Australija pirmadienį pristatė didžiausią per dešimtmečius kariuomenės pertvarką, perorientuodama ginkluotąsias pajėgas į galimų priešų atgrasymą toli nuo savo krantų.
Gynybos ministras Richardas Marlesas (Ričardas Marlzas), kalbėdamas apie ateitį, kai Australija turės gerokai didesnio nuotolio smogiamųjų pajėgumų, teigė, kad dešimtmečius gyvavusi strategija, orientuota į teritoriją, nebeatitinka tikslo.
Anot jo, kovingesnės Kinijos akivaizdoje Australija sutelks dėmesį į priešų atgrasymą prieš jiems pasiekiant jos krantus – jūroje, ore ir internete.
„Šiandien pirmą kartą per 35 metus pertvarkome Australijos gynybos pajėgų misiją“, – sakė R. Marlesas.
Ilgai lauktoje Gynybos ministerijos strateginėje apžvalgoje teigiama, kad Pekinas šiuo metu vykdo didžiausią ir ambicingiausią karinę plėtrą iš visų šalių nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.
„Šis intensyvėjimas vyksta neskaidriai ir neužtikrinant Indijos ir Ramiojo vandenyno regionui Kinijos strateginių ketinimų, – sakoma apžvalgoje. – Kinijos suvereniteto Pietų Kinijos jūroje įtvirtinimas kelia grėsmę pasaulinei taisyklėmis pagrįstai tvarkai Indijos ir Ramiojo vandenyno regione ir daro neigiamą poveikį Australijos nacionaliniams interesams.“
Australija jau paskelbė apie pagrindinę naujosios strategijos priemonę – slaptų ilgojo nuotolio branduolinių povandeninių laivų kūrimą
Australija jau paskelbė apie pagrindinę naujosios strategijos priemonę – slaptų ilgojo nuotolio branduolinių povandeninių laivų kūrimą.
Tuo remdamosi Australijos gynybos pajėgos įgis tolimojo nuotolio raketų, paleidžiamų tiek iš oro, tiek iš sausumos, smogiamųjų pajėgumų.
Šiais metais bus atlikta trumpa nepriklausoma karinio jūrų laivyno antvandeninių laivų flotilės peržiūra, siekiant užtikrinti, kad jos dydis, struktūra ir sudėtis papildytų naujų branduolinių povandeninių laivų pajėgumus.
Australijos kariuomenė daugiau dėmesio skirs pakrančių gynybai, ypač šalies šiaurėje.
Todėl planuotų įsigyti 450 pėstininkų kovos mašinų skaičius bus sumažintas iki vos 129.
Australijos kariniai planuotojai Kinijos karinį augimą vertino atsargiai, baimindamiesi, kad Pekino pajėgumai gali faktiškai atkirsti Australiją nuo prekybos partnerių ir pasaulinių tiekimo grandinių.
Apžvalgoje teigiama, kad Kinijos ir Jungtinių Valstijų strateginė konkurencija tarp didžiųjų galių „turėtų būti vertinama kaip mūsų regiono ir laikmečio bruožas“.