Antrąjį Gavėnios sekmadienį Šiluvoje Kauno arkivyskupas metropolitas Kęstutis Kėvalas kvietė prašyti taikos dovanos pasauliui, melsti Mergelės Marijos užtarimo mūsų kraštui, taikios ateities broliams bei sesėms Ukrainoje.
Ganytojas atkreipė dėmesį, jog ši diena ypatinga tuo, kad švenčiame popiežiaus Pranciškaus išrinkimo 9-ąsias metines ir meldžiamės už Šventąjį Tėvą bei jo intencijomis. Šią dieną Šiluvoje bendroje maldoje dalyvavo ponia Diana Nausėdienė, Kultūros paveldo departamento prie LR kultūros ministerijos bei Raseinių savivaldybės atstovai.
Homiliją pasakęs Kauno arkivyskupas emeritas Lionginas Virbalas SJ atkreipė dėmesį į Mergelės Marijos žinią pasauliui, perduotą Fatimoje, melsti Rusijos atsivertimo. Pasak ganytojo, pasauliui grėsmė kyla ne iš šalių, bet iš žmogaus širdies.
„Šiuo metu vėl išgyvename didelį pakilimą. Ateitis parodys ar tai buvo atsimainymo metas. Matome daug gražių ženklų: žmonės susitelkę, noriai aukoja ir rūpinasi pagalbos reikalingais pabėgėliais, ne tik dalinasi tuo, ką turi, bet įsileidžia į savo namus, į savo gyvenimus.
Ačiū Dievui, kad neliekame abejingi kančiai, patiriamai neteisybei. Tai, kas vyksta Ukrainoje paliečia mus betarpiškai per atvykstančius karo pabėgėlius, pagalbos prašymus. Istorinės aplinkybės lėmė, kad mes tiesiog tapatinamės su Ukrainos žmonėmis, žinoma, kiek tai įmanoma būnant toli. Belieka tik džiaugtis: lietuviai, kokie jūs nuostabūs, kiek turite gerumo!“, – neslėpė susižavėjimo arkivyskupas emeritas.
„Ir koks puikus šansas mums patiems pagaliau išeiti iš beprasmio susiskaldymo, iš tam tikro dualizmo, kai ėmėme mąstyti vien kategorijomis: mano–ne mano, teisingas–neteisingas, juodas–baltas, doras–nedoras. (…)
Gali turėti skirtingus požiūrius į daug ką, pradedant politika ir baigiant šeima, bet ten, kur kraujas, kančia, ašaros – reikia skubėti gelbėti. Žaviuosi visais žmonėmis, kurie su entuziazmu ir atsidavimu šiandien tai daro“, – kalbėjo pamokslininkas.
Toliau L. Virbalas tęsė: „Mieli katalikai – pripažinkime, kad tie, kuriuos kritikavome ir smerkėme kartais mus lenkia, kai reikia pavalgydinti alkaną, pagirdyti ištroškusį, aprengti sušalusį, priglausti keleivį. O juk Kristus sakė, kad už tai kvies paveldėti nuo pasaulio sukūrimo paruoštą karalystę.
Išnaudokime progą atsisakyti skaldančio dualizmo, išankstinio dalinimo į gerus ir blogus. Eikime kartu, net jei ne visais klausimais sutariame. Dabar labiau negu bet kada reikia susitelkimo ir vieningo veikimo. Pergalė pasiekiama telkiant draugus, o ne ieškant papildomų priešų.“
Išnaudokime progą atsisakyti skaldančio dualizmo.
„Noriu atsiprašyti už kai kurių katalikų pasirinktą būdą smerkti kitus, su pykčiu išsakyti savo įsitikinimus – net tada, kai turiniui galėčiau pritarti. Negali būti piktdžiugos aštriai sviedus kaltinimus kitiems į akis. Džiaugtis galima vieninteliu dalyku – kai kitą patraukiame prie Kristaus, kai jis tampa bendraminčiu ir priima Evangeliją. Kristaus tiesa negali būti vėzdu, kuriuo mosuojame mums nepritariantiems“, – tvirtino arkivyskupas.
„Dabartinė situacija visiškai netinkama bet kokiam skaldymuisi ir visi yra atsakingi to išvengti. Todėl ir Seime turėtų būti atidėti tie įstatymo projektai, kurie pila žibalo į ugnį, kelia įtampą ir priešiškumą visuomenėje. Net jei kas nuoširdžiai mano, kad tokiu būdu galės padėti konkretiems žmonėms, išmintis turi patarti, kad šiuo metu kaina gali būti per daug didelė, o žala gal net neatitaisoma“, – perspėjo ganytojas.
Seime turėtų būti atidėti tie įstatymo projektai, kurie pila žibalo į ugnį, kelia įtampą ir priešiškumą visuomenėje.
Taip pat Kauno arkivyskupas emeritas paragino žvelgti į ateitį be iliuzijų: „Dabartinis Lietuvos žmonių susivienijimas ir pakilimas džiugina. Turbūt nuo Sąjūdžio laikų nebuvome taip susitelkę. Tik… tokia būsena negali trukti ilgai ir neišvengiamai ateis nuovargis.
Priimti Ukrainos žmonės, patyrę sunkiai suvokiamą stresą, nebūtinai visada bus patenkinti, reaguos vien maloniai, dėkos už pagalbą taip dažnai ir tokiu būdu, kaip norėtųsi. Juk atvyksta ne šventieji, o paprasti žmonės, kaip ir mes visi.
Antra vertus greitai pajusime sunkėjantį gyvenimą, infliacijos padarinius, daugybę kasdienių sunkumų. Tai gąsdins ir kels nepasitenkinimą. Reikia jau dabar tam ruoštis, niekada neužmiršti, kas yra svarbiausia, o kokie dalykai antraeiliai.“