Australijos Anglikonų Bažnyčia susiskaldė dėl klausimo, ar santuoka gali būti tik tarp vyro ir moters. Taip pat vyskupai kaltinami tuo, kad nesusikalba su eiliniais anglikonais.
Sekmadienį Kanberoje (miestas Australijos pietryčiuose, valstybės sostinė, – red. past.) oficialiai įsteigta Pietų Kryžiaus vyskupija (angl. The Diocese of the Southern Cross), o buvęs Sidnėjaus anglikonų arkivyskupas Glennas Daviesas (Glenas Deivisas) paskirtas pirmuoju jos vyskupu.
„Manau, pamatysite, kad Pietų Kryžiaus vyskupija turės didelę įtaką”, – sakė 71 metų amžiaus arkivyskupas laikraščiui „Sydney Morning Herald”. Jis taip pat pareiškė, kad daugelis anglikonų mano, kad Australijos Bažnyčia nutolo nuo Biblijos mokymo.
Australijos Anglikonų Bažnyčios primas, Adelaidės arkivyskupas Geoffrey’is Smithas (Džefris Smitas), ketvirtadienį paskelbtame pareiškime šį žingsnį pavadino „gluminančiu”.
Generalinio sinodo posėdyje, „vykusiame šių metų gegužę, buvo aiškiai patvirtintas požiūris, kad santuoka gali būti tik tarp vyro ir moters, ir atsisakyta patvirtinti tos pačios lyties asmenų santuoką”, – sakė G. Smithas.
Jis tęsė: „Todėl glumina tai, kad šio atsiskyrėliško judėjimo lyderiai naujos denominacijos atsiradimo priežastimi įvardija tai, kad Generalinis sinodas aiškiai neišreiškė nuomonės prieš tos pačios lyties asmenų santuokų laiminimą”.
Tačiau Sidnėjaus arkivyskupijos bandymas patvirtinti, kad santuoka gali būti tik tarp vyro ir moters, gegužės mėnesį vykusiame sinode buvo atmestas, o tai paskatino perspėjimus dėl skilimo pavojaus.
Pažymėtina, kad pareiškimą, kuriuo buvo palaikomas tradicinis požiūris į santuoką, pasauliečių rūmai priėmė 63 balsais prieš 47, o dvasininkų rūmai – 70 balsų prieš 39. Tačiau vyskupai pasinaudojo savo veto teise ir atmetė pareiškimą 12 balsų prieš 10, pranešė „Sydney Morning Herald”. Du vyskupai susilaikė.
Tai sukėlė kaltinimų, kad vyskupai prarado ryšį su eiliniais anglikonais.
Tasmanijos anglikonų vyskupas Richardas Condie’is (Ričardas Kondis), palaikantis naująją Pietų Kryžiaus vyskupiją, rugpjūčio 17 d. žurnalistmas sakė, kad į naująją vyskupiją bus pritraukti nepatenkinti anglikonų dvasininkai ir pasauliečiai, kurie „nebegali būti pavaldūs savo vyskupui”.
Neseniai Lambeto konferencijoje Kenterberyje (Anglija) išryškėjo gilūs nesutarimai dėl pareiškimo tos pačios lyties asmenų santuokų uždraudimo atžvilgiu.
Pasaulinė anglikonų bendruomenė, įskaitant jos amerikietiškąjį padalinį – Episkopalų Bažnyčią, jau daugelį metų patiria įtampą dėl tos pačios lyties asmenų santuokų klausimo.
2009 m. buvę Episkopalinės Bažnyčios ir Kanados Anglikonų Bažnyčios nariai, nepatenkinti šių bendruomenių liberalizuotu požiūriu į homoseksualumą, įkūrė Šiaurės Amerikos Anglikonų Bažnyčią.
Kaip ir atsiskyrusi grupė Kanadoje bei 2019 m. Naujojoje Zelandijoje įkurta Išpažįstančiųjų Anglikonų Bažnyčia, naujoji, visą šalį apimanti vyskupija Australijoje prisijungė prie Pasaulinės anglikonų ateities konferencijos.
2016 m. gyventojų surašymo duomenimis, 3,1 mln. australų priskyrė save anglikonams, taigi tai antra pagal dydį krikščionių denominacija šioje šalyje; didžiausia – Romos Katalikų Bažnyčia.