Siūlymas elektroninėmis cigaretėmis ir jų pildyklėmis prekiauti vaistinėse ir tik su receptu galėtų būti įgyvendintas tik tada, jeigu šios prekės būtų pripažintos vaistiniais preparatais. Tačiau, pasak vieno siūlymo autorių „valstiečio“ Aurelijaus Verygos, tai būtų tik teorinė galimybė, todėl jis siūlo jų prekybą Lietuvoje visiškai uždrausti.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovė sako, kad Lietuva galėtų būti pirmoji Europos Sąjungoje, uždraudusi prekybą e. cigaretėmis.
A. Verygos teigimu, anksčiau dėl jo siūlymo buvo daug nesusipratimų, nes nebuvo išlygos dėl cigarečių ir jų pildyklių pripažinimo vaistiniais preparatais. Dabar jis siūlo patikslinti įstatymo pataisas.
„Siūlymo esmė yra paprasta – leisti elektroninėms priemonėms ir jų užpildui, kuris turėtų būti iš esmės nikotininis užpildas, prekiauti tik vaistinėse ir tik tais atvejais, kai šios elektroninės cigaretės ir jų pildyklės bus priskirtos vaistiniams preparatams ar kompensuojamoms medicinos pagalbos priemonėms. Pirminiame įstatymo projekte nebuvo šito patikslinimo, dėl to gal kilo daug visokių nesusipratimų, nesusikalbėjimo“, – trečiadienį Seimo Sveikatos reikalų komitete sakė A. Veryga.
Jo teigimu, Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisos įteisintų tik teorinę galimybę e. cigaretėmis vaistinėse prekiauti taip pat, kaip ir, pavyzdžiui, rūkymo atsikratyti padedančiais specialiais pleistrais arba guma.
„Kalbame viso labo tik apie teorinę galimybę, jeigu kažkas sukurtų šiuos prietaisus kaip standartizuotus, čia pavyzdį pateiksiu – kaip nikotininiai pleistrai, nikotininės kramtomos gumos ar inhaliatoriai. Tai jeigu tokia priemonė būtų sukurta, registruota kaip vaistinė priemonė, atitinkant visus farmaciniams preparatams keliamus reikalavimus, tai tik tada jie galėtų atsidurti vaistinėje“, – aiškino A. Veryga.
Anot jo, jeigu e. cigaretės ir jų pildyklės nebūtų pripažintos tokiu preparatu, jų prekyba Lietuvoje nebūtų galima
Anot jo, jeigu e. cigaretės ir jų pildyklės nebūtų pripažintos tokiu preparatu, jų prekyba Lietuvoje nebūtų galima.
„Šiandien mes tokių preparatų niekur turbūt pasaulyje neturime. Tai viso labo būtų teorinė galimybė, o jeigu kalbėti paprastai ir realiai, tai jos iš rinkos šiandien Lietuvoje turėtų dingti“, – teigė A. Veryga.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento Licencijavimo skyriaus vedėja Violeta Verseckienė sako, kad įstaiga palaikytų tokias pataisas, nes Europos Sąjunga jau yra išreiškusi susirūpinimą prekyba elektroninėmis cigaretėmis..
„Jau Europos Komisija irgi susirūpinusi prekyba šiais gaminiais ir savo ataskaitoje 2021 metais aiškiai pareiškė, kad tais atvejais, kai elektroninės cigaretės naudojamos kaip mesti rūkyti padedančios priemonės, jos turėtų būti reglamentuojamos farmacijos srities teisės aktais“, – komitete sakė V. Verseckienė.
Jos manymu, priėmus pataisas Lietuva galėtų būti pirmoji Bendrijoje, įvedusi draudimą prekiauti e. cigaretėmis.
„Europos Sąjungoje būtume, tikėtina, pirmoji šalis, kuri įvestų tokį draudimą. (…) Nereikia bijoti būti tais pionieriais“, – sakė V. Verseckienė.
A. Veryga sako, kad pataisos būtinas, kad padėtų sukontroliuoti tokiose cigaretėse esančių medžiagų vartojimą: „Nėra normalios realios galimybės sukontroliuoti, kas yra pilama, ką žmogus nusipirkęs tą prietaisą paskui ten įsipila, ką jis naudoja, dėl to ir buvo parengtos šios įstatymo pataisos“.
Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė sakė, kad pataisos nereikalingos, nes jeigu e. cigaretės būtų pripažintos medicininiais preparatais, jomis automatiškai būtų galima prekiauti vaistinėse.
„Nebus absoliučiai niekas pakeista, nebent yra siekis, kad elektroninių cigarečių iš viso neliktų Lietuvoje. Elektroninės cigaretės bus registruojamos kaip vaistiniai preparatai, (…) jos jau automatiškai galės būti vaistinėse. Tai iš esmės šio projekto net nereikia, kad elektroninės cigaretės, kurios būtų registruojamos kaip vaistinis preparatas, atsidurtų vaistinėse“, – komiteto posėdyje sakė K. Nemaniūtė-Gagė.
Tuo metu Laisvės partijos atstovė Morgana Danielė sakė, kad pataisomis siekiama užmaskuoti elektroninių cigarečių draudimą.
„Iš tiesų akivaizdu, kad tai yra tiesiog dar vienas draudimas, draudimas šiuo atveju elektroninių cigarečių (…) Tai čia, sakyčiau, toks bandymas užmaskuoti ar įvilkti į kokį medikamentinį rūbą“, – komiteto posėdyje sakė M. Danielė.
Komiteto pirmininko Algimanto Matulo teigimu, pataisos dar bus svarstomos toliau.
Sveikatos apsaugos ministerija ir Vyriausybė ankstesnėms pataisoms nepritarė.
Seimo Teisės departamentas teigė, kad siekis šiuos produktus pardavinėti vaistinėse apskritai nedera su pačių vaistinių paskirtimi bei jų farmacinės veiklos turiniu, o nauja tvarka ne tik apribotų tokių produktų prieinamumą jaunimui, bet smarkiai susiaurintų galimybes jų įsigyti visiems žmonėms apskritai.
Teisininkai sako, kad licencijas turinčios įmonės negalėtų prekiauti šiais produktais, nors jie „kažin ar galėtų būti laikomi pavojingesni ar kenksmingesni sveikatai nei patys tabako gaminiai“.
Teisingumo ministerija įsitikinusi, kas naują tvarką, jeigu jai Seimas po svarstymo pritartų, reikėtų notifikuoti Europos Komisijoje.
Nuo 2022 metų liepos Lietuvoje uždrausta prekiauti įvairių skonių ir kvapų elektroninėmis cigaretėmis, tačiau jomis ir toliau prekiaujama.
Siekiant mažinti šių rūkalų prieinamumą, apsaugoti nuo rūkymo vaikus, paauglius ir kuo labiau pavėlinti amžių, kai jauni žmonės pradeda rūkyti, Seimas uždraudė elektronines cigaretes, jei jų ar pildyklių skystyje yra cukraus ir saldiklių.