Konge Šv. Augustino ordino misionieriai augina buvusius kareivius, našlaičius ir benamius vaikus. Įvairiais skaičiavimais, šioje šalyje yra iki 30 tūkst. vaikų nuo 8 iki 15 metų, kariavusių ar vis dar kariaujančių įvairiuose karuose. Beje, net apie 40 proc. šių vaikų – mergaitės.
Vaikai-kareiviai yra milžiniška šios šalies problema, nes į karinius konfliktus nepilnamečiai dažnai įtraukiami ne savo noru, o kariaujančios pusės jais manipuliuoja ir naudoja savo kariniams tikslams.
„Vaikų-kareivių problema yra labai sudėtinga, ypač regione šalies šiaurės rytinėje dalyje, kur daugelį metų trukusio brolžudiško konflikto metu buvo niokojamos vietos bendruomenės”, – sako Šv. Augustino ordino bendruomenės Konge vadovas tėvas Georgesas Mizingi. Jis sutiko papasakoti apie pažeidžiamų vaikų gydymo ir socialinės reintegracijos projektą.
„Labiausiai nuo karo nukentėjo mūsų nepilnamečiai bendrapiliečiai: jie neteko tėvų, metė mokyklą. Dėl šios priežasties mūsų vaikų reintegracijos projektas visų pirma skirtas padėti tiems iš jų, kurie pateko į armiją. Plačiąja prasme mes padedame labiausiai nepalankioje padėtyje esantiems vaikams, nukentėjusiems nuo tiesioginių ir netiesioginių karo padarinių – moraliai ir fiziškai suluošintiems, kurie savo bendruomenėse matė baisų smurtą“, – atskleidžia tėvas Georgesas Mizingi.
Pastaraisiais metais Kongo regiono gyventojai nuolat kentėjo nuo Ugandos nacionalistų sukilėlių grupuotės puldinėjimų. Ši grupuotė, be vietinių gyventojų teroro, plėšimų, prievartavimų verbuoja ar grobia vaikus, kurie vėliau įtraukiami į karinius konfliktus.
Vaikai grobiami, verbuojami pagal jų ideologiją, mokomi kario amato, ginkluojami ir įtraukus į savo gretas siunčiami į „šventąjį karą“. Manoma, kad sukilėliai šiame Kongo regione užverbavo apie 30 000 vaikų, ir dalis jų vis dar kovoja įvairiuose šios armijos dariniuose.
šalyje yra iki 30 tūkst. vaikų nuo 8 iki 15 metų, kariavusių ar vis dar kariaujančių įvairiuose karuose. net apie 40 proc. šių vaikų – mergaitės.
„Kai kurie vaikai, – sako tėvas Georgesas, – šioje kariuomenėje kovoja savanoriškai, nes buvo apgauti ir jiems į galvas buvo įkalta karinės grupuotės ideologija, kiti kariaujantys vaikai keršija už nužudytus ir suluošintus artimuosius ir draugus“.
Siekdami padėti šiems vaikams, Šv. Augustino ordino vienuoliai į vykdomą projektą įtraukė vietos bendruomenes, pasitelkė vaikų švietimą, perauklėjimą ir apsaugą. Kartu su Kongo vienuoliais augustinijonais šiame projekte dalyvauja tarptautinis fondas „Fondazione Agostiniani nel Mondo“. Projektas pradėtas 2020 m. pradžioje. Po kurio laiko buvo pastatytas bendrabutis, kuriame dabar gyvena apie 100 vaikų, o apie 1000 jaunuolių per metus dalyvauja fondo krikščionių misionierių ir filantropų mokymo programose.
„Apskritai vaikai pas mus patenka su sunkiomis fizinėmis ir psichologinėmis traumomis, dažnai sunkiai sergantys“, – sako fondo vykdomasis direktorius Maurizio Misitiano. Daugelio jų kojas sužalojo ilgi kariniai žygiai per miškus ir savaną be batų. Daugelis yra sužeisti, o kiti nusilpę dėl ilgalaikės dehidratacijos ir nepakankamos mitybos.
Pasak fondo vadovo, per karinius veiksmus ginkluotose grupuotėse jie yra labai prastai maitinami, vaikai retai gauna įprasto geriamojo vandens, su jais elgiamasi žiauriai ir nežmoniškai, jie žalojami prisidengiant karinėmis pratybomis. Visi jie kenčia ne tik nuo fizinių, bet ir nuo psichologinių traumų, daugeliui jų diagnozuojame kognityvinius ir bendravimo sutrikimus.
„Pirmiausia mes suteikiame jiems gydymą ir fizinę reabilitaciją, o tada siunčiame juos į specialų socialinės reabilitacijos centrą“, – paaiškina misionierius. Šiame centre dirba profesionalūs psichologai, kurių dėka vaikai išgyvena sveikimo ir socialinės reabilitacijos procesą. Be apgyvendinimo, įprastos mitybos, poilsio ir gydymo centro darbuotojai juos moko specialiuose dailidžių, informacinių technologijų ir daugelio kitų įgūdžių kursuose.
Pirmiausia misionieriai suteikia vaikams gydymą ir fizinę reabilitaciją, o tada siunčia juos į specialų socialinės reabilitacijos centrą.
Pasak M. Misitiano, netrukus planuojama atidaryti ūkį, kuriame vaikai išmoks gyvulininkystės pagrindų, kad jie galėtų auginti gyvulius, taip pat šerti žuvis tvenkiniuose. Be to, centras kiekvienam jaunam vyrui ir moteriai garantuos sėkmingą grįžimą į mokyklą, reintegraciją į visuomenę ir darbinės profesijos įgijimą.
„Naujas gyvenimas, kurį mes jiems siūlome, apima jų įvaikinimo naujose šeimose programas. Padedame daugeliui pabėgėlių šeimų, apgyvendindami juos laikinuose būstuose, ir suteikiame viską, ko reikia norint apsaugoti šiuos nelaimingus vaikus“, – atskleidžia M. Misitiano.