Mokslininkai neseniai netoli Galilėjos (Izraelis) aptiko keturis naujus užrašus, liudijančius apie ankstyvąją krikščionybę vietoje, kuri paprastai vadinama „sudeginta bažnyčia”.
Keturi užrašai buvo aptikti archeologams valant bizantines mozaikas Teodoro Kankinio bažnyčioje, esančioje Hipose prie Galilėjos jūros, praėjusio mėnesio pabaigoje pranešė „All Israel News”.
Bažnyčia dar vadinama „sudeginta bažnyčia”, nes VII a. pradžioje ją sudegino islamo persų užkariautojai.
Viename iš rastų graikiškų užrašų rašoma: „Atnaša už Uranijos ir Teodoro išgelbėjimą ir pagalbą. Viešpatie Dieve, priimk! Amen! 4 indikacijos metu ir 619 metais”.
Kelno universiteto (Vokietija) Klasikinių studijų instituto profesorius Gregoras Staabas (Gregoras Štabas) teigia, kad Uranija ir Teodoras toje vietoje greičiausiai sukūrė privačią koplyčią kaip paskutinio poilsio vietą.
Jis pridūrė, kad užrašų struktūra rodo, jog graikų kalbą iškraipė vietinės kalbos, pažymėdamas, kad „mozaikinių užrašų kalba rodo nepaprastai stiprų nuosmukį tiek fonetinio perteikimo, tiek gramatinių taisyklių srityje”.
„Buvo neįsivaizduojama idėja vartoti kitą nei graikų kalbą, net jei žinojome, kad ši kalba nebėra įvaldyta tiek, kiek iš tikrųjų reikia”, – tęsė jis, kaip pranešė „All Israel News”.
„Pirminė krikščionių liturgijos ir maldos Dievui kalba buvo graikų, todėl reikėjo manyti, kad neįmanoma nukrypti nuo jos vartojimo krikščioniškame kontekste”.
Tyrėjai taip pat mano, kad pamaldų erdvėje vyrai ir moterys buvo atskirti, be to, buvo nevalia įleisti nekrikštytų.
Teodoro Kankinio bažnyčia buvo pastatyta V a. pabaigoje arba VI a. pradžioje, ji buvo bizantiško stiliaus, padabinta kilimais ir mozaikomis su krikščioniška simbolika.
Pasak „Haaretz”, ši bažnyčia yra viena iš septynių, aptiktų šioje vietovėje, o kitus užrašus archeologų komanda rado dar 2019 m.
Ši erdvė garsėjo įspūdingu vaizdu į Galilėjos jūrą, kur Jėzus, kaip rašoma evangelijose, padarė daugybę stebuklų ir vykdė savo žemiškąją tarnystę.