Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) trečiadienį svarstys situaciją dėl buvusios socialinės apsaugos ir darbo ministrės ryšių.
Tikrintų faktus
VTEK apsispręs, ar imtis veiksmų susirenkant su Monikos Navickienės situacija susijusius faktus, BNS sakė komisijos pirmininkas Gediminas Sakalauskas.
„Pas mus procedūra yra tokia, kad kai pasirodo panašūs atvejai žiniasklaidoje, mes susirenkame skundus ir, jeigu matome pagrindą, pradedame tokio „tyrimo prieš tyrimą“ veiksmus, tai yra susirenkame duomenis ir faktus apie kokią nors situaciją“, – posėdžio išvakarėse sakė G. Sakalauskas.
„Taigi, susirinktume faktinius duomenis, įvertintume žiniasklaidoje pateiktą informaciją ir tada spręstume, ar pradėti tyrimą, ar nepradėti“, – kalbėjo jis.
Pasak VTEK pirmininko, duomenis prieš priimant sprendimą, ar pradėti tyrimą, komisija paprastai susirenka per dvi savaites, bet tai gali užtrukti ir ilgiau.
Informacinės visuomenės plėtros komitetas prašo komisijos įvertinti sutartį su „Foxpay“
Informacinės visuomenės plėtros komitetas (IVPK) kreipėsi į strateginių įmonių sandorius tikrinančią vyriausybinę komisiją prašydamas įvertinti 2022 metų rugsėjį pasirašytą sutartį su teisėsaugos ir kitų institucijų akiratyje atsidūrusia finansinių technologijų įmone „Foxpay“.
„Vakar (antradienį – BNS) raštu kreipėmės į Vyriausybės Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisiją“, – BNS trečiadienį patvirtino IVPK direktoriaus pavaduotojas Arminas Rakauskas.
Jo teigimu, sandorį su „Foxpay“ norima peržiūrėti, atsižvelgus į viešojoje erdvėje sklindančią informaciją apie įmonę ir jos savininkę.
„Mes norime patikrinti jį (sandorį – BNS) iš naujo, nes pagal publikacijas viešojoje erdvėje matome, kad analogiškuose, panašiuose sandoriuose buvo neigiamas sprendimas“, – teigė A. Rakauskas.
Pasak jo, IVPK taip pat jau ieško rezervinio tiekėjo: „Mes norime įsigyti rezervinį paslaugų tiekėją, kuris pradėtų veikti tuo atveju, jeigu pagrindinis mūsų tiekėjas („Foxpay“ – BNS) negalėtų teikti paslaugos.“
Anot A. Rakausko, norėdama išsiaiškinti, ar gali būti tęsiama 2022 metais pasirašyta ir pernai dar vieniems metams pratęsta sutartis su „Foxpay“ bei pagal ją atliekami atsiskaitymai viešajame sektoriuje, įstaiga antradienį taip pat kreipėsi į Lietuvos banką.
IVPK veikia kaip atsiskaitymų tarpininkas daugybei valstybinių institucijų per centralizuotus e. valdžios vartus ir tam naudoja „Foxpay“ paslaugas.
A. Rakauskas praėjusią savaitę teigė, kad įstaiga ketina nebepratęsti rugsėjį pasibaigsiančios sutarties su „Foxpay“, o neigiama vyriausybinės komisijos išvada įpareigotų ją nutraukti dar nelaukiant rudens.
906 tūkst. eurų vertės sutartis 2022 metų rugsėjį buvo pasirašyta trejiems metams ją kasmet pratęsiant.
„Foxpay“ yra laimėjusi keliasdešimt viešųjų pirkimų, didžiausias jų – su IVPK.
Naujienų portalas „Delfi“ anksčiau skelbė, kad „Foxpay“ 2022 metais laimėjo IVPK konkursą aptarnauti atsiskaitymus per valstybės informacinių išteklių sąveikumo platformą, mokant 34 centus (be PVM) už vieną transakciją (apie 72 tūkst. transakcijų per mėnesį). Portalo šaltinių teigimu, tokios paslaugos verslui įkainis yra 7 centai už transakciją, jei jų per mėnesį atliekama daugiau nei 50 tūkstančių.
Neplaninį „Foxpay“ ir jos savininkės I. Trinkūnaitės patikrinimą nuo kovo vidurio atlieka Lietuvos bankas, 2022 metais leidęs jai įsigyti finansinių technologijų įmonę. Centrinis bankas praėjusią savaitę apribojo „Foxpay“ naudojimąsi jo valdoma mokėjimų sistema „Centrolink“.
Vyriausybė, remdamasi vyriausybinės komisijos išvada, birželio pradžioje pripažino, kad I. Trinkūnaitė neatitinka nacionalinio saugumo interesų, bei nustatė, kad verslininkė neturi teisės dalyvauti ir balsuoti „Foxpay“ akcininkų susirinkime, naudotis kitomis akcininko neturtinėmis teisėmis.
Ikiteisminį tyrimą dėl galimai neskaidrios įmonės veiklos yra pradėjusi ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).