Šių metų spalio 30 – lapkričio 23 d.d. Notre-Dame de la Gloire-Dieu (Dievo Šlovės Dievo Motinos) vienuolyne Monvuarone, Prancūzijoje, vyko neeilinė Betliejaus, Mergelės Marijos Dangun Ėmimo ir šventojo Brunono seserų generalinė kapitula.
Joje dalyvavo 68 seserys (visų vienuolynų priorės ir išrinktos delegatės) bei du apaštaliniai asistentai – tėvas Jeanas Qurisas (Žanas Kjurisas) ir motina Geneviève Barrière OSB (Ženevjeva Barjė).
Pranešime žiniasklaidai seserys pabrėžė, kad kapitula buvo paženklinta joje dalyvavusių seserų pasidalinimų gelme ir tikrumu. Piktnaudžiavimo autoritetu bei dvasinio piktnaudžiavimo klausimas buvo pasisakymų, pasidalinimų bei priimtų sprendimų šerdis.
2021 m. sausio mėn. nuolatinės tarybos įkurtos nepriklausomos išklausymo ląstelės narių pasisakymai padėjo seserims dar geriau įsisąmoninti šį pasitaikiusį nederamą elgesį asmenų atžvilgiu, peržvelgti jau nueitą kelią, ypač dirbant su naujomis Konstitucijomis, ir tai, ką dar reikia nuveikti.
„Suprantame, kad, net jei ši kapitula siekia padėti tašką, nuo kurio nebegrįšime atgal mūsų reformos darbe, tai reikalauja pakeisti mentalitetą, ką padaryti yra sunku ir tai pareikalaus laiko bei ištvermės“, – rašė kapituloje dalyvavusios seserys baigiamojoje deklaracijoje, kuri buvo surašyta ir patvirtinta balsavimu generalinės kapitulos pabaigoje.
Šia deklaracija (kurią galėsite perskaityti žemiau arba atrasti interneto tinklapyje originalo kalba) kapituloje dalyvavusios seserys nori išreikšti, ypatingai visiems asmenims, kurie buvo bendruomenės sužeisti, savo klaidų įsisąmoninimą bei pasiryžimą eiti reformų keliu, kuris prasidėjo 2017 m., padedant apaštaliniams asistentams.
Kad tęstų šį darbą, generalinė kapitula išrinko s. Emmanuelę generaline priore ir naująją nuolatinę tarybą, kurią be apaštalinių asistentų, tėvo Jeano ir motinos Geneviève, sudaro 3 taryboje jau dirbusios seserys patarėjos (s. Paula, s. Laure-Marie, s. Mia) ir 3 naujai išrinktos seserys (s. Gemma, s. Christia, s. Liesse-Myriam). Naujosios tarybos sudėtis parodo, jog valdyme tuo pat metu siekiama ir tęstinumo, ir atnaujinimo.
Per šią kapitulą jos dalyvės balsavo už naująsias Konstitucijas. Artimiausiu laiku jos bus pateiktos Pašvęstojo gyvenimo kongregacijai Romoje, kad būtų patvirtintos.
Kapituloje dalyvavusios seserys baigiamojoje deklaracijoje išryškino prioritetines darbo sritis, kurių turi imtis naujoji taryba: visų pirma,- priorių bei seserų ugdytojų formacijos, o taip pat artimiausių kanoninių vizitacijų, kurios turės būti skirtos generalinės kapitulos sprendimų įvertinimui bei įgyvendinimui, išklausymo ląstelės rekomendacijoms ir gyvenimui pagal Konstitucijas.
Šios vizitacijos pirmiausia įvyks vienuolynuose, kurių priorės užbaigė savo mandatą ir ruošiamasi rinkti naują priorę. Baigiamojoje deklaracijoje seserys taip pat pabrėžia, kad labai svarbu, „kai tik tai pasirodys reikalinga, kviesti pagalbininkų iš išorės, pajėgių mums padėti įvertinti ir tęsti mūsų reformos darbus“.
Seserys patikina, kad vedamos gilaus dėkingumo Bažnyčiai ir vilties, įsišaknijusios Kristuje, kuris yra Kelias, Tiesa ir Gyvenimas, įsipareigoja naujam vienuolinės Betliejaus šeimos gyvenimo etapui.
Primename, kad Betliejaus vienuolinė šeima, gimė 1950-tais metais Prancūzijoje (1951 m. pirmoji seserų bendruomenė įsikūrė Šamrvo kaimelyje, 1976 m pirmoji brolių bendruomenė Kiurjė prie Šartro vietovėje).
2015 m. pačios seserys paprašė iš Šv. Sosto kanoninės vizitacijos, kuri tapo būtina, kai keli buvę vienuolijos nariai, palikę vienuoliją, išsakė nuomonę, kad jų valia buvo pernelyg užgožta, o bendruomenėje pastebimos sektantiškos tendencijos. Tuomet Roma paskyrė du žmones, kunigą ir vienuolę benediktinę, kurie ištyrė padėtį.
Šiuo metu Betliejaus seserims priklauso apie 700 vienuolių. Jos taip pat įsikūrusios ir Lietuvoje, Paparčiuose, Kaišiadorių rajone.