Dėl pirmalaikių rinkimų šalyje kilusi politinė krizė atspindi ilgalaikes valdančiųjų problemas, partijos suvažiavime šeštadienį sakė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
Jis taip pat pabrėžė, kad aukštos politinės kultūros standarto Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) siekė tik būdama opozicijoje.
„2020 metais buvo pažadėta, kad šalis ir Vyriausybė bus be istorijų, skandalų, su kompetentinga Vyriausybe, be kotletų, deja, nuo pat darbo pradžios mes matome, kad valdančiąją daugumą ir Vyriausybę tiesiog veja didesni ar mažesni skandalai“, – sakė S. Skvernelis.
„Aukštas politinės kultūros standartas buvo siekiamas ir taikomas tik būnant opozicijoje“, – pridūrė jis.
Valdančiųjų inicijuotus pirmalaikius partijos pirmininkas rinkimus lygino su Pilėnais.
„Skirtumas tarp anų Pilėnų – ten buvo didvyriškumo pavyzdys, nepasiduoti priešui. Čia – kitoks pavyzdys: rizika sudeginti save ir valstybę“, – sakė politikas.
Šalyje kilus politinei krizei dėl tarybų narių kanceliarinių išlaidų, valdantieji konservatoriai pasiūlė rengti pirmalaikius Seimo rinkimus, tačiau parlamentas tokią iniciatyvą atmetė.
Siūlymą skelbti naujus rinkimus TS-LKD argumentavo siekiu perkrauti politinę sistemą, nes šešėlis dėl galimai neskaidriai naudotų lėšų krito ant visų partijų.
Vadino G. Landsbergio J. Prigožinu
S. Skvernelis tvirtino, kad konservatorių deklaruotas siekis perkrauti politinę sistemą buvo „dūmų uždanga visa visuomenei“, mat išankstiniai rinkimai būtų naudingiausi patiems valdantiesiems.
Užsienio reikalų viceministrą Joną Survilą jis vadino pilkuoju TS-LKD kardinolu.
„Čia per gražiai dar pasakyta. Aš manau, kad jis yra toks konservatorių virėjas, Landsbergio Prigožinas“, – sakė demokratų vadovas.
„Jis verda tą mišrainę, (…) ir bando ta mišraine mus visus pamaitinti“, – pridūrė politikas.
Jevgenijus Prigožinas, pramintas „Putino virėju“, nes jo bendrovė „Konkord“ tiekdavo maistą Kremliui. Jo vadovaujamos „Wagner“ samdinių pajėgos šiuo metu kariauja prieš Ukrainą.
„Nesame nei teisėjai, nei prokurorai“
Kalbėdamas apie abejonių dėl skaidrumo keliančias tarybos narių išlaidas, S. Skvernelis sakė, kad ši krizė palietė visas partijas, įskaitant ir Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“.
„Galima bandyti pasiaiškinti, reikia pasiaiškinti, atsakyti. Dar galima kai kuriuos tarybų narius suprasti padarius žmogiškas klaidas: sausainiai, cigarečių kažkoks pakelis“, – sakė partijos vadovas.
Vis dėlto jis pabrėžė, kad „nesame nei teisėjai, nei prokurorai“.
„Nieko neteisime, nieko nesmerksime. (…) Taip, svarbiausias dalykas – ištaisyti klaidingą praktiką“, – sakė politikas.
S. Skvernelis akcentavo vertinantis visus politinės bendruomenės narius.
„Mes nė vieno savo nario neišmetėme. Kas nusprendė savo noru susispenduoti – tam pritarėme, kol bus rasti logiški paaiškinimai“, – kalbėjo jis.
Į išmokų skandalą patekusi Lazdijų rajono merė Ausma Miškinienė šią savaitę sustabdė narystę Demokratų sąjungoje „Vardan Lietuvos“, kol savivaldybėje bus baigtas neplaninis auditas dėl tarybos narių išmokų.
Tokį sprendimą ji priėmė prisipažinusi, kad už kurą per ketverius metus mokėjo 43 skirtingomis kortelėmis. Merė pažadėjo iki metų pabaigos į savivaldybės biudžetą grąžinti per 4,4 tūkst. eurų.
Panašius sprendimus yra priėmė ir dalis kitų politikų, kurių išlaidos sukėlė abejonių dėl skaidrumo.
Dėl kanceliarinių išlaidų Specialiųjų tyrimų tarnyba šiuo metu atlieka ikiteisminius tyrimus devyniose savivaldybėse. Šių veiksmų teisėsauga ėmėsi visuomenininkui Andriui Tapinui ėmus viešinti savivaldybių tarybų narių kanceliarines išlaidas ir keliant klausimus dėl jų panaudojimo skaidrumo.
Dėl galimai neskaidraus lėšų naudojimo Seimas priėmė naują teisinį reguliavimą – savivaldybių tarybų nariams bus mokamas atlygis, kuris sieks penktadalį mero darbo užmokesčio.