Vienas geriausių pasaulio biblinių archeologų sako, kad kasinėjimai Izraelyje ir jo apylinkėse patvirtina Šventojo Rašto patikimumą ir jo teisingumą.
Titus M. Kennedy (Titusas M. Kenedis), profesionalus lauko archeologas ir dviejų knygų šia tema – „Atkasant įrodymus apie Jėzų“ (anglų. k. Excavating the Evidence for Jesus) ir „Atkasti Bibliją“ (anglų. k. Unearthing the Bible) – autorius, šią savaitę sakė, kad archeologija gali būti “praktiška eiliniam krikščioniui”.
„Ji skirta ne tik nuotykius mėgstantiems žmonėms, ne tik mokslininkams“, – sakė Kenedys naujame TBN laidos „Takeaways with Kirk Cameron“ epizode. „Archeologija gali padėti praturtinti jūsų Biblijos supratimą, nes ji suteikia jums senovinio pasaulio, senovinio Biblijos konteksto vaizdą, kad galėtumėte geriau ją įsivaizduoti. … Tai įrodo Biblijos patikimumą. Nereikia nuolat abejoti Biblija, neturint jokių atsakymų. Mes galime kelti klausimus: kokie yra viso šito įrodymai? Na, labai dažnai randama kažkas, kas gali padėti atsakyti į šį klausimą“.
Mokslininkas paminėjo archeologinius atradimus, susijusius su dviem Senojo Testamento veikėjais – Belšacaro ir Dovydo.
„Ilgą laiką apie Belšacarą, išskyrus Danieliaus knygą, nebuvo jokių kitų žinomų paminėjimų“, – sakė jis. „Todėl mokslininkai, kurie skeptiškai vertino Senąjį Testamentą ar Danieliaus knygą, sakydavo: ‘Žiūrėkite, štai dar vienas įrodymas, kad Danieliaus istorija yra išgalvotas pasakojimas, parašytas šimtais metų vėliau’.“
Situacija pasikeitė, kai tyrėjai atrado du senovės Babilono dokumentus, sakė Kenedys. Viename iš dokumentų minimas Babilono karalius Nabonidas, kuris „karališkąją valdžią patikėjo savo vyriausiajam sūnui ir įpėdiniui“, – sakė Kenedys. Kitame dokumente „rašoma, kad Nabonido pirmagimis sūnus ir įpėdinis buvo vardu Belšacaras“.
„Ir staiga gavome archeologinių įrodymų, kurie parodė, kad Danieliaus knyga buvo visiškai teisi dėl visų šių dalykų”, – sakė Kenedys.
Panašiai ir pasaulietiniai mokslininkai dažnai abejojo Dovydo egzistavimu.
„Tačiau 1993 m. jie rado sudaužytą stelą [plokštę]“, – sakė Kenedys. „Ji konkrečiai turėjo įamžinti įvykį, aramėjų pergalę prieš Izraelį. Vienoje dalyje kalbama apie kai kuriuos Izraelio karalius nugalėtus aramėjų. Ir tada sakoma, kad jie yra iš Dovydo namų. Taip buvo norima pasakyti, kad tai Dovydo dinastija. Taip buvo pripažįstama, kad Dovydas buvo jų izraelitų karalių dinastijos įkūrėjas. Taigi iš karto tada žmonės turėjo pakeisti savo idėjas apie Dovydo istoriškumą“.
Pasak Kenedy yra ir nebiblinių Naujojo Testamento įrodymų.
„Jėzaus teismas yra vienas iš geriau archeologiškai patvirtintų įvykių“, – sakė jis, paminėdamas kelias istorijos figūras: Annas, Kajafas, Poncijus Pilotas, Erodas Antipas, Jėzus ir Petras.
„Visi šie šeši žmonės yra patvirtinti archeologiškai ir senovės istoriniuose dokumentuose“, – sakė Kenedys. „Taip pat žinomos vietos, kuriose vyko Jėzaus teismas.“