Anglijoje penktadienį visuomenei atvertas mažai žinomas neolito laikų didžiulio apskritimo formos pylimų kompleksas, savo svarba prilygstantis Stounhendžui, po to, kai vietovės savininkai perdavė jo nuosavybę tautai.
Tornboro Hendžai Jorkšyre, šiaurinėje Anglijos dalyje, anksčiau buvo neprieinami visuomenei ir įtraukti į paveldo objektų, kuriems gresia pavojus, sąrašą.
„England Heritage“, labdaros organizacija, kuri rūpinasi valstybei priklausančiomis istorinėmis vietomis ir paminklais, atidarydama laisvą viešą prieigą, šią vietą pavadino „Šiaurės Stounhendžu“.
„Džiaugiamės, kad pavyko įsigyti šią labai svarbią šaliai vietovę, užtikrinant, kad šie nuostabūs paminklai bus saugūs ir išsaugoti ateinančioms kartoms“, – sakė už istorinius paminklus atsakingos viešosios įstaigos „Historic England“ vadovas Duncanas Wilsonas (Dankanas Vilsonas).
Vietovę sudaro trys hendžai, arba milžiniški apskritimo formos daugiau kaip 200 metrų skersmens pylimai.
Manoma, kad jie buvo pastatyti 3500–2500 metų pr. m. e. laikotarpiu apeigoms ir ritualams.
Todėl ši vieta gali būti senesnė už Stounhendžą, datuojamą maždaug nuo 2500 metų pr. m. e., kuriame taip pat yra hendžai. Abi jos buvo pastatytos anksčiau, nei britai turėjo metalinius įrankius.
„English Heritage“ teigimu, Tornboro pylimai iš pradžių galėjo būti padengti gipso mineralu ir švytėti balta spalva.
Dar ir šiandien matomi iki 4 m aukščio apvalūs pylimai ir juos supantys grioviai.
Du iš jų tautos nuosavybei perdavė kelių tiesimo bendrovė „Tarmac group“, kuriai priklausė žemė.
Trečiasis hendžas tebėra privati nuosavybė ir apaugusi mišku.
2009 metais dėl erozijos, kurią sukėlė ūkinių gyvūnų ir triušių ganymas, hendžai buvo įtraukti į „Historic England“ vertybių, kurioms gresia pavojus, registrą. Dabar jie turės būti iš jo išbraukti.
Anglijos pietvakariuose esantis Stounhendžo stovintis akmenų ratas yra viena žinomiausių turistų lankomų vietų Jungtinėje Karalystėje. 2021 metais jį aplankė daugiau kaip 330 000 lankytojų.