Sekmadienį Čilės gyventojai didžiule balsų dauguma atmetė pasiūlytą naują leftistinę konstituciją.
Nors beveik 80 proc. čiliečių balsavo už tai, kad 2020 m. būtų parengta nauja konstitucija, kaip alternatyva dar A. Pinocheto laikais priimtam dokumentui, beveik 62 proc. rinkėjų, suskaičiavus 99,74 proc. balsų, atmetė naująjį tekstą.
Čilės rinkėjai atmetė 170 puslapių, 388 straipsnių pasiūlymą, kuriuo būtų buvę įteisinti abortai, privaloma visuotinė sveikatos priežiūra, lyčių kvotos vyriausybėje, suteikiama didesnė autonomija čiabuviams, suteikiami įgaliojimai profesinėms sąjungoms, sugriežtinamos kasybos taisyklės ir suteikiamos naujos teisės gyvūnams.
Karolis Cariola, pritarimo Konstitucijai kampanijos atstovas spaudai, vėlyvą sekmadienio vakarą Santjago centre pripažino pralaimėjimą, tačiau sakė, kad mandatas parengti naują tekstą lieka galioti.
„Esame pasiryžę sudaryti sąlygas, kad ta liaudies valia ir kelias, vedantis mus į naują konstituciją, būtų įgyvendinti”, – sakė K. Cariola.
Prezidentas Gabrielis Boricas, kurio vyriausybė daugiausia susijusi su naujuoju tekstu, sakė, kad artėja ministrų kabineto pokyčiai ir vyriausybė dirbs, kad parengtų kitą konstituciją.
„Turime įsiklausyti į žmonių balsą. Ne tik šiandien, bet ir pastaruosius įtemptus metus, kuriuos išgyvenome”, – sakė Boričas. „Tas pyktis yra latentinis, ir mes negalime jo ignoruoti”.
„Manau, kad yra du dalykai, paaiškinantys tai, kas ką tik įvyko. Vienas iš jų – tai nepritarimas Boričo vyriausybei”, – sakė politikos analitikas Cristobalas Bellolio, pridurdamas, kad kitas – tapatybės politika, susijusi su čiabuvių ir kitais klausimais.
Pasiūlytas tekstas, kurį rinkėjai atmetė, buvo atsakas į 2019 m. pabaigoje šalį apėmusius plataus masto smurtinius protestus, kuriuose daugiausia dėmesio buvo skiriama socialinėms teisėms, aplinkai, lyčių lygybės ir čiabuvių teisėms, o tai yra ryškus poslinkis nuo abortus draudžiančios ir liberaliai rinkai palankios konstitucijos, priimtos dar Augusto Pinočeto diktatūros laikais.
Pasiūlytas tekstas, kurį rinkėjai atmetė, buvo atsakas į 2019 m. pabaigoje šalį apėmusius plataus masto smurtinius protestus, kuriuose daugiausia dėmesio buvo skiriama socialinėms teisėms, aplinkai, lyčių lygybės ir čiabuvių teisėms
Beveik 13 mln. iš 15 mln. balsavimo teisę turinčių Čilės gyventojų ir gyventojų balsavo daugiau kaip 3 000 balsavimo centrų. Tarp jų buvo ir Santjago nacionaliniame stadione, kuriame 54 metų Rosemarie Williamson ir jos 85 metų motina balsavo už naujos konstitucijos atmetimą.
Williamson, kuri 2020 m. balsavo „už”, nurodė, kad jai kelia nerimą keli pasiūlymai.
„Pagrindinis iš jų yra (čiabuvių) daugiatautiškumas ir tada pensijų fondai”, – sakė ji. „Visą gyvenimą dirbau ir nenoriu tuo dalytis”.
35 metų Diego Uribe, dviejų vaikų tėvas, kuris paprastai nebalsuoja, nes prarado tikėjimą politinėmis partijomis, balsavo „už” Puente Alto, mažesnes pajamas gaunančiame pietinio Santjago regione.
„Šis balsavimas kitoks”, – sakė D. Uribė, pažymėjęs, kad būtų balsavęs net ir tuo atveju, jei balsavimas nebūtų buvęs privalomas. „Patvirtinimas – tai tikri pokyčiai ateičiai, nemokamas švietimas, orumo nežeminanti sveikatos priežiūra ir daugiau teisių.”
Paskutinės apklausos prieš dvi savaites trukusį užtemimą rodė, kad nepritariančiųjų yra 47 %, už „taip” – 38 %, o 17 % neapsisprendusių, tačiau sekmadienių rezultatai didele persvara paneigė apklausas.