REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Buvimas vieniša motina netrukdo priimti Eucharistijos – Tikėjimo mokymo dikasterija

ŠaltinisVATICAN NEWS

Vienišoms motinoms, kurios augina vaikus, gimusius ne santuokoje, turi būti ne kliudoma, jos turi būti skatinamos priimti sakramentus. Tą akcentuoja Tikėjimo mokymo dikasterija, atsakydama į Dominikos Respublikos San Francisco de Macoris vyskupo Ramono Alfredo de la Cruzo Balderos klausimą.

Kardinolo prefekto Viktoro Manuelio Fernandezo pasirašytame laiške, kurį gruodžio 13 d. patvirtino popiežius Pranciškus, o gruodžio 14 d. jis paskelbtas dikasterijos svetainėje, siekiama atsakyti į dominikonų vyskupo susirūpinimą dėl vienišų merginų, kurios susilaiko nuo Komunijos bijodamos dvasininkų ir bendruomenių lyderių pasmerkimo. Pažymima, kad kai kuriose šalyse ir kunigai, ir kai kurie pasauliečiai trukdo motinoms, susilaukusioms nesantuokinio vaiko, priimti sakramentus ir net krikštyti savo vaikus.

Laiške pabrėžiama, kad neseniai popiežius Pranciškus priminė, jog „Eucharistija yra Dievo atsakas į giliausią žmogaus širdies alkį, į tikro gyvenimo alkį: joje pats Kristus yra tikrai tarp mūsų, kad mus maitintų, guostų ir palaikytų kelionėje“. (Kalba JAV Nacionalinio Eucharistinio Kongreso organizaciniam komitetui, 2023 m. birželio 19 d.). Dėl šios priežasties „moterys, kurios šioje situacijoje pasirinko gyvybę ir dėl šio pasirinkimo gyvena labai sudėtingą gyvenimą, turėtų būti skatinamos naudotis išganinga ir guodžiančia Sakramentų galia“.

Griežtą dvasininkų elgesį vienišų motinų ir jų vaikų atžvilgiu Šventasis Tėvas jau buvo pasmerkęs būdamas Buenos Airių kardinolu: „Yra kunigų, kurie nekrikštija vienišų motinų vaikų, nes jie buvo pradėti ne santuokos šventume. Tai yra šių dienų veidmainiai, jie klerikalizavo Bažnyčią, atitolina Dievo tautą nuo išganymo. Ir ta vargšė mergina, kuri turėjo drąsos neatmesti kūdikio, klajoja iš parapijos į parapiją, kad jį pakrikštytų“ (2012 m. homilija).

Popiežius Pranciškus pripažino šių moterų drąsą nenutraukti nėštumo: „Žinau, kad nėra lengva būti vieniša mama, žinau, kad kartais žmonės gali blogai į tave žiūrėti, bet aš pasakysiu viena: esi drąsi moteris, nes sugebėjai paleisti dvi dukteris į pasaulį. Galėjai jas nužudyti, kai jos buvo tavo įsčiose, bet tu gerbei gyvybę, gerbei gyvenimą ir Dievas apdovanos tave už tai, jis tave apdovanoja. Nesigėdyk, vaikščiok aukštai iškėlusi galvą. Sveikinu tave, telaimina tave Dievas“, – sakė popiežius vaizdo konferencijoje, transliuotoje BBC 2015 m. rugsėjo 4 d.

Laiške rašoma, kad vietinėje bažnyčioje turi būti vykdoma ugdanti sielovada, kuri padėtų suprasti: buvimas vieniša motina netrukdo priimti Eucharistijos. Kaip ir visiems kitiems krikščionims, sakramentinis padarytų nuodėmių išpažinimas leidžia joms priartėti prie Komunijos. Bažnytinė bendruomenė taip pat turi įvertinti tai, kad jos priėmė ir apgynė gyvybės dovaną, kurią nešiojo įsčiose ir kiekvieną dieną stengiasi auginti savo vaikus.

Atkreipiamas dėmesys, kad būna ir sudėtingų situacijų, kurias būtina ganytojiškai palydėti. Gali atsitikti taip, kad kai kurios iš šių vienišų motinų, tapusios labai pažeidžiamos, kartais parduoda savo kūną, kad išlaikytų šeimą. Krikščionių bendruomenė raginama daryti viską, kas įmanoma, kad padėtų joms išvengti šios labai rimtos rizikos, o ne jas teisti.

Todėl ganytojai turi raginti bendruomenę užjausti šiuos pažeidžiamus žmones ir vengti juos pernelyg griežtai teisti. Kardinolas primena biblinį svetimautojos epizodą (Jn 8, 1-11), kuris baigiama raginimu „daugiau nenusidėk“. Todėl ir Bažnyčia turi ypač rūpintis, kad suprastų, paguostų, integruotų vienišas motinas, vengdama primesti eilę taisyklių, kad jos nesijaustų pasmerktos ir paliktos tos pačios Motinos, kuri pašaukta nešti joms Dievo gailestingumą“ (Amoris laetitia, 49).

Tikėjimo mokymo dikasterijos prefektas primena, ką popiežius savo žinioje Sinodui kalbėjo apie moterišką ir motinišką Bažnyčios veidą, pasmerkdamas „šovinistines ir diktatoriškas nuostatas“ tų žmonių, kurie „persistengia savo tarnyboje ir blogai elgiasi su Dievo tauta“ (Kalba Vyskupų Sinodui, 2023 m. spalio 25 d.). „Jūs turite užtikrinti, kad toks elgesys nepasikartotų jūsų vietinėje bažnyčioje“, – baigia kardinolas V. Fernandezas savo atsakyme San Francisco de Macoris vyskupui.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

2 KOMENTARAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte