REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Airijoje žlugo prieš šeimos vertybes nukreipti referendumai

ŠaltinisAFP - BNS

Airijoje įvykęs dvigubas referendumas dėl siūlomų šalies konstitucijos pakeitimų, susijusių su šeima ir moterų vaidmenimis, buvo pralaimėtas, šeštadienį pripažino ministras pirmininkas Leo Varadkaras (Lio Varadkaras).

Vyriausybė buvo parėmusi siūlomus pakeitimus, kuriais būtų išplėsta šeimos apibrėžtis ir patikslintos moterų pareigos visuomenėje. 

„Manau, kad šiame etape aišku, jog referendumai dėl šeimos pataisos ir priežiūros [namuose] pataisos buvo pralaimėti“, – pareiškė L. Varadkaras per spaudos konferenciją Dubline.

Šie referendumai buvo naujausias bandymas atspindėti besikeičiantį Europos Sąjungos narės Airijos veidą ir blėstančią Katalikų Bažnyčios įtaką.

Tačiau iki šeštadienio vidurdienio tapo aišku, jog balsavusieji į du klausimus apie priežiūrą namuose ir šeimą buvo linkę atsakyti „ne“.

L. Varadkaras sakė, kad refereferendumai buvo „visapusiškai pralaimėti, esant nemažam balsavusiųjų aktyvumui“. 

„Tai buvo mūsų pareiga – įtikinti daugumą žmonių balsuoti „taip“, – sakė jis.

„Manau, kad mums sunkiai sekėsi įtikinti žmones dėl referendumo būtinybės ar apskritai jo reikalingumo, jau nekalbant apie detalias [siūlomų pakeitimų] formuluotes.“

„Akivaizdu, kad per ateinančias savaites ir mėnesius turėsime tai apmąstyti.“

Referendumuose buvo balsuota dėl pakeitimų 1937 metais patvirtintos Europos Sąjungos narės Konstitucijos 41 straipsnio tekste, kuriame kalbama apie šeimą.

Pirmuoju referendumu buvo siūlyta išplėsti šeimos apibrėžtį, į ją įtraukiant ne tik šeimą, kurią sudaro susituokę asmenys, bet ir ilgalaikius santykius puoselėjančias sugyventinių poras ir jų vaikus.  

Antruoju referendumu siūlyta iš Konstitucijos ištrinti senamadišką nuostatos dėl moterų vaidmens namuose formuluotę, kad likdama namuose moteris prisideda prie valstybės gerovės. Vietoj jos siūlyta įrašyti naują tekstą dėl šeimos narių rūpinimosi vieni kitais pripažinimo.

Konstitucija – pagrindinis tautos teisinis dokumentas – gali būti keičiama tik nacionaliniu referendumu.

2015 metais šalis, turinti 5,3 mln. gyventojų, nubalsavo prieš konstitucinius apribojimus tos pačios lyties asmenų santuokoms, o 2018-aisiais – abortams.

Už siūlytus pakeitimus pasisakė visos pagrindinės politinės partijos ir dar visai neseniai apklausos prognozavo, kad esant mažam rinkėjų aktyvumui dvigubas referendumas praeis sklandžiai. 

Tačiau kampanijos prieš pakeitimus dalyviai teigė, kad „ilgalaikių santykių“ sąvoka yra neapibrėžta ir paini, o moterys ir motinos yra „išbraukiamos“ iš konstitucijos.

Tuo metu konservatyvių ir dešiniųjų pažiūrų atstovai sakė, kad pakeitimai gali apsaugoti poligaminius santykius ir padidinti imigraciją dėl migrantų šeimų susijungimo.

Teisę balsuoti turėjo beveik 3,5 mln. žmonių.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

4 KOMENTARAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte