Aušvico išlaisvinimo 80-ųjų metinių minėjime tikimasi didelio dalyvių skaičiaus, pranešė pietiniame Lenkijos Osvencimo mieste įsikūręs muziejus.
Taip pat tikimasi, kad renginyje dalyvaus apie 50 buvusių nacistinės Vokietijos Aušvico mirties stovyklos kalinių, sekmadienį rašė muziejus ir pridūrė, kad jie bus garbingiausi renginio svečiai.
Pagrindinis renginys prasidės pirmadienį 16 val. (17 val. Lietuvos laiku) prie istorinių buvusios Aušvico-Birkenau stovyklos vartų. Išgyvenusieji, oficialios delegacijos ir kiti dalyviai susirinks didelėje palapinėje, iš dalies dengiančioje originalią struktūrą.
Tikimasi, kad dalyvaus apie 3 tūkst. žmonių, pranešė muziejus.
Minėjimams simboliškai vadovaus Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda (Andžejus Duda).
Be valstybių delegacijų, minėjime taip pat dalyvaus Europos Komisijos (EK), Europos Parlamento (EP), Europos Vadovų Tarybos (EVT), Europos Tarybos (ET), NATO, Jungtinių Tautų (JT), UNESCO ir Maltos ordino atstovai.
Penktadienį Baltieji rūmai paskelbė, kad Amerikos delegacijai vadovaus JAV specialusis pasiuntinys Artimuosiuose Rytuose Steve’as Witkoffas (Stivas Vitkofas) ir kandidatas į prekybos sekretorius Howardas Lutnickas (Hovardas Latnikas).
Izraelio delegacijai vadovaus švietimo ministras Yoavas Kischas (Joavas Kišas).
Rusija dėl savo agresijos prieš Ukrainą dalyvauti minėjimuose negalės.
Aušvico stovyklą 1940-aisiais įkūrė vokiečiai, iš pradžių joje buvo kalinami lenkai. Po dvejų metų buvo atidaryta antra Aušvico-Birkenau stovykla, tapusi pagrindine masinio žydų naikinimo vieta.
Aušvice buvo nužudyta mažiausiai 1,1 mln. žmonių, daugiausia žydų, taip pat lenkų, romų ir kitų tautybių žmonių.
1945-ųjų sausio 27 dieną stovyklą išlaisvino Raudonoji armija. 1947-aisiais stovykla paskelbta nacionaline memorialine vieta. Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena minima sausio 27-ąją.