Airijos rinkėjai didele balsų persvara atmetė siūlomus šalies Konstitucijos pakeitimus, kuriais būtų išplėsta šeimos apibrėžtis ir išbraukta formuluotė apie socialinę moters vertę namuose.
Airijos ministras pirmininkas Leo Varadkaras (Lio Varadkaras) šeštadienį pareiškė, kad rinkėjai „du kartus sudavė smūgį” vyriausybei, kuri siekė, kad kovo 8 d. referendumuose būtų pakeitimams pritarta.
„Akivaizdu, kad mes suklydome, – sakė jis. – Nors senas posakis teigia, kad sėkmė turi daug tėvų, o nesėkmė yra našlaitis, manau, kad kai pralaimi tokiu skirtumu, tai reiškia, kad yra daug žmonių, kurie suklydo, ir aš tikrai esu vienas iš jų.”
Beveik 68 proc. rinkėjų atmetė vadinamąją „Šeimos pataisą”, kuria iš 1937 m. Airijos Konstitucijos būtų buvusi išbraukta nuostata apie santuokos ir šeimos svarbą visuomenei, o „šeima” teisiškai būtų buvusi naujai apibrėžta kaip „pagrįsta santuoka arba kitais ilgalaikiais ryšiais”.
Dar nepopuliaresnė pasirodė siūloma „rūpybos pataisa”, kuria būtų buvusi panaikinta nuostata, kad „valstybė pripažįsta, jog savo gyvenimu namuose moteris teikia valstybei paramą, be kurios neįmanoma pasiekti bendrojo gėrio” – už ją „ne” balsavo vos 74 proc. rinkėjų.
Pagrindinės Airijos politinės partijos ir kitos įtakingos grupės tvirtai palaikė gerai finansuotą referendumo iniciatyvą, o kai kurios konservatyvios grupės ir šalies katalikų vyskupai ragino balsuoti „prieš” abi priemones.
„Šis Airijos rinkėjų sprendimas siunčia galingą žinią apie tai, kaip svarbu išsaugoti pamatines vertybes vykstant dideliems visuomenės pokyčiams”, – šeštadienį pareiškime teigė Airijos konservatyviųjų pažiūrų šalininkų grupė „Šeimos solidarumas” (angl. „Family Solidarity”), kuri nepritarė konstitucinės kalbos pakeitimams.
„Ši pergalė – tai ne tik konkretaus referendumo pasiūlymo atmetimas, bet ir Airijos žmonių pareiškimas, kad pagrindinė visuomenės ląstelė – santuoka grindžiama šeima – turi išlikti saugoma ir puoselėjama. Ji pabrėžia kolektyvinį troškimą išsaugoti visuomenės vertybių, kurios nuo seno yra mūsų tautos pagrindas, vientisumą.”
Pataisų kritikai teigė, kad įstatymo projektas, dėl kurio balsavimas vyko Tarptautinę moters dieną, ironiškai išbraukė iš Konstitucijos tokias sąvokas kaip „moteris” ir „motina”, taip pat sukėlė painiavą dėl „ilgalaikių santykių” reikšmės.
„Rūpybos pataisa” taip pat būtų panaikintas Airijos konstitucijos straipsnis, kuriame sakoma, kad „valstybė turi stengtis užtikrinti, kad motinos dėl ekonominės būtinybės nebūtų verčiamos dirbti ir apleisti savo pareigas namuose”.
Šie straipsniai būtų buvę pakeisti straipsniu, kuriame būtų pažymėta, kad valstybė „stengsis remti” „šeimos narių” rūpinimąsi vienas kitu, „be kurio neįmanoma pasiekti bendrojo gėrio”.
„Airijos žmonės pasakė savo nuomonę ir davė šiai vyriausybei ir opozicijoje esančioms partijoms į kaulus”, – „X” (anksčiau – „Twitter”) rašė Sharon Keogan (Šeron Keogan), nepriklausomos Airijos senatorė.
„Moterys nenori, kad joms būtų taikoma ne lyčių kalba, – kalbėjo ji. – Aš, pavyzdžiui, nemaniau, kad žodžių „moteris” ar „motina” ištrynimas yra kažkas verto pažangos. Laimei, ši šalis su tuo sutiko.”