Naujas tyrimas atskleidė, kad viena iš svarbiausių priežasčių, kodėl Nyderlanduose gimsta mažiau vaikų – finansinis jaunų žmonių netikrumas. Be to, pailgėjo moterų amžius, kai jos pirmą kart susilaukia vaiko, rašo „CNE News”.
Pernai olandų poros susilaukė vidutiniškai 1,49 vaiko, t. y. mažiau nei norėtųsi. Be to, moterų amžius, kai jos susilaukia vaikų, išaugo iki 30,3 metų.
Ekonomiškai pažeidžiami jauni suaugusieji dažniau atideda norą turėti vaikų. Struktūriškai mažas pajamas, lanksčias darbo sutartis ar pašalpas gaunantys asmenys turi perpus mažesnę tikimybę sukurti šeimą.
Ypač tarp bedarbių žmonių pastebima kaip šeimas paveikia pragyvenimo nesaugumas.
Tiek tarp vyrų, tiek tarp moterų tikimybė, kad žmonės nuspręs susilaukti vaikų, sumažėja perpus, jeigu jie gyvena iš pašalpų, rašo olandų dienraštis „De Volkskrant”.
Pažymima, kad lanksčios darbo sutarties įtaka taip pat didelė: tikimybė, kad lankstų darbo grafiką turintys vyrai pasirinks susilaukti pirmojo vaiko, yra 8 proc. mažesnė nei vyrams, dirbantiems pagal neterminuotą darbo sutartį. Moterų atveju ši tikimybė siekia net 20 proc.
Vyrams svarbesnis vaidmuo tenka pajamoms. Vyrai, uždirbantys mažiau nei 1 500 eurų, perpus rečiau renkasi tėvystę nei dvigubai daugiau uždirbantys.
Moterų atveju yra atvirkščiai: mažas pajamas gaunančios moterys dažniau tampa motinomis nei gaunančios didesnes pajamas. Van Wijk teigia: „Manau, taip yra todėl, kad mes vis dar gyvename vedini tradicinės idėjos, jog vyras yra šeimos maitintojas”.
Pasak „De Volkskrant”, tyrimas patvirtina tai, kas jau seniai buvo manoma: dėl vis mažėjančio vaikų skaičiaus iš dalies kalta nesaugi jaunų suaugusiųjų padėtis.
„Jei anksčiau kaip paaiškinimas (vaikų skaičiaus mažėjimui, – red. past.) buvo nurodomas padidėjęs moterų aktyvumas darbo rinkoje, dabar tai paaiškinama prastėjančiomis ekonominėmis sąlygomis.
Jaunų suaugusiųjų pajamos nepakito, jie turi studijų skolų ir daug dažniau dirba pagal laikinas darbo sutartis”, – teigia Van Wijk.
Be to, pabrango vaikų auginimas. „Iš dalies dėl didesnių išlaidų, iš dalies dėl išaugusių būsto kainų, iš dalies dėl to, kad tėvystei keliami didesni reikalavimai”, – teigia jis.
Birželio mėnesį Olandijos draudimo bendrovės „Aegon” atliktas tyrimas atskleidė, kad dėl įtemptos šalies būsto rinkos situacijos jauni žmonės atideda šeimos kūrimą.
Pasak tyrėjo, tinkamo ir įperkamo būsto paieškos socialinės pasekmės yra reikšmingos.
„Ypač plačiai pripažįstama, kad jauni žmonės ilgiau gyvena namuose, vyresnio amžiaus žmonėms sunkiau persikelti į tinkamesnį būstą, atidėti bendrą gyvenimą ir laukti šeimos sukūrimo”, – Olandijos visuomeniniam transliuotojui NOS sakė „Aegon” atstovas Maarten de Rooij.