Austrijos katalikiškos organizacijos atviru laišku paprašė ministrų balsuoti prieš prieštaringai vertinamą ES pasiūlymą pripažinti surogatinę motinystę.
Prekyba vaikais
„Surogatinė motinystė yra prekyba vaikais ir pažeidžia moters žmogiškąjį orumą. Joks žmogus neturėtų būti parduodamas objektas”, – rašoma atvirame laiške Austrijos ministrams J. Raabui (moterų, šeimos ir jaunimo reikalų ministrui) ir A. Zadicui (teisingumo ministrui).
Laišką parašė įvairios Alpių šalies katalikiškos organizacijos, tarp jų Austrijos katalikų šeimų asociacija, Katalikų pasauliečių taryba ir nekonfesinė asociacija „Aktion Leben”.
Šių organizacijų teigimu, Europos Komisija savo pasiūlymu „dėl tarpvalstybinės tėvystės reglamentavimo ir pripažinimo” nori įteisinti prekybą vaikais. Šiame pasiūlyme valstybės narės turi pripažinti tėvystę surogatinės motinystės būdu.
ES Komisijos pasiūlymu siekiama užtikrinti vaikų teises visose ES valstybėse narėse, tačiau tikimasi, kad dėl LGBT šeimų įtraukimo į jį kils ginčų. Pasak už teisingumą atsakingo Komisijos nario Didier Reynderso (Didje Reindeso), visi vaikai turėtų turėti vienodas teises, nepriklausomai nuo to, kaip jie buvo pradėti ar gimė, ir nuo šeimos tipo. Tai gali sukelti problemų konservatyvesnėms valstybėms narėms.
Pavyzdys – Saros byla, kai Ispanijoje gimusiai tos pačios lyties asmenų poros dukrai Bulgarijos valdžios institucijos atsisakė išduoti gimimo liudijimą, nes Bulgarija nepripažįsta tos pačios lyties asmenų santuokų ir tėvystės teisių tos pačios lyties poroms. Tačiau 2021 m. Europos Sąjungos Teisingumo Teismas nusprendė, kad jei viena ES šalis pripažįsta vaiko tėvų santykius, visos ES šalys turėtų padaryti tą patį, kad užtikrintų vaiko judėjimo laisvę regione.
Katalikiškos organizacijos prašo savo Austrijos ministrų neiti šiuo keliu.
„Už surogatinės motinystės slypi koncepcija, pagal kurią siekiama pasinaudoti pasauline neteisybe ir pasipelnyti moterų fizinio ir psichologinio vientisumo sąskaita.”
Šiuo metu surogatinė motinystė Austrijoje yra uždrausta.
Be to, atvirą laišką parašiusios organizacijos apeliuoja į JT Vaiko teisių konvencijos 35 straipsnį. Jame aiškiai draudžiama prekyba vaikais: „Valstybės, šios Konvencijos šalys, imasi visų reikiamų nacionalinių, dvišalių ir daugiašalių priemonių, kad užkirstų kelią vaikų grobimui, pardavimui ar prekybai vaikais bet kokiu tikslu ir bet kokia forma.”
Organizacijos teigia, kad surogatinės motinystės būdu gimusių vaikų teises reikėtų užtikrinti kitaip, nei siūlo ES Komisija. Negalima pažeisti nacionalinių draudimų. Be to, kad Austrijos „ne” buvo perduotas Komisijai, organizacijos taip pat prašo „nuosekliai keisti požiūrį” į surogatinę motinystę vaikų naudai ir nekurti įstatymų pagal suaugusiųjų norus. Nes, pasak organizacijų, „nėra teisės į vaiką”.
Italija nori griežtesnių bausmių už surogatinę motinystę
Kitos šalys taip pat susiduria su surogatinės motinystės problema. Šią savaitę Italijos premjerės Georgios Meloni (Džordžos Meloni) partija „Fratelli d’Italia” („Italijos broliai”) pateikė įstatymo projektą, draudžiantį surogatinę motinystę, net jei ji atliekama užsienyje.
Šiuo metu surogatinė motinystė Italijoje jau yra uždrausta. Tačiau sunku patraukti baudžiamojon atsakomybėn asmenis, kurie susigrąžina kūdikį iš užsienio. Nors balandžio mėnesį buvo priimtas įstatymas, kuriame surogatinė motinystė įvardijama kaip visuotinis nusikaltimas, net jei ji vykdoma užsienyje, bausmės italams nėra pakankamai griežtos. Todėl jie nori sugriežtinti bausmes pažeidusiems įstatymą: trijų mėnesių laisvės atėmimo bausmė turėtų būti padidinta iki dvejų metų, o bauda – nuo 600 tūkst. iki milijono eurų.
Dėl įstatymo projekto dar reikės balsuoti.