Lenkiją valdančios partijos lyderis Jarosławas Kaczyńskis sukritikavo Vengrijos ministrą pirmininką Viktorą Orbáną, artimą ir ilgametį sąjungininką, dėl jo požiūrio į karą Ukrainoje. Lenkijos vadovas perspėjo, kad jie „nebegali bendradarbiauti“ su Vengrija, kol ji nepakeis krypties.
„Turiu pripažinti, kad visa tai labai liūdna“, – interviu „Radio Plus“ sakė Kaczyńskis. „Mano vertinimas yra aiškus: neigiamas.“
„Kai ministras pirmininkas Orbánas sako, kad jis tiksliai nemato, kas nutiko Bučoje [kur buvo aptikti Rusijos vykdytų civilių žudynių įrodymai], jam turi būti patarta kreiptis į oftalmologą“, – tęsė partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS). pirmininkas.
„Negalime toliau bendradarbiauti [su Orbanu], kaip iki šiol, jei tai tęsis taip“, – šiandien sakė Kaczyńskis. „[Teigiamas] pokytis [santykiuose] būtų labai geras dalykas, bet tik tuo atveju, jei pasikeistų Viktoras Orbánas.
Trečiadienį, paklaustas apie Buchą, Orbanas pasakė, kad visi teiginiai turi būti nepriklausomai patikrinti, nes „gyvename masinių manipuliacijų laikais“, praneša „Polsat News“. Tai pakartojo Rusijos teiginius, kad civilių žudynių vaizdus falsifikavo Ukraina.
Orbanas taip pat pareiškė, kad blokuos bet kokius bandymus įvesti ES sankcijas Rusijos dujoms ir naftai, nes tai „nužudys Vengriją“
Orbanas taip pat pareiškė, kad blokuos bet kokius bandymus įvesti ES sankcijas Rusijos dujoms ir naftai, nes tai „nužudys Vengriją“. Priešingai, Lenkijos vyriausybė pažadėjo šiais metais nutraukti visą Rusijos energijos importą ir siekė įvesti embargą visoje ES.
Savo pergalės kalboje po ketvirtosios kadencijos sekmadienį Orbanas įvardijo Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį, kaip vieną iš „oponentų“, kurį jam teko įveikti.
Kaczyńskio komentarai šiandien žymi ryškiausią Lenkijos vyriausybės kritiką Vengrijos pozicijai dėl Ukrainos karo. Nors PiS smerkė Vakarų šalis, ypač Vokietiją, dėl jų požiūrio į Rusiją, jos iki šiol buvo nelinkusios kritikuoti savo sąjungininkės Vengrijos.
PiS ir Orbano „Fidesz“, abi nacionalinės konservatorių partijos, ilgą laiką buvo artimos ideologinės sąjungininkės. Jie taip pat bendradarbiavo priešindamiesi Europos Sąjungos bandymams įvesti sankcijas už teisinės valstybės pažeidimus ir 2015–2016 m. padalinti pabėgėlius tarp valstybių narių.
Pastaraisiais metais Kaczyńskis ir Orbánas taip pat bandė užmegzti glaudesnius ryšius tarp dešiniųjų ir kraštutinių dešiniųjų ES lyderių, įskaitant prancūzę Marine Le Pen ir italą Matteo Salvini. Dėl to PiS sulaukė kritikos iš savo vidaus opozicijos už sąjungas su Kremliui prijaučiančiomis partijomis.