jų žmonės „yra pajėgūs ir kompetentingi“, o kitur ieškos, ką paremti.
„Kai kuriuose savivaldybėse jau yra jie susikūrę, susitvarkę, pasiruošę. Kur neturime savo savivaldybėse, ieškosime, ką remti“, – kalbėjo jis.
Negavo leidimo renginiui Vilniuje
Sekmadienį Kauno rajone, Jadagonių kaime esančioje Pušyno poilsiavietėje, susirinko šimtai žmonių, nešinų lietuviškomis Trispalvėmis ir Vyčiais.
BNS skaičiavimais, prasidėjus renginiui sodybos teritorijoje buvo susirinkę apie 700 žmonių, tačiau dalis jų laiku atvykti nespėjo, nes siaurame keliuke, vedančiame link sodybos, susidarė spūstis.
Pernai tokiame pačiame renginyje Vingio parke, Vilniuje, dalyvavo apie 10 tūkst. žmonių,
Prieš Partnerystės įstatymą, Stambulo konvencijos ratifikavimą ir kitus dalykus nusiteikę organizatoriai teigė, kad dar neįvykdyti pernykščiai „pagrindiniai reikalavimai paleisti Vyriausybę ir laikytis Konstitucijos“.
Pasak R. Grinevičiaus, mitingo žinutės šiemet „tos pačios, kaip ir praeitais metais – niekas nesikeičia“.
„Partnerystės įstatymai, Stambulo konvencijos ir taip toliau“, – sakė jis.
Šiam renginiui Vilniaus miesto savivaldybė neišdavė leidimo Vingio parke, todėl jis vyksta privačioje sodyboje.
Pasak R. Grinevičiaus, dėl to į renginį atvyko mažiau žmonių, o jų asociacija patyrė papildomų išlaidų.
„Tikiuosi, jeigu teismą laimėsime prašysime gerbiamo mero, kad padengtų šitas išlaidas“, – sakė Šeimų sąjūdžio vadovas.
Jis teigė, kad Vingio parke būtų pavykę neabejotinai surinkti daugiau žmonių, nes dalis nevyko bijodami, jog nebus, kur pasistatyti automobilio.
Be to, R. Grinevičius atkreipė dėmesį, kad šiemet renginiai, skirti šeimai, vyksta apie 17 savivaldybių.
„Tikėtina, kad taip, bet galima pagalvoti, kad atsibudo“, – sakė jis, paklaustas, ar laiko tai bandymu nukreipti žmones nuo jų organizuojamo renginio.
Susirinko šimtai žmonių
Susirinkusieji vaišinosi užkandžiais, įsikūrę ant žolės. Jiems siūlyta įsigyti renginio vėliavų.
Iš Vilkijos atvykę Arnoldas ir Laima Jatautai sakė atvažiavę į renginį, nes yra susirūpinę dėl esamos situacijos valstybėje bei reiškė palaikymą tradicinėms vertybėms.
„Tikimės, kad pagaliau Lietuva pabus, nes apsidairius aplink, ką mes turime valdžioje, kas yra šeima, tai yra sutrypta“, – sakė 53-ejų padalinio vadovas A. Jatautas.
Pasak jo, susirinkusieji nori pokyčių, kad Lietuva klestėtų.
„Laisvės mes nebeturime. Kur mūsų laisvė, jeigu žmogus nebegali išreikšti savo nuomonės?“ – klausė 49-erių darbininkė L. Jatautienė.
Vyras teigė, kad skirtingas nuomones turintys žmonės turėtų tarpusavyje „gražiai sutarti“, o ne vienas kitam klijuoti etiketes.
„Kas yra šeima? Šeima susideda pirmiausia iš vyro ir moters. Kokia kita šeima?“ – kalbėjo L. Jatautienė.
„Ko jie nori? Vaikų? Vaikai susideda iš vyro ir moters. Tegu ima šuniukus, kačiukus ir vaidina tėvus“, – teigė ji.
Garliavoje, Kauno rajone, gyvenantis 42-ejų šaltkalvis Jonas Viktoravičius tvirtino atvykęs dėl šventės. Jis sakė, kad į Vingio parką Vilniuje važiavęs nebūtų.
Vis dėlto garliaviškis teigė palaikantis ir vertybes, už kurias pasisako renginio organizatoriai.
„Lietuvoje dabar biškį darosi bardakas. Teisės – vieniems galima, kitiems – negalima“, – kalbėjo vyras.
Šeimų marše dalyvavo buvęs kariuomenės vadas Valdas Tutkus, Seimo narys Mindaugas Puidokas.
Reikalavo nesvarstyti įstatymų, išslaptinti KGB bendradarbius
Renginys prasidėjo Tautiška giesme, vėliau skambėjo kalbos, kuriose pasisakyta už vyro ir moters šeimą, kritikuoti valdantieji, siekiantys įteisinti lyčiai neutralią partnerystę.
Taip pat sveikinimus atsiuntė užsienyje gyvenantys palaikytojai.
Vėliau pagarsintas renginio dalyvių kreipimasis, kuriuo smerkiamas Rusijos karas Ukrainoje, palaikomos šalies šeimos. Taip pat juo smerkiama Lietuvos valdžia, kuri karo pretekstu „faktiškai įvedė diktatūrinį valdymą“ ir persekioja kritikus, nepagrįstai riboja laisves.
Taip pat kreipimęsi reikalaujama užtikrinti konstitucinę susirinkimų laisvę, pakeičiant Susirinkimų įstatymą, kad visi ginčai dėl susirinkimų suderinimų būtų išsprendžiami iki renginio datos.
Maršo dalyviai reikalavo neįvesti naujų mokesčių, spręsti dėl pridėtinės vertės mokesčio maistui ir akcizo degalams sumažinimo bei nesvarstyti ir išbraukti iš Seimo darbotvarkės Partnerystės įstatymą, Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo pakeitimą, paliekant draudimą, susijusį su informacija apie netradicinę seksualinę orientaciją.
Taip pat reikalauta nesvarstyti narkotikų dekriminalizavimo, atsisakyti planų ratifikuoti Stambulo konvenciją.
Taip pat kreipimesi reikalauta „nedelsiant svarstyti ir pakeisti“ įstatymus taip, kad būtų paskelbti visų KGB bendradarbių sąrašai.
Susirinkusieji kiekvieną iš šių punktų patvirtino plojimais.
Organizatoriai iš anksto pranešė, kad dalis Lietuvos žiniasklaidos priemonių į šį renginį galės atvykti tik iš anksto sumokėję akreditacijos mokestį – 1 tūkst. eurų. Pasak Šeimų sąjūdžio, taip daroma todėl, kad „jų veiklos dėka patyrėme daug papildomų išlaidų ir bandymų iš jų pusės diskredituoti „Didįjį Šeimos Gynimo Maršą 2022“, jo organizatorius bei dalyvius“.