Naujoji kairiųjų liberalų parlamento dauguma nori panaikinti kelias valstybės institucijas ir sustabdyti dideles investicijas, kad galėtų pasiekti savo tikslą – visiškai kontroliuoti visą žiniasklaidą, rašo “Polska press group” vyriausioji redaktorė Dorota Kania.
Donaldo Tusko ir jo vadovaujamos parlamentinės daugumos užsibrėžtas valstybinės žiniasklaidos perėmimas yra svarbus, kad jie galėtų kontroliuoti informacijos apie savo politiką srautą.
Kai jie kontroliuos visą žiniasklaidą, kadenciją baigiančios valdančiosios partijos “Įstatymas ir teisingumas” (PiS) politikams bus sunkiau atskleisti bet kokią neigiamą Tusko veiklą.
D. Tusko partija, Pilietinė platforma (PO), jau turi šios strategijos taikymo patirties. Po Smolensko oro tragedijos 2010 m. jie visiškai perėmė visuomeninės televizijos kontrolę ir ji tapo vyriausybės ruporais, o iš jos buvo išvalyti nepriklausomai mąstantys žurnalistai.
Komercinė televizija TVN jau rėmė juos, ir jiems pavyko neutralizuoti juos kritikuojančius laikraščius, pavyzdžiui, dienraštį “Rzeczpospolita” ir bulvarinį laikraštį “Fakt”, kai D. Tusko dešinioji ranka darė spaudimą abiejų laikraščių savininkams, kad šie pakeistų savo redaktorius.
Šis perėmimas pasiteisino situacijose, kai buvo užduodami nepatogūs klausimai apie Smolensko katastrofą ir kai minios žmonių gedėjo prezidento Lecho Kaczyńskio. Visa tai įvyko, kai PO pavyko į prezidento postą išrinkti Bronisławą Komorowskį. Jis prastūmė PO palankius pokyčius institucijoje, atsakingoje už visuomeninės žiniasklaidos vadovų skyrimą.
D. Tusko dešinioji ranka darė spaudimą abiejų laikraščių savininkams, kad šie pakeistų savo redaktorius
Verta prisiminti, kaip tai įvyko, juolab kad dabar paskelbtų permainų visuomeninėje televizijoje veidas bus Janas Dworakas – tas pats asmuo, dėl kurio sprendimų TVP įvyko neregėto masto valymai.
Galima tikėtis, kad šį kartą bus laikomasi to paties proceso, net jei tai reikštų įstatymo pažeidimą. Nepriklausoma žiniasklaida neteks viešosios reklamos, o visuomeninei žiniasklaidai bus sumažintas finansavimas. Tai bus prasmingo pliuralizmo Lenkijos žiniasklaidoje pabaiga, o visos pagrindinės žiniasklaidos priemonės giedos Tusko šlovinimo giesmę.
Be to, žurnalistai, kritiškai vertinantys naująją parlamentinę daugumą, sulauks naujų valdančiųjų rūstybės, kurie nedvejodami imsis teisinių priemonių prieš juos. Jie tai jau pažadėjo.
Visa tai įvyks labai greitai, ir tik laikas parodys, kiek veiksmingas gali būti pasipriešinimas tam. Kaip visada, daug kas priklausys nuo visuomenės reakcijos.