Kultūros ministerija, siekdama didinti muziejų prieinamumą asmenims su negalia, 2022–2024 metais įgyvendino trimetę programą „Muziejai žmogaus gerovei“. Ja siekta didinti kultūros prieinamumą žmonėms su negalia visoje šalyje, į bendrą veiklą suvienijant muziejų, švietimo, sveikatos ir socialinių paslaugų sričių profesionalus bei plėtojant naują požiūrį į muziejų ir jų veiklos įtaką tiek žmogaus psichosocialinei, tiek dvasinei gerovei. Programos lėšomis finansuota dešimt nacionalinių, valstybinių ir savivaldybių muziejų projektų, kurie ne tik atliepė žmonių su negalia socialinius ir kultūrinius poreikius, bet ir sudarė galimybes jiems naudotis muziejų paslaugomis bei visavertiškai dalyvauti kultūroje.
2022 m., atlikus tyrimą ir išsamiai išanalizavus Lietuvos muziejų prieinamumą žmonėms su negalia bei parengus rekomendacijas muziejų prieinamumui didinti, 2023 m. finansuoti bandomieji projektai, kuriuos, remiantis tyrimo išvadomis bei rekomendacijomis, įgyvendino Kultūros ministerijai pavaldūs muziejai: Lietuvos jūrų muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus ir Lietuvos etnografijos muziejus. Pagrindinis jų projektų tikslas – parengti ir išbandyti muziejaus paslaugas, skirtas asmenims su negalia. Vykdant bandomuosius projektus, buvo padidintas muziejų fizinės ir informacinės (turinio) infrastruktūros prieinamumas asmenims su negalia, o, bendradarbiaujant su šiuos asmenis vienijančiomis ar jiems atstovaujančiomis organizacijomis, surengti mokymai muziejų darbuotojams. Kiekvienam projektui skirta po 100 tūkst. eurų.
Pernai Kultūros ministerija pagal programą „Muziejai žmogaus gerovei“ septyniems nacionalinių, valstybinių ir savivaldybių muziejų projektams skyrė 227,7 tūkst. eurų. Juos įgyvendino Lietuvos nacionalinis muziejus, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Šiaulių „Aušros“ muziejus, Lietuvos švietimo muziejus, Vilniaus miesto muziejus, Zanavykų muziejus ir Prienų krašto muziejus.
Lietuvos nacionalinis dailės muziejus projektu „Auditorijos plėtros ir paslaugų prieinamumo gerinimas LNDM padaliniuose Vilniuje, Klaipėdoje ir Palangoje“ sudarė galimybes įvairias negalias ir poreikius turintiems žmonėms tapti savarankiškais ir visaverčiais muziejaus lankytojais, suteikė jiems pasirinkimą lankytis parodose, ekspozicijose ir jas pažinti savarankiškai ar dalyvauti grupinėse edukacinėse veiklose.
„Mūsų projektas apėmė net 8 muziejaus padalinius. Siekėme tapti atviresniais ir draugiškesniais regos, klausos negalią, autizmo spektro sutrikimų turintiems lankytojams. Tam reikėjo susitikti su auditorija ir iš jos išgirsti, kas konkrečiai kiekviename padalinyje turėtų atsirasti, kad savarankiško apsilankymo patirtis būtų maloni ir pilnavertiška. Galvojome ne tik apie fizinį, bet ir informacinį bei emocinį prieinamumą“, – sakė LNDM edukacinių programų kuratorė Eglė Nedzinskaitė.
Ji pasakojo, kad buvo įrengtos nusiraminimo erdvės sensoriškai jautriems žmonėms, sukurti gidai turintiesiems regos ir klausos negalią, surengti mokymai su lankytojais susiduriantiems darbuotojams apie pagarbų bendravimą su skirtingų poreikių turinčiais žmonėmis. Pasak edukatorės, svarbiausias projekto siekis buvo suteikti daugiau galimybių savarankiškai lankytis muziejuje žmonėms, turintiems negalią ar patiriantiems kitų iššūkių. Tačiau projektas buvo naudingas ir pačiai muziejaus bendruomenei – ji pradėjo daugiau galvoti apie tai, kaip muziejų patiria čia ateinantys žmonės.
Lietuvos nacionalinio muziejaus projektas „Nebelsti, ATIDARYTA!“ buvo skirtas didinti Vilniaus gynybinės sienos bastėjos prieinamumą, pritaikyti pagrindines šio padalinio ekspozicijos dalis žmonėms su negalia. Kitas svarbus projekto dėmuo – muziejaus edukatorių komandos mokymai, kaip parengti ir vesti užsiėmimus asmenims su negalia. Įgyvendinant projektą, įrengta interaktyvi siena / instaliacija, 3D muziejaus maketas, parengtas edukacinis užsiėmimas vaikams su regos negalia, o pagrindinės muziejinės vertybės pateiktos pasitelkus garsinį vaizdavimą.
Lietuvos švietimo muziejaus projektas „Po muziejų pirštų galiukais“ padėjo tinkamiau adaptuoti muziejaus ekspoziciją lankytojams su negalia, suteikti jiems pritaikytas patirtis ir paslaugas.
Zanavykų muziejus, didindamas ekspozicijų prieinamumą asmenims su negalia, įgyvendino projektą „Muziejus – Tau ir Man!“, įrengdamas interaktyvią patalpą „Ramybės erdvė“, muziejinių vertybių kopijas pritaikydamas 3D formatu, sukurdamas specializuotas edukacijas.
„Gera žinoti, kad nuo šiol turėsime naujas paslaugas žmonėms su negalia, kokybiškesnį jų užimtumą muziejuje, kuris tapo šiems žmonėms labiau prieinamas. Žmonės su negalia yra neatsiejama mūsų visuomenės dalis, kuriai būtinas ypatingas dėmesys ir rūpestis – tai mūsų visų atsakomybė. Mums tai yra daugiau nei projektas – tai mūsų rūpestis ir tikėjimas, kad kiekvienas nusipelno gyventi visavertiškai. Kviečiu visus drauge kurti aplinką, kurioje kiekvienas – nepriklausomai nuo negalios – jaustųsi mylimas, vertinamas ir turintis galimybę skleistis“, – sakė Zanavykų muziejaus direktorė Rima Vasaitienė.
Šiaulių „Aušros“ muziejus savo padaliniuose sukūrė ir įdiegė ekspozicijų vaizdo bei garso gidus, pritaikytus asmenims su negalia, o Prienų krašto muziejus, bendradarbiaudamas su projekto tikslinių grupių atstovais, savo ekspozicijas „Miesto istorija“, „Sklandytuvų istorija“, „Krašto šviesuoliai“, „Literatūriniai Prienai“, „Lukšų šeimos istorija“ taip pat pritaikė žmonėms su negalia.
Vilniaus miesto muziejus prieinamumą didino kurdamas atviresnį muziejų, kuris būtų tinkamas visiems lankytojams, nepriklausomai nuo jų galimybių ar apribojimų, pritaikant erdvę ir parodas žmonėms su negalia.
„Svarbiausia, kad prieinamumas iš nišinės pamažu tampa viena iš savaime suprantamų ir būtinų muziejaus veiklos dalių. Tikime, kad užmegztos ir sustiprintos partnerystės bei įgytos žinios taps tvirtu pamatu ateityje plečiant programų ir paslaugų prieinamumą. Džiaugiamės, kad projekto metu parengta muziejaus prieinamumo strategija šią temą įtvirtina ir ilgalaikiuose Vilniaus miesto muziejaus planuose bei veiklos standarte“, – sakė Vilniaus miesto muziejaus edukacinių programų kuratorė Živilė Miežytė.
Projektai įgyvendinti iš 2021–2030 metų Kultūros ministerijos kultūros ir kūrybingumo plėtros programos pažangos priemonės „Aukštos meninės vertės, įvairaus ir įtraukaus kultūros turinio prieinamumo didinimas“ veiklos „Muziejai žmogaus gerovei“ lėšų.